SPR Arka Gdynia wróciła do piłki ręcznej. Celem awans do I ligi

9 października 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

SPR Arka Gdynia

SPR Arka Gdynia wystartowała w II lidze piłkarek ręcznych. To oznacza, że do Gdyni wrócił seniorski zespół szczypiorniaka po tym jak upadły kolejno żeńska i męska drużyna. - Drużyna seniorska ma pozwolić utrzymać dziewczyny w Trójmieście, aby mogły na miejscu kontynuować karierę na poziomie zawodowym. Jeszcze w tym sezonie chcemy awansować do I ligi - mówi wiceprezes klubu Stefan Zegarlicki. Na inaugurację rozgrywek SPR Arka wygrała z Słupią Słupsk aż 33:10 (17:2).GTPR Arka Gdynia skreślona z SuperligiGdynia pozostała bez seniorskiego zespołu w kobiecych rozgrywkach piłki ręcznej od listopada ubiegłego roku kiedy zlikwidowana została GTPR Arka. Na domiar złego do obecnego sezonu I ligi po spadku z krajowej elity nie przystąpiła męska drużyna Arki.

Seniorski szczypiorniak pod tym szyldem funkcjonuje jednak dalej. Do II ligi przystąpił klub SPR Gdynia, który posiada zespoły juniorek starszych, juniorek młodszych i młodziczek. W dwóch pierwszych kategoriach medali cieszył się w tym roku z brązowych medali mistrzostw Polski. W obecnym sezonie zagra jako SPR Arka Gdynia.

SPR Gdynia na medal w mistrzostwach Polski juniorekDrużyna prowadzona przez byłego szczypiornistę Arki Kamila Ringwelskiego, oparta jest o zawodniczki z roczników 2000-2003. Rolę drugiego trenera pełni Iwona Błaszkowska. Ich podopieczne sezon rozpoczęły gromiąc u siebie Słupię Słupsk aż 33:10 (17:2).

- Naszym podstawowym celem jest szkolenie młodzieży. Drużyna seniorska ma pozwolić utrzymać dziewczyny w Trójmieście, aby mogły na miejscu kontynuować karierę na poziomie zawodowym. Do tego potrzebne jest finansowanie, dzięki pomocy Gdyni i Gdyńskiego Centrum Sportu udało się taką drużynę zgłosić do rozgrywek. Jeszcze w tym sezonie chcemy awansować do I ligi. Aby tego dokonać, musimy wygrać rozgrywki w naszej grupie. Wydaje mi się, że drużyna oparta na brązowym zespole juniorek ma szanse, ale życie nas zweryfikuje. Jest wiele znaków zapytania. Po pierwsze to młody zespół, a po drugie nie do końca znamy rozkład sił, dopiero poznajemy II ligę - mówi Stefan Zegarlicki, wiceprezes SPR Gdynia, które wystawia ligowy zespół pod nazwą Arki.
Kadra SPR Arka Gdynia na sezon 2019/20
Bramkarki: Maja Nowakowska, Nina Gosławska, Aleksandra Kurkowska, Weronika Świderska
Rozgrywające: Marta Bąkowska, Magdalena Bielska, Natalia Bryła, Nikola Głębocka, Matylda Mielewczyk, Paulina Peplińska, Daria Przywara, Katarzyna Zegarlicka
Skrzydłowe: Zuzanna Dulińska, Karolina Lewandowska, Agata Lul, Martyna Piskorowska, Wiktoria Witkowska
Obrotowe: Wiktoria Kosmala, Andżelika Petroll


Klub w dalszej perspektywie chciałby awansować do Superligi i nawiązać do sukcesów Vistalu Łączpolu Gdynia, który na koncie ma dwa złote, jeden srebrny i cztery brązowe medale mistrzostw Polski. Jak uczula jednak włodarz SPR Arki, nie będzie to łatwe.

- Vistal zawsze będzie w sercach gdyńskich kibiców, ale my jesteśmy nowym klubem, który buduje wszystko od podstaw pod nowym szyldem. Nawet jeśli w kolejnych sezonach wywalczymy awans na parkiecie, nie oznacza to, że zagramy w elicie. Powołano bowiem ligę zawodową, w której minimalnym budżet wynosi 1,4 mln zł na sezon. Musielibyśmy pozyskać dużego sponsora. Dlatego na razie nie skupiamy się na tak dalekosiężnych planach - wyjaśnia Zegarlicki.

II liga piłki ręcznej kobiet. Tabela, terminarz i wyniki