Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Awans żeńskiej sztafety short track

29 listopada 2021, 11:15
dak.
Nikola Mazur (z lewej) i Kamila Stormowska (z prawej), łyżwiarski Stoczniowca Gdańsk, będę reprezentować Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022. Więcej zdjęć (1)

Nikola Mazur (z lewej) i Kamila Stormowska (z prawej), łyżwiarski Stoczniowca Gdańsk, będę reprezentować Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

fot. PZŁS/kacperlosiak.com

Nikola Mazur (z lewej) i Kamila Stormowska (z prawej), łyżwiarski Stoczniowca Gdańsk, będę reprezentować Polskę na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich Pekin 2022.

fot. PZŁS/kacperlosiak.com

Kamila Stormowska i Nikola Mazur ze Stoczniowca Gdańsk oraz Natalia Maliszewska i Gabriela Topolska z Juvenii Białystok zdobyły kwalifikację na Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022. Kobieca sztafeta na 3000 m zajęła 3. miejsce w Pucharze Świata w Dordrechcie w niecodziennych okolicznościach. Pierwotnie były czwarte, ale zdyskwalifikowane zostały Chinki. Sukces łyżwiarek jest pierwszym takim w historii Stoczniowca od 34 lat. W 1988 roku w łyżwiarstwie figurowym startowali Honorata Górna i Andrzej Dostani.

Puchar Świata w short tracku odbył się w holenderskim Dordrechcie. Polską sztafetę 4x400 m tworzyły m.in. dwie reprezentantki Stoczniowca Gdańsk: Kamila Stormowska i Nikola Mazur. Razem z Natalią Maliszewską i Gabrielą Topolską wystąpiły w finale B. By pojechać na Zimowe Igrzyska Olimpijskie musiały w nim zająć co najmniej trzecie miejsce, co wiązało się z pokonaniem jeden drużyny.

Zaczęło się niefortunnie, bo już na pierwszej zmianie doszło do kolizji i Stormowska straciła fragment płozy. Następnie na śródtorzu upadek zaliczyła Topolska, co wymusiło zmianę kolejności w zespole Polek.

Ostateczną rywalizację zakończyły na ostatnim miejscu. Jednak w trakcie wyścigu dochodziło do spięć. Sędzia obejrzała analizę wideo, która wykazała nieregulaminowe zachowanie chińskiej zawodniczki. Ogłoszono dyskwalifikację, co oznaczało awans biało-czerwonych na trzecią lokatę.

- To jest historyczny moment. W końcu miałyśmy trochę szczęścia, bo w tej sztafecie jednak wiele razy nam go brakowało. Mam nadzieję, że nie będziemy więcej tego szczęścia potrzebować, bo jedziemy tam po medal. Wiem, że stać nas na więcej i wiem, że jest jeszcze duży potencjał do wykorzystania - zapowiada Nikola Mazur.

Przypomnij sobie sukcesy trójmiejskich sportowców na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich- Stres był ogromny, a jak jeszcze straciłam tą płozę i to na pierwszej zmianie, to urósł jeszcze bardziej, ale poradziłam sobie z nim. Miałyśmy w tym sezonie sporo pecha, ale na końcu suma szczęścia i pecha wyszła na zero - dodaje Kamila Stormowska.
- Ten sukces smakuje bardzo dobrze, bo było wiele sytuacji, niekomfortowych dla nas, w których się znajdowaliśmy. Mieliśmy słabe losowania biegów, mieliśmy niesłuszne decyzje sędziów i dopiero na sam koniec odrobinę szczęścia w biegu, w którym byłyśmy postawione w bardzo trudnej sytuacji po tym, jak Kamila straciła część płozy. To jest efekt wieloletniej praca całego teamu, tych wszystkich ludzi, którzy są tutaj z nami i których tutaj nie ma. To jest naprawdę coś fantastycznego - mówi Urszula Kamińska, trenerka kadry.

Krzysztof Tylkowski z Floty Gdynia zadebiutował na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w 2018 rokuSukces panczenistek oznacza, że będzie to pierwszy udział Stoczniowca Gdańsk na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich od 1988 roku. Wtedy to w Calgary wystąpili łyżwiarze figurowi gdańskiego klubu - Honorata Górna i Andrzej Dostatni. Ostatecznie nasza para taneczna ląduje na 17. miejscu w konkursie.

Warto wspomnieć, że przed trzema laty w Pjongczangu zaprezentował się inny z trójmiejskich zawodników. Bobsleiści: Krzysztof Tylkowski z Floty Gdynia do spółki z Mateuszem Lutą AZS UMCS Lublin zajęli wówczas 24. miejsce.

dak.

Opinie (20)

 • no to brakuje jeszcze hokeistów Stoczniowca w barwach reprezentacji hokejowej na igrzyskach (2)

  • 17 3

  • (1)

   Taaaaak zasłużona drużyna hokejowa z taaaaak zasłużonego klubu oczywiste, że musi być na Olimpiadzie!.

   • 10 0

   • Może Artur 22 pojedzie.

    Jako zasłużony trener szort traka.

    • 3 0

 • Sukces goni sukces w tym klubie.

  Trochę przewrotnie w tytule.I dalej bez zmian.Tylko pusty i słaby pijar pozostał i puste trybuny.Niestety żyjemy wspomnieniami i nadzieją na lepsze czasy dla hokeja w Olivii.Bez panów K.

  • 17 2

 • (5)

  Jak dla mnie mogą one reprezentować Pcim czy inną wiochę , niewielki zaszczyt dla kibiców z Gdańska ! Szkoda Olivii na taki niszowy sport !

  • 18 9

  • (2)

   Czy to pan Kostecki walczył o umieszczenie w/w materiału na temat short-tracka .Nie zdziwiłbym się !
   Przy następnej krajowej imprezie w tej " dyscyplinie sportu" radziłbym zwrócić uwagę na to skąd pochodzą

   Czy to pan Kostecki walczył o umieszczenie w/w materiału na temat short-tracka .Nie zdziwiłbym się !
   Przy następnej krajowej imprezie w tej " dyscyplinie sportu" radziłbym zwrócić uwagę na to skąd pochodzą uczestnicy i uczestniczki . Dyscyplina " bardzo " popularna .... Białystok , Stoczniowiec i Politechnika Opolska + pojedyncze dosłownie osoby z mniejszych miejscowości !
   Ps. Bobsleista z Floty też sportowiec mimo woli ! Pojechał na Olimpiadę na wycieczkę

   • 13 5

   • (1)

    Ciekawe w jakiej Ty dyscyplinie reprezentujesz nasz kraj na igrzyskach ? Łatwo komuś umniejszać jak samemu nic się nie zrobiło ?

    • 3 13

    • Ciekawska ! Ja nie muszę reprezentować kraju na igrzyskach . Wystarczy że dla tego kraju przesłuzyłem 3 lata w wojsku i przepracowałem 40-kilka lat .
     Byłem kibicem hokeja ..doglądałem budowy hali Olivii i boli

     Ciekawska ! Ja nie muszę reprezentować kraju na igrzyskach . Wystarczy że dla tego kraju przesłuzyłem 3 lata w wojsku i przepracowałem 40-kilka lat .
     Byłem kibicem hokeja ..doglądałem budowy hali Olivii i boli mnie że taki obiekt się marnuje .
     Short -track nie musi być rozgrywany na tafli przeznaczonej dla hokeja , nie w tym celu ta hala została zbudowana !
     Ps. Na koniec dodam że również uprawiałem sport ( lekkoatletykę )

     • 2 0

  • (1)

   na zaściankach niszowy, na świecie cieszy się dużym zainteresowaniem. Barawo dziewczyny górą, czekamy na medale, każdy wysłany sportowiec podnosi rangę Polski w świecie. A dużo takich nie będzie. Mało się inwestuje w sporty zimowe, a wielka szkoda.
   Piekne lodowisko, najpiękniejsze w Pólnocnej Europie.

   • 2 7

   • Ile hal hokejowych "w północnej Europie" miałeś okazję odwiedzić?

    Obstawiam że żadnej poza Olivią.

    • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.