stat

Sezonu sportowy na plaży zakończony

6 września 2002 (artykuł sprzed 17 lat)
Plażowa Piłka Siatkowa

Rozgrywki plażowej piłki siatkowej były przebojem sportowym lata na gdyńskiej plaży! Jak powiadają uczestnicy, często turniej gdyński było trudniej wygrać niż eliminacje do Mistrzostw Polski, które toczyły się nad polskim wybrzeżem. Mogliśmy oglądać rzeczywiście najlepszych zawodników w Polsce. Zarówno medalistów Mistrzostw Polski (Wesołowski / Pawlun) jak i uczestników Mistrzostw Świata w osobie Plińskiego Wojtka. Dla większości z nich turniej na plaży to nie tylko wspaniała zabawa, ale także element przygotowania kondycyjnego, sprawdzenia taktyki i zgrania zespołu. Mecze udziałem najlepszych zawodników były niezwykle zacięte zapewniały na plaży dużo emocji. Było wszystko co lubią kibice. Widowiskowe i niezwykle mocne serwy z wyskoku oraz długie wymiany. Celnie uderzano piłkę w nieprawdopodobnie trudnych sytuacjach. Turnieje rozgrywano w 3 kategoriach wiekowych. W poniedziałek grały kategorie; do 15 lat, 16 - 19 lat. We wtorek od godz. 16.00 do godz. 19.00 grały drużyny w kategorii ,,Open". W młodszych kategoriach dziewczęta toczyły wyrównane boje w meczach z chłopakami, zwłaszcza w kategorii do 15 lat. Para Magdalena Marschall / Weronika Lada (Gdynia) wielokrotnie schodziły w glorii zwycięzców w pojedynkach ze swoimi kolegami. Łącznie w kategorii do 15 lat w zawodach brało udział ponad 350 osób, w tym wielu wczasowiczów z drugiego krańca Polski. W kategorii do 19 lat główne role odgrywali zawodnicy Stoczniowca Gdańsk i klubu Alpat Gdynia. W rozgrywkach w kategorii 16-19 lat łącznie uczestniczyło ponad 400 osób. W turniejach w kategorii Open łącznie uczestniczyło ponad 500 zawodników. Siatkówka na gdyńskiej plaży zrobiła furorę i nie jest dziwne, że boiska tam usytuowane, były bez przerwy oblegane przez młodzież od rana do późnego wieczora. W tegorocznym sezonie letnim na turniejach w plażowej piłce siatkowej w 3 kategoriach wiekowych grało ponad 1200 osób. Ranking końcowy: kat. do 15 lat. Wielgosz / Sypniewski- 66 pkt, kat.16-19 lat. Szczypczyk / Rembowicz- 74 pkt; kat. ,,Open". Chełmiński Wiktor- 70 pkt; Grzegorz Boguszewski- 57 pkt; Piłka nożna

Mecze piłki nożnej przez całe wakacje odbywały się na dwóch dobrze przygotowanych boiskach. Przy dużej frekwencji obowiązywał system rozgrywek ,,pucharowy" (przegrywający odpada). Turnieje w Plażową Piłkę Nożną GT Sport Cup, rozpoczynały się często w ponad 30 stopniowym upale. Najgorętsze od lat lato, nie odstraszyło chętnych do udziału w rozgrywkach. Rekord jednego z turniejów to 38 drużyn. Kondycja fizyczna większości piłkarzy zadziwiła wielu kibiców. Bieganie za piłką nie nadwyrężyło sił zawodników choć bieganie po piasku kosztowało bardzo dużo energii. Wszystkie mecze miały swoją dramaturgię i trudno było wskazać zdecydowanego faworyta. W uprzywilejowanej sytuacji były te zespoły, które uczestniczyły w tych turniejach od początku. To one miały najwięcej wyniesionego z tych piaszczystych boisk doświadczenia. W turniejach brali udział zawodnicy wywodzący się między innymi z trójmiejskich klubów: Bałtyku Gdynia, Arki Gdynia i z FC Sopot. Godne odnotowania jest to, że w finale często występowały drużyny bez reprezentantów znanych klubów. To może oznaczać, że nie brakuje w Trójmieście piłkarskich talentów. Wielu z nich prezentowało solidne rzemiosło piłkarskie. Zawodnicy za zajęcie I, II, III miejsca zdobywali punkty do rankingu na ,,najlepszego piłkarza". Łącznie przez całe wakacje w środowych i czwartkowych turniejach plażowej piłki nożnej GT Sport Cup brało udział ok. 900 osób. Ranking końcowy: kategoria do 15 lat. Żabiński Piotr- 17 pkt; Zieliński Bartosz- 14 pkt; kat. pow. 16 lat. Doering Krzysztof- 11 pkt; Szeloch Przemysław- 9 pkt.

Rugby

Przez całe wakacje turnieje rugbystów i rugbystek odbywały się na jednym boisku. Rozgrywki przeznaczone były wyłącznie dla młodzieży do 16 lat. Obowiązywał system rozgrywek ,, każdy z każdym". Sędziowie byli bardzo skrupulatni i wyłapywali najmniejsze przewinienie. To miało na celu zapoznanie zawodników z przepisami gry rugby. Każda drużyna w każdym z 9 turniejów grała od 4 do 6 meczy. Ci zawodnicy którzy nie opuścili żadnego piątkowego turnieju w sezonie letnim na plaży w Gdyni, rozegrali w sumie 45 meczy. Każda z drużyn liczyła od 5 do 9 zawodników. W polu mogło grać tylko 4 zawodników. Grano 2 x po 5 minut. Zwycięskie drużyny za I, II, III miejsce, otrzymywali upominki i gadżety reklamowe. Wczasowicze zobaczyli na plaży wiele interesujących akcji w tej jakże widowiskowej dyscyplinie. Medale zdobywały zwykle te drużyny, w składzie których widniały nazwiska z klubu RC Arka Gdynia. Sensacyjnie zakończył się drugi turniej w lipcu, kiedy to ,,dzika" drużyna zwana ,,Nie bijcie nas" w finale po zaciętym pojedynku pokonała w stosunku 5:2 wyczynowców z Arki Gdynia. 19 lipca 2002 r. po raz pierwszy pokazali się na gdyńskiej plaży dziewczęta grające w rugby. Zeńska drużyna ,,Hool"s Girls" wielokrotnie stawała do walki wykazując się niesamowitym hartem ducha, często wychodziła zwycięsko z rywalizacji z chłopakami lub nieznacznie ulegały silniejszym drużynom męskim. Drużyna dziewcząt była prowadzona przez trenerów Arki. Wiele meczy było bardzo wyrównanych. Grając każdy z każdym drużyny zdobywały często taką samą liczbę punktów. Wtedy o zwycięstwie w turnieju decydowała większa ilość przyłożeń. Każdy z zawodników mógł zdobyć punkty do rankingu, prowadzonego przez całe wakacje. Głównym sponsorem turnieju rugby była firma ,,Multimedia". Łącznie przez całe wakacje w piątkowych turniejach Multimedia Rugby Cup brało udział ok. 400 osób. Ranking końcowy: Jagiełło Arkadiusz- 16 pkt; Czaplicki Patryk- 15 pkt; Wyróżniona zawodniczka: Szum Barbara.

SPONSORZY TURNIEJU:

GT SPORT, MULTIMEDIA, STENA LINE, OPERATOR SIECI IDEA

NORDEA Bank Polska S.A, LIPTON ICE TEA, ORLEN S.A.