Polak wygrał wyścigi jachtów w Sopocie

31 lipca 2016 (artykuł sprzed 4 lat)
mad


Widowiskowe pojedynki, dynamiczne manewry i walka o każdy centymetr zapamiętają kibice żeglarstwa, którzy śledzili Energa Sopot Match Race przy sopockim molo. Łukasz Wosiński triumfował w zawodach Pucharu Świata na jachtach Diamant 3000, a Szwed Nicklas Dackhammar wygrał rywalizację katamaranów M32 w cyklu World Match Racing Tour, która odbyła się po raz pierwszy w Polsce.Regaty meczowe to jedna z najbardziej widowiskowych form rozgrywania zawodów żeglarskich. W wyścigach biorą udział dwie identyczne łodzie, ścigające się z wiatrem i pod wiatr w linii prostej. O zwycięstwie decyduje więc nie sprzęt, ale umiejętności i spryt załogi.

Rywalizacja załóg biorących udział w Energa Sopot Match Race podzielona była na dwa etapy. Pierwszy, to tak zwana runda round robin, czyli wyścigi rozgrywane w systemie "każdy z każdym". Po dwóch dniach zmagań rozegrane zostały biegi półfinałowe, a na końcu finał.

ZAKOŃCZYŁA SIĘ TAKŻE 4. EDYCJA ENERGA SAILING CUP

Po raz 13 taki żeglarski spektakl mogli podziwiać kibice, którzy pojawili się w ostatnich dniach na sopockim molo. Wody otaczające pomost były areną zmagań 11 załóg, ścigających się w dwóch równolegle rozgrywanych imprezach. Pierwszą z nich był Puchar Świata w Match Racingu, w którym udział wzięły czteroosobowe załogi, pływające na jachtach klasy Diamant 3000. Drugie, to regaty katamaranów M32 zaliczane do cyklu World Match Racing Tour. Te pojawiły się po raz pierwszy nad polskim morzem.

W rywalizacji Diamantów najlepszy okazał się zespół Delphia Sailing Team, dowodzony przez sternika Łukasza Wosińskiego. Jego załogantami byli Bartosz Bartnicki, Filip Lewandowski i Jacek Nowak.

Polacy rozpoczęli finałową rywalizację od pewnego zwycięstwa w ćwierćfinale nad rosyjską załogą Vladimira Lipavskiego. Półfinał to natomiast zacięta walka Wosińskiego z Dejanem Presenem ze Słowenii. Po dwóch wyścigach zakończonych remisem, konieczna była dogrywka. W decydującym starciu to Polacy okazali się szybsi, bardziej precyzyjni w wykonywaniu manewrów i lepiej czytający wiatr. Dzięki temu to im przyszło zmierzyć się w finale z drużyną Sama Gilmoura.

SZCZEGÓŁOWE WYNIKI WYŚCIGÓW

Najważniejsze wyścigi regat należał do Wosińskiego i jego załogantów, którzy wygrali nad Australijczykami w dwóch wyrównanych biegach.

Natomiast w rywalizacji katamaranów M32, zaliczanej do klasyfikacji World Match Racing Tour startowało sześć załóg. Wygrała ekipa Szweda Nicklasa Dackhammara, która w finale okazała się lepsza od zespół Australijczyka Torvara Mirsky'ego.

mad