Rugby. Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 23:38, Juvenia Kraków - Arka Gdynia 52:28

dak.
15 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
aktualizacja: godz. 17:46 (15 maja 2022)
W derbach trójmiejskich rugbistów górą było Ogniwo Sopot, które pokonało Lechię Gdańsk 38:23. W derbach trójmiejskich rugbistów górą było Ogniwo Sopot, które pokonało Lechię Gdańsk 38:23.

Ogniwo Sopot pokonało Lechię Gdańsk 38:23 (24:9) w trójmiejskich derbach rugbistów rozgrywanych na Stadionie Lekkoatletycznym, przy al. Grunwaldzkiej 244. Podopieczni Karola Czyża zdobyli ofensywny punkt bonusowy i umocnili się na pozycji lidera. 15. kolejkę ekstraligi zamykała Arka Gdynia, ale przegrała na wyjeździe z Juvenią Kraków aż 28:52 (14:35). Tym samym jej przewaga nad rywalem stopniała już tylko do 3 punktów.

Juvenia Kraków - Arka Gdynia 52:28 (35:14)

Punkty dla Arki: Jakub Kuzimski 5, Oskar Zypper 5, Anton Szaszero 4

ARKA: Botha, Bojke, Kasperek - Ziętkowski, Zypper - Litwińczuk, Gajowniczek, Kuzimski - Szyc - Szaszero - Lipski, Karasewicz, Shoeman, Sirocki - Banaszek oraz Bartkowiak, Derwis, Grzenkowicz, Szopa, Wolszon

Juvenia Kraków - Arka Gdynia. Zobacz powtórkę transmisji z meczu

Przed tym spotkaniem trener Dariusz Komisarczuk podkreślał, że ważna będzie koncentracja. Jednak... jego podopieczni pierwsze punkty zgubili już w 3. minucie, gdy przyłożenie zdobył Marcin Dorywalski.

Natomiast odpowiedź nastąpiła bardzo szybko, bo efektowną akcją popisał się Jakub Kuzimski, po przyłożeniu którego podwyższył Anton Szaszero. Dzięki temu "Buldogi" objęli prowadzenie 7:5.

Mimo to, kolejny fragment meczu należał do gospodarzy. Najpierw świetny rajd zaliczył Marcin Murus. To on też dołożył trzecie przyłożenie, a jako że w międzyczasie, Rian van Zyl dwukrotnie wykorzystał rzuty karne, mieliśmy 25:7.

Od 33. minuty goście musieli radzić sobie bez Eldena Shoemana, który musiał zejść na wskutek kontuzji. Nie przeszkodziło to jednak arkowcom na zmniejszenie przewagi, gdyż niedługo potem w polu punktowym znalazł się Szaszero. Jednak przyjezdni nie poszli za ciosem, bo jeszcze przed przerwą swoje trzecie przyłożenie w tym starciu dołożył Murus.

Juvenia dobrze weszła także w drugą połowę. Autorem szybkiego przyłożenia był Nikita Hostiuk. I to sprawiło, że gra się trochę uspokoiła, ale z każdą minutą inicjatywę próbowali przejąć goście. Efektem była "piątka" Piotra Bojke po składnej akcji zespołu. Niedługo potem sędzia zaliczył żółto-niebieskim karne przyłożenie po interwencji Patryka Sakwy na Szymonie Sirockim i było już tylko 45:28.

Jednak końcówka należała do miejscowych, którzy ostatecznie przypieczętowali zwycięstwo 52:28. To ich najwyższa wygrana w tabeli, dzięki której zbliżyli się do gdynian na 3 punkty.

Przeczytaj relację i zobacz wideo z poprzedniej kolejki ekstraligi rugby

Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 23:38 (9:24)

Punkty: Paweł Boczulak 13, Marek Płonka 5, Krzysztof Smoliński 5 - Wojciech Piotrowicz 11, Dwayne Burrows 10, Wiktor Wilczuk 5, Robert Olszewski 5, Mateusz Plichta 5, Jakub Możejko 2

LECHIA: Witoszyński (45 Olszewski), Beśka (55 Wojnicz), Ngonyama (65 Kacprzak) - Kossakowski, Dabkiewicz (55 Nyaoda) - Płonka, Smoliński (74 Krużycki), Johannes - Boczulak - Makhari - Kruszczyński (45 Romanowicz), K. Bracik (71 Wesołowski), Klaasen, Niespodziany (67 Hedesz)

OGNIWO: Kavtaradze, Burek (45 Karol), Fidler (45 Bysewski) - Mokrecow (55 Anuszkiewicz), Mroziński (45 Tsivtsivadze) - Powała-Niedźwiecki, Grabowski (55 Misiak), Wilczuk - Plichta - Piotrowicz (65 Możejko) - Czasowski (55 Drewczyński), Olszewski, Griebenow, Brzezicki - Burrows

Przeczytaj, o czym mówili trójmiejscy trenerzy przed 15. kolejką ekstraligi rugby

Derbowy pojedynek Lechii Gdańsk z Ogniwem Sopot miał być hitem 15. kolejki ekstraligi rugby. Dodatkowego smaku dodał jeszcze powrót Wojciecha Piotrowicza, dla którego było to pierwsze ligowe spotkanie w 2022 roku, gdyż wcześniej zmagał się z kontuzją.

Reprezentant Polski swoją obecność zaznaczył już w 7. minucie, gdy popisał się skutecznym kopem z rzutu karnego, czyli swoją firmową akcją.

Mimo, że zapowiadały się wielkie emocje, zaledwie 5 minut później było już 17:0. Najpierw przyłożenie po efektownym przedarciu się przez obronę zaliczył Wiktor Wilczuk, a chwilę później podobnie uczynił Dwayne Burrows. Kolejną "piątkę" przed upływem pół godziny gry dorzucił także Robert Olszewski.

Natomiast gospodarze obudzili się po drugim przyłożeniu. Próbowali przejąć inicjatywę, ale w pierwszej połowie było ich stać jedynie na 9 punktów po rzutach karnych. Wszystkie bezbłędnie wykonywał Paweł Boczulak.

Po zmianie stron znów mocno zaczęli sopocianie. Zaledwie po 3 minutach prowadzenie podwyższył Mateusz Plichta, który wykorzystał podanie Piotrowicza w błyskawicznej akcji swojego zespołu.

To zwiastowało emocje w kolejnej części starcia, ale rywalizacja nam przygasła na długi moment. Jednak rugbiści zdołali zagwarantować nam jeszcze próbkę show przed końcem spotkania. Nadzieję gospodarzom przywrócił Krzysztof Smoliński, który przyłożył "jajo" w 76. minucie. Gdy podwyższył Boczulak, mieliśmy wynik 14:31. Jednak kwestię ewentualnych bonusów wyjaśniał Burrows, który szybko odpowiedział po zdobyciu przyłożenia.

Ostatnie słowo należało do Marka Płonki. Po tym, jak zdobył przyłożenie, a Boczulak podwyższył, sędzia odgwizdał koniec starcia.

Ogniwo ostatecznie wygrało 38:23. Zdobyli także ofensywny punkt bonusowy, dzięki minimum czterem przyłożeniom. To sprawiło, że jeszcze bardziej umocniło się jako lider po sobotnim remisie Orkana Sochaczew ze Skrą Warszawa.

10 Awenta Pogoń Siedlce  15 2 0 13 252:539 14
W sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny grają następnie o tytuł mistrzowski, a dwie następne o brązowe medale. Mecze odbędą się na boiskach zespołów wyżej klasyfikowanych w tabeli sezonu zasadniczego.
Zespoły z miejsc 5-10 kończą rozgrywki na tych pozycjach, które zajęły w sezonie zasadniczym. Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Nikt nie spada bezpośrednio.
Tabela wprowadzona: 2022-05-18