Short track. Kamila Stormowska trzecia w PŚ. Historyczny medal Stoczniowca

17 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat)
Kamila Stormowska (z prawej) zdobyła brązowy medal w ostatnich zawodach Pucharu Świata w tym sezonie. Kamila Stormowska (z prawej) zdobyła brązowy medal w ostatnich zawodach Pucharu Świata w tym sezonie.

Kamila Stormowska zdobyła brązowy medal zawodów Pucharu Świata w short tracku. Zawodniczka Stoczniowca w holenderskim Dodrechcie zajęła trzecie miejsce w finale konkurencji na 500 metrów. To pierwszy taki sukces w historii tej sekcji gdańskiego klubu. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata Stormowska zajęła czternastą lokatę.

Kamila Stormowska rywalizację w Dodrechcie rozpoczęła od drugiego miejsca z czasem 44.339 w jednym z dziewięciu wyścigów kwalifikacyjnych. W ćwierćfinale poprawiła wynik (43.666), ale była dopiero trzecia.

Artur Nogal czwarty w mistrzostwach Europy

Awansowała jednak dalej jako jedna z dwóch zawodniczek najlepszymi czasami z trzecich miejsc. W półfinale zawodniczka Stoczniowca pokonała 500 m w czasie 43.978 i wjechała do finału z drugiej pozycji.

Wyścig medalowy rozegrano dopiero za trzecim podejściem, bo dwukrotnie zawodniczki upadały tuż po starcie. Stormowska finał ukończyła z kiepskim czasem 50.199, gdyż upadła na ostatnim zakręcie.

Sędziowie winną tego zdarzenia uznali Brytyjkę Elise Christie, która została zdyskwalifikowana. Finał wygrała Holenderka Lara van Ruijven (42.907) przed rodaczką Yarą van Kerkhof (43.076).

Wyniki finału na 500 metrów
1. Lara van Ruijven (Holandia) 42.907
2. Yara van Kerkhof (Holandia) 43.076
3. Kamila Stormowska (Polska) 50.199
4. Chunyu Qu (Chiny) 1.29.840
5. Elise Christie (Wielka Brytania) dyskwalifikacja

Stormowska skończyła z brązowym medalem, pierwszym w historii Stoczniowca i drugim w historii polskiej reprezentacji. Pierwszy, również brązowy krążek, zdobyła w listopadzie w Montrealu Natalia Maliszewska. W Dodrechcie finiszowała ona na dziesiątej pozycji po tym jak została zdyskwalifikowana w półfinale, winna kolizji z rywalką.

Transfery Stoczniowca w short tracku

Holenderski turniej był ostatnim w tym sezonie. W klasyfikacji końcowej Pucharu Świata na 500 metrów Stormowska została sklasyfikowana na 14. miejscu, 6. pozycję zajęła Maliszewska.

Przypomnijmy, że Kamila Stormowska, wcześniej zawodniczka Orła Elbląg, dołączyła do Stoczniowca jesienią 2019 roku razem z Nikolą Mazur. Gdański klub w ciągu najbliższych lat zamierza stworzyć najszybszą żeńską sztafetę w polskim łyżwiarstwie szybkim na krótkim torze.

Kamila trafiła do Gdańska jako czwarta zawodnika mistrzostw świata juniorów w sztafecie oraz wicemistrzyni Polski na 1000 metrów. Jej marzeniem jest medal na igrzyskach olimpijskich. Najbliższa okazje w 2022 roku w Pekinie.