Sezon rozkręca się na dobre. Żeglarze w Trójmieście i Europie

18 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 08:53 (19 maja 2019)
W weekend zobaczycie wiele żagli na Zatoce Gdańskiej. W Sopocie zaprezentują się m.in. katamarany. W weekend zobaczycie wiele żagli na Zatoce Gdańskiej. W Sopocie zaprezentują się m.in. katamarany.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) zajęli 6. miejsce w mistrzostwach Europy klasy 49er w brytyjskim Weymouth. Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) w Atenach nie zdobył kwalifikacji olimpijskiej na Finnie. Żagli w ten weekend nie brakuje również na wodach Zatoki Gdańskiej. Żeglarze startują w Sopocie i Gdyni. Zaprezentuje się m.in. Marcin Kamiński, laureat Nagrody Fair Play PKOl za 2018 rok.

Na olimpijskim akwenie w Weymouth

W 2012 roku w Weymouth rozegrano regaty olimpijskie, które przyniosły m.in. brąz Przemysławowi Miarczyńskiemu (SKŻ Ergo Hestia Sopot) w windsurfingu. W tym tygodniu w Wielkiej Brytanii rywalizowali żeglarze o medale mistrzostw Europy w trzech klasach. Łącznie było 416 zawodniczek i zawodników z 37 krajów, i to nie tylko z naszego kontynentu.

Tytułu wicemistrzowskiego, zdobytego w ostatnie wakacje w Gdyni, nie obronili Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) i Szymon Wierzbicki (AZS Poznań). Akademicka załoga na półmetku rywalizacji plasowała się na 27. miejscu, a w drugiej części regat o medale rywalizowało już tylko 25 najlepszych duetów. By znaleźć się w tym gronie Polakom zabrakło 3 punktów. Całe mistrzostwa również ukończyli z 27. lokatą.

Przypomnij sobie jak relacjonowaliśmy regaty o mistrzostwo Europy w Gdyni

W grupie złotej żeglowali Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński. Załoga AZS AWFiS Gdańsk ostatniego dnia finałów przesunęła się z 11. na 9. miejsce w klasyfikacji generalnej. Natomiast w punktacji mistrzostw Europy zajęli 6. pozycję.

Przeczytaj więcej o kwalifikacjach krajowych w żeglarstwie do startu w igrzyskach olimpijskich Tokio 2020

W żeńskiej klasie 49erFX do czołowej "25" awansowały Aleksandra Melzacka (YKP Gdynia) i Kinga Łoboda (AZS AWFiS Gdańsk). M.in. dzięki 2. pozycji zdobytej w przedostatnim wyścigu, trójmiejskie żeglarki ukończyły mistrzostwa na 21. miejscu, a licząc tylko europejskie duety, uplasowały się jeszcze 7 pozycji wyżej.

Oznacza to, że Przybytek i Kołodziński oraz Melzacka i Łoboda zdobyli punkty do krajowego rankingu olimpijskiego - odpowiednio 10 i 2. Liczeni byli tylko rywale z Europy i trzeba było być w pierwszej "15". Oczywiście należy też zdobyć nominację do startu dla Polski w tych klasach w Tokio 2020. Pierwsze podejście na ubiegłorocznych mistrzostwach świata było nieudane.

Kolejna szansa od 29 listopada do 8 grudnia w Auckland w Nowej Zelandii. Tam z MŚ przepustkę na igrzyska wywalczą 4 państwa w klasie 49er, 6 w 49erFX i 5 w  Nacra 17.

W tej ostatniej specjalności w mistrzostwach Europy załogi UKS Navigo Sopot nie weszły do grupy złotej. Jakub SurowiecKatarzyna Goralska ukończyli regaty na na 35. (25. w ME), a Tymoteusz BendykAnna Świtajska na 39. miejscu (29.) w stawce 55 załóg.

Po olimpijską kwalifikację w Atenach

Podwójną rangę miały regaty mistrzostw Europy w klasie Finn. Poza okazją do zdobycia medalu to także druga z trzech możliwości na zdobycie kwalifikacji na igrzyska olimpijskie Tokio 2020. W pierwszym podejściu, na ubiegłorocznych mistrzostwach świata udało się to 8 państwom (Węgry, Szwecja, Holandia, Nowa Zelandia, Kanada, Argentyna, Wielka Brytania, Turcja). W Atenach osiągnęły ten cel 4 następne federacje: Brazylia, Norwegia, USA i Grecja.

Do rozdzielenia pozostało już tylko 6 nominacji, po jednej dla poszczególnych kontynentów. 19. miejsce w tej klasie w regatach olimpijskich obsadzą gospodarze. Dla Kuli ostatnią szansą na wyjazd do Tokio będą ubiegłoroczne zawody w ramach Pucharu Świata w Genui.

Poznaj zasady kwalifikacji dla państw na igrzyskach olimpijskie Tokio 2020 w poszczególnych klasach żeglarskich

W stawce 84 zawodników z 33 krajów Piotr Kula (GKŻ Gdańsk) zajął 26. miejsce w klasyfikacji open i 20. w mistrzostwach Europy. Do kwalifikacji olimpijskiej, które w najgorszym wypadku dawało 13. miejsce w tej pierwszym zestawieniu, naszemu żeglarzowi zabrakło aż 55 punktów.

Trzy regaty w Trójmieście

Sezon na dobre rozkręca się w Trójmieście. W ten weekend na wodach Zatoki Gdańskiej odbywać się będą równolegle trzy regaty. Sopot Catamaran Cup rozpocznie się w sobotę o godz. 11.30 paradą katamaranów przy molo. Start wyścigów o 12 w sobotę i w niedzielę o 11.30. Planowanych jest 6 wyścigów. Trasa ustawiona będzie w pobliżu molo w Sopocie, więc rywalizacja będzie doskonale widoczne z molo oraz sopockich plaż.

W regatach wezmą udział zawodnicy ścigający się na katamaranach: klasy A, Nacra 15, Hobie Cat 16, F18 i Open. Wśród nich Marcin Kamiński. Żeglarz UKS Navigo Sopot kilka dni temu w Centrum Olimpijskim w Warszawie otrzymał Nagrodę Fair Play PKOl za 2018 rok.

Doceniono zachowanie zawodnika podczas Mistrzostw Europy A-Class 2018 w Warnemunde. Wówczas w trudnych warunkach pogodowych, przerwał wyścig, by zawrócić i wyciągnąć z wody holenderskiego żeglarza, który wypadł ze swojego katamaranu i nie był w stanie o własnych siłach wrócić na pokład.

Przeczytaj o otwarciu sezonu w Gdańsku

Również w Sopocie przy molo odbędą się pierwsze w tym roku regaty w ramach Polskiej Ligi Żeglarskiej. Stawką rywalizacji będą cztery kwalifikacje uprawniające do startu w dalszej części sezonu w tzw. ekstraklasie.

Natomiast Yacht Klub Stal Gdynia w sobotę i niedzielę będzie gospodarzem pierwszej eliminacji Pucharu Polski 2019 w klasie 505. Planowanych jest 7 wyścigów.

Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego - nasi na podium

W kraju tradycyjnie najważniejszymi regatami początku sezonu był Puchar Polskiego Związku Żeglarskiego. 484 uczestników rywalizowało w Krynicy Morskiej w 17 konkurencjach. Jak zwykle na podium wielokrotnie stawali żeglarze z Trójmiasta, a niekiedy obsadzali na nim nawet wszystkie miejsca.

Tak było w klasie RS:X. Wśród seniorek zwyciężyła Małgorzata Białecka przed Karoliną LipińskąMają Dziarnowską. W kategorii juniorów najlepszy był Kamil Manowiecki (wszyscy SKŻ Ergo Hestia) przed Michałem PolakiemDominikiem Lewińskim (obaj GKŻ Gdańsk).

Sopocianki całe podium zajęły też w Kite Foilu: 1. Julia Damasiewicz, 2. Magdalena Woyciechowska, 3. Nina Arcisz. W tej samej specjalności wśród panów ich koledzy klubowi: Błażej OżógJakub Jurkowski zajęli odpowiednio 2. i 3. miejsce.

Na katamaranach Hobie Cat 16 zdecydowanie najlepiej żeglowali Zuzanna SzadziulSzymon Cierzan, którzy wyprzedzili załogi: Tymoteusz CierzanKatarzyna Piernicka oraz Stanisław WierczyńskiDominik Kęska. Tylko ten ostatni nie jest członkiem UKS Navigo Sopot.

W katamaranach A-Class przedstawiciele tego klubu zdobyli 1. - Maciej Żarnowski i 3. pozycję - Andrzej Senkus.

W klasie Techno 293 Trójmiasto oddało po jednym medalu. Wśród dziewcząt zwyciężyła Aleksandra Wasiewicz przed Nell Ryan, a regaty chłopców jako drugi ukończył Krzysztof Żarnowski, a trzeci Julian Wardaszko (wszyscy SKŻ Ergo Hestia).

W klasie Laser Radial najlepszy okazał się Tytus Butowski (AZS AWFiS Gdańsk), a trzeci był jego kolega klubowy Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk).

W 29er dziewcząt wygrały Karolina ŻurekAgata Wilczewska. Natomiast wśród chłopców Gustaw MicińskiMateusz Gwóźdź zajęli 2., a Marceli MierzwickiFranciszek Borys (wszyscy YKP Gdynia) 3. lokatę.

W klasie 49er najlepsi byli Mikołaj StaniulJakub Sztorch (YKP Gdynia), a 3. lokatę zajął ich kolega klubowy Adam Głogowski, który żeglował z Pawełem Jakubowskim (Baza Mrągowo).

Natomiast na Finnie zwyciężył Łukasz Lesiński (YK Stal Gdynia).