stat

Plany hokejowego dream teamu

29 stycznia 2013 (artykuł sprzed 5 lat)
jag.

W ciągu dwóch miesięcy dowiemy się, czy projekt gdańskiego klubu Olivia w Kontynentalnej Lidze Hokejowej zakończy się powodzeniem. Przedsięwzięciem kieruje Antanas Sakavickas, dyrektor generalny Skonto Ryga. W imieniu tego łotewskiego klubu w październiku 2009 roku podpisywał on umowę o współpracy z piłkarską Lechią oraz współuczestniczył przy transferach do biało-zielonych: Ivansa Lukjanovsa, Sergejsa Kożansa i Olegsa Laizansa.Antanas Sakavickas wywodzi się z Litwy, jest menedżerem sportowym. W Gdańsku najbardziej znany jest jako przedstawiciel piłkarskiego Skonto Ryga, gdyż pośredniczył w transferach łotewskich zawodników do Lechii, a także w imieniu tego klubu podpisał z biało-zielonymi umowę o współpracy (czytaj więcej). Jednak ma również licencję menedżerską FIBA i może działać na transferowym runku koszykarskim. Reprezentował m.in. interesy byłego reprezentanta Polski i zawodnika sopockiego klubu, Michała Hlebowickiego.

Obecnie Sakavickas próbuje wcielić w życie projekt gdańskiego klubu hokejowego w KHL. Udało nam się dotrzeć do Litwina. Poniżej prezentujemy najważniejsze sprawy związane z tym przedsięwzięciem i odpowiedzi na najbardziej nurtujące kwestie.

Czym jest Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga?
To rosyjska odpowiedź na NHL. Została założona w 2008 roku, stając się najwyższą klasą rozgrywkowe Rosji. Następie przybrała międzynarodowego charakteru. Obecnie grają w niej przedstawiciele aż siedmiu państw: Rosji, Łotwy, Białorusi, Kazachstanu, Słowacji, Czech i Ukrainy, łącznie 26 zespołów. W pierwszej fazie obowiązuje podział według klucza geograficznego na dwie konferencje: Zachód oraz Wschód, a w każdej są jeszcze po dwie dywizje.

W sezonie regularnym każdy z zespołów rozgrywa po 56 meczów. Cztery razy gra z rywalami z własnej dywizji, a po dwa razy z pozostałymi. Po osiem najlepszych drużyn z każdej konferencji kwalifikuje się do play-off. Dalej obowiązuje system pucharowy. Głównym trofeum jest Puchar Gagarina.

Sakavickas: W sezonie 2013/14 KHL ma zostać poszerzona do 32 drużyn, a zaproszenia mają otrzymać zespoły z kolejnych państw takich jak: Litwa, Włochy, Chorwacja i właśnie Polska. W ciągu dwóch miesięcy okaże się, czy zyskamy akces do tych rozgrywek. Partnerem dla KHL ma być właśnie tworzona spółka KH Olivia. Nasza delegacja pojedzie do Moskwy, a następnie spodziewamy się wizytacji przedstawicieli ligi w Gdańsku.

Ile potrzeba pieniędzy na grę w KHL
Koszty są ogromne, gdyż do pokonania są znaczne dystanse, co zmuszą drużyny do podróży lotniczy oraz gigantyczne pensje płacone są hokeistom.

Obecnie najdalej od siebie oddalonymi miastami uczestników rozgrywek są Chabarowsk i Praga. W powietrzu do pokonania jest ponad trzy tysiące kilometrów, a podróż lotnicza trwa co najmniej 4,5 godziny. Ponadto w związku z katastrofą lotniczą z 2011 drużyny Łokomotiwu, władze ligi zdecydowały, że drużyny mogą podróżować wyłącznie samolotami Boeing i Airbus, nie starszymi niż 15 lat.

Średnia płaca hokeisty w KHL szacowana jest na około 20 tysięcy euro. Oczywiście za gwiazdy trzeba zapłacić jeszcze więcej. Szacowało się, że minimalny budżet zespołu w KHL to około 15 milionów euro.

Sakavickas: Zdajemy sobie sprawę, z jakimi to przedsięwzięcie wiąże się wydatkami. Jednak w związku z planami rozszerzenia ligi na kolejne kraje wymagany budżet powinien wynosić około 8 milionów euro. Na razie nie mogę zdradzić, kto mógłby być naszym sponsorem

Jaki skład wystawić może KH Olivia?
KHL ma ambicje konkurować z NHL. Często zawodnicy przechodzą między ligami. Olivia chce dać szansę gry w tych elitarnych rozgrywkach Polakom, ale bez zagranicznych wzmocnień się nie obejdzie.

Sakavickas: Kadra pierwszego zespołu będzie wynosić 25-30 zawodników. Ponadto chcemy prowadzić drużyny do lat 20 i do lat 18. Przede wszystkim naszym celem jest podniesienie poziomu polskiego hokeja, stworzenie polskiego dream teamu. Liczymy na współdziałanie z innymi klubami w kraju. Nie zamierzamy bowiem startować w rozgrywkach polskiej ligi, a występować tylko w KHL. Nie będzie jednak możliwości łączenia przez zawodników gry w KHL i polskiej ekstralidze.

Sięgniemy również po zagraniczne wzmocnienia, włącznie z hokeistami z Kanady. Właściwie przymiarki co do składu osobowego oraz sztabu trenerskiego mamy już poczynione. Gdy otrzymamy oficjalne zaproszenie do KHL, szybko to wszystko powinno udać się zorganizować
.

Gdzie będą rozgrywane mecze w Gdańsku?
Bazą KH Olivia ma być gdańska hala o tej samej nazwie. Tutaj również odbędzie się większość meczów. Jednak KHL może zagościć również w największych obiektach pod dachem w kraju w innych miastach.

Sakavickas: Będziemy otwarci na wszelkie propozycję. Naszym celem jest promocja hokeja, nie chcemy zamykać się tylko do Gdańska. Z organizacyjnej strony mecz możemy zorganizować praktycznie na każdym obiekcie. W tych, które nie mają infrastruktury lodowej, jesteśmy w stanie położyć własną tafle. Zależy nam, aby na meczach było jak najwięcej kibiców. Dlatego chcielibyśmy niektóre spotkania KHL rozgrywać w największych polskich halach.


KOMUNIKAT ANTANASA SAKAVICKASA
Aleksander Medvedev, prezydent Kontynentalnej Ligi Hokeja na Lodzie, obok amerykańsko-kanadyjskiej NHL, najbardziej prestiżowych rozgrywek hokejowych na świecie, zaprasza inicjatorów gdańskiego projektu do Moskwy. Podczas spotkania, które odbędzie się w drugim tygodniu lutego, omówione zostaną możliwości i harmonogram działań związanych z uczestnictwem polskiego klubu w KHL. Władze ligi przesłały do Gdańska szereg dokumentów, formularzy i zapytań, z którymi przedstawiciele projektu nie tylko mają zapoznać się, ale także przygotować pełen zakres zagadnień, interesujących władze ligi.

KHL reprezentować będą Vladimir Shalaev, wiceprezydent i jednocześnie dyrektor generalny Ligi, Ilya Kochervin, wiceprezydent i dyrektor departamentu komunikacji Ligi, Dmitry Kurbatov dyrektor departamentu rozgrywek oraz Sergey Novikov, dyrektor departamentu marketingu.

Ze strony projektu Olivia Gdańsk udział w spotkaniu wezmą Antanas Sakavickas, koordynator działań we współpracy z KHL, a jednocześnie przyszły prezes klubu, przedstawiciel Klubu Stoczniowiec Gdańsk oraz TuttoSport Polska, firmy odpowiadającej za organizację nowego podmiotu.

W najbliższych dniach spotkam się również z Piotrem Hałasikiem, Prezesem Polskiego Związku Hokeja na Lodzie.
Czy wierzysz, że KH Olivia zagra w KHL?
21%

tak, bo plany i ludzie, którzy biorą się za te przedsięwzięcie wydają się być wiarygodni

31%

trudno powiedzieć, pomysł na pewno ciekawy, ale czy znajdą się pieniądze

48%

nie, skoro w Gdańsku pada nawet I-ligowa drużyna to jak poważnie myśleć o grze w KHL

łącznie głosów: 336

jag.