SMS Gdańsk - Łącznościowiec 24:27.

24 września 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
W pierwszej kolejce I ligi piłkarze ręczni SMS Gdańsk ponieśli porażkę, gdyż zjadły ich nerwy w końcówce spotkania. Z kolei podczas inauguracji sezonu przed własną widownią podopiecznych Jana Prześlakiewicza zjadła trema na początku spotkania. W hali przy ul. Kołobrzeskiej Łącznościowiec Szczecin triumfował 27:24 (16:12).

SMS: Romantowski, Kubiszewski - Niedośpiał 4, Gozdur 6, Jachlewski 2, Prokop 1, Żółtak, Kandora 2, Szulc 4, Kuczyński 1, Miać 4, Nyćkowiak.

Gdańszczanie wyszli na parkiet niemal bladzi. Zanim się obejrzeli, przegrywali 0:3 i 1:5. Dla byłych kolegów szkolnych litości nie miał Paweł Maciejewski. Rozgrywający, który naukę w SMS skończył po drugiej klasie, aby wrócić do macierzystego klubu, aż pięciokrotnie wpisał się na listę strzelców. Popłoch w szeregach miejscowych siał ponadto eksreprezentant Polski, Paweł Biały. Lewoskrzydłowy aż siedmiokrotnie wpisał się na listę strzelców.

Szyki w gdańskich szeregach próbował porządkować... szczecinianin, Adrian Niedośpiał. W dużej mierze dzięki wychowankowi Kusego udało się tuż przed przerwą zniwelować straty do 12:14. Jednak zbyt wcześnie przyszło samozadowolenie. Dekoncentracja gdańszczan sprawiła, że zanim udali się na przerwę, zainkasowali jeszcze dwa trafienia.

Po zmianie stron sympatycy miejscowych przeżywali huśtawkę nastrojów. Najpierw popadli w czarną rozpacz, gdyż Łącznościowiec podwyższył prowadzenie na 22:16. Później wydawało się, że SMS nie musi przegrać.

- Około 50 minuty doszliśmy na 22:23. Sytuacji sam na sam nie wykorzystał Niedośpiał, a po chwili Gozdur rzucił w słupek. Generalnie w całym meczu zmarnowaliśmy chyba z dziesięć stuprocentowych sytuacji. Jednak przyczyn porażki upatrywałbym nie w ataku, a w obronie. Zawodnicy grają zbyt miękko. Dość powiedzieć, że otrzymali tylko jedną karę. Na to wszystko nakłada się niezbyt dobra dyspozycja bramkarzy. Najwyraźniej przychodzi nam płacić frycowe za grę tak młodym zespołem na zapleczu ekstraklasy. Wierzę jednak, że z każdej porażki podopieczni wyciągać będą odpowiednie wnioski - mówi trener Jan Prześlakiewicz.

Pozostałe wyniki 2. kolejki: Wolsztyniak - AZS AWF Biała Podlaska 25:19, Łącznościowiec Szczecin - Eltast "95 Radom 30:31, MTS Chrzanów - Viret Zawiercie 26:26, AZS AWF Sobieski Warszawa - Grunwald Poznań 25:22, MOSiR Zabrze - Kasztelan Sierpc 26:12, Warmia Traveland Olsztyn - Gwardia Opole 22:21.

1. MOSiR 4:0 51-32
2. Wolsztyniak 4:0 52-41
3. Eltast 4:0 63-58
4. Warmia 4:0 47-42
5. Warszawa 4:0 54-50
6. Łącznościowiec 2:2 57-55
7. Włókniarz 2:2 49-48
8. Viret 1:3 54-55