Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 0:2. Cztery strzały w poprzeczkę

30 listopada 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Radość po golach we Wrocławiu ich zdobywców (od prawej): Michała Nalepy i Lukasa Haraslina. Radość po golach we Wrocławiu ich zdobywców (od prawej): Michała Nalepy i Lukasa Haraslina.

Piłkarze Lechii Gdańsk pokonali Śląsk Wrocław 2:0 (2:0), odnosząc piąte zwycięstwo z rzędu w ekstraklasy. Takiej serii nie mieli wcześniej w historii. Gospodarzy, którzy pierwszy raz u siebie przegrali z biało-zielonymi od marca 2010 roku, mogą mieć pretensje przede wszystkim do siebie. Aż cztery razy strzelali w poprzeczkę. - Nie mówmy o szczęściu. U nas była bardzo dobra organizacja i porządek, a w piłce gra się na bramki - ocenił Piotr Stokowiec, przed kamerami Eurosportu.

Śląsk Wrocław Śląsk Wrocław
1 Wrąbel - 28 Broź, 3 Celeban, 14 Golla, 4 Cotra - 16 Pich, 32 Tarasovs, 31 Pałaszewski, 25 Gąska - 29 Piech, 9 Robak
Sędziowie: Kwiatkowski (Warszawa) oraz Wójcik, Pierściński
Widzów: 6860
1 Alomerović - 19 Fila, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 27 Wolski, 36 Makowski, 6 Kubicki, 17 Haraslin - 28 Paixao
  • 70' 29 Piech Zmiany 15 Szczepan
  • 72' 31 Pałaszewski Zmiany 10 Farshad
  • 89' 32 Tarasovs Zmiany 23 Radecki
  • 79' 19 Fila Zmiany 5 Vitoria
  • 82' 27 Wolski Zmiany 18 Arak
  • 90+1 17 Haraslin Zmiany 11 Michalak
  • 15' Nalepa
  • 25' Haraslin
  • 28' Tarasovs
  • 85' Szczepan
  • 10' Nalepa
  • 17' Fila
  • 33' Wolski
  • 59' Paixao

piłkarze Lechii mają ten komfort, że bez względu na wynik meczu we Wrocławiu, zostaną na szczycie tabeli. W ostatniej kolejce zdobyli już 5 punktów przewagi nad 2. miejsce

LECHIA - JAGIELLONIA 3:2. PRZECZYTAJ RELACJĘ, ZOBACZ VIDEO I FOTO ORAZ WYSTAW OCENY PIŁKARZOM I TRENEROWI BIAŁO-ZIELONYCH
trener Stokowiec nie ukrywał, że za zdrowie Haraslina (LECHIA Gdańsk) oddałby 2 punkty. Nie musi nic oddawać, bo Lukas jest zdolny do gry

PRZECZYTAJ, CO MÓWILI TRENERZY PO MECZU LECHIA - JAGIELLONIA
dwie zmiany spowodowane kartkami w obronie. Za pauzującego Nunesa do gry wchodzi Fila (LECHIA Gdańsk), a po przymusowej pauzie wraca Augustyn (LECHIA Gdańsk), który zastępuje Vitorię
tym większe znaczenie dla szczelności defensywy będzie miała postawa tych co w tej formacji grają najwięcej - Nalepy (LECHIA Gdańsk)...

NIKT NIE MA GŁOWY W CHMURACH. PRZECZYTAJ WYWIAD Z MICHAŁEM NALEPĄ
- Cierpliwie czekam na kolejną szansę. Trener Stokowiec wie co jest dobre dla mnie i co jest dobre dla drużyny. Te szanse raz są mniejsze, raz większe. Każdą którą dostanę, staram się wykorzystać w jak największym stopniu - tak mówił przed wyjazdem do Wrocławia Makowski (LECHIA Gdańsk). I 19-latek po raz pierwszy w "11" w ekstraklasie
Makowski (LECHIA Gdańsk) zmienił w "11" Michalaka, co także powoduje zmiany w ustawieniu. Na prawym skrzydle zacznie Wolski (LECHIA Gdańsk)
na ławce warto odnotować obecność Indonezyjczyka Vikriego
pełna ławka rezerwowych: 71 Woźniak, 4 Chrzanowski, 5 Vitoria, 10 Vikri, 11 Michalak, 16 Borysiuk, 18 Arak
Śląsk, przynajmniej na papierze, bez respektu dla Lechii. Gospodarze wyjdą do gry z dwoma nominalnymi napastnikami
w porównaniu z meczem z ostatniej kolejki i remisem z Cracovią 1:1 Śląsk dokonał jednej zmiany. Nie ma w "11" byłego piłkarza m.in. Lechii - Chrapka. W jego miejsce Pałaszewski (Śląsk Wrocław)
ławka rezerwowych Śląska: 12 Szczerbal, 5 Augusto, 10 Farshad, 11 Cholewiak, 15 Szczepan, 17 Pawelec, 23 Radecki
mecz to także bezpośredni pojedynek najskuteczniejszych obecnie napastników ekstraklasy: Paixao (LECHIA Gdańsk) (11 goli) i Robak (Śląsk Wrocław) (10)
Paixao (LECHIA Gdańsk) grał w Śląsku w latach 2014-15. Strzelił dla wrocławian w ekstraklasie 24 gole. Dla Lechii jak informowaliśmy zdobył ich już 37, a zaczynał wiosną 2017 roku
piłkarze na prezentacji. Śląsk na zielono, Lechia koszulki biało-zielone pasiaki oraz białe spodenki
powitanie kapitanów Celebana (Śląsk Wrocław) i Paixao (LECHIA Gdańsk)
dość nikły doping z trybun, bo ludzi niezbyt dużo, a przynajmniej takie wrażenie robi to na wrocławskim 40-tysięczniku
z ciekawostek statystycznym można przywołać tę, że Śląsk nie przegrał z Lechią kolejno 10 meczów u siebie
1'
od środka rozpoczął Śląsk
3'
spokojny początek z obu stron
4'
wystarczyła, że Lechia wyszła do pressingu na połowie rywali i już przejęła piłkę
4'
po wrzucie piłki z autu Brozia (Śląsk Wrocław) w pole karne dobrze interweniuje Alomerović (LECHIA Gdańsk)
6'
"Lechia i Śląsk" - śpiewy na trybunach, gdyż kibice są od lat zaprzyjaźnieni
7'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) fauluje Gąskę (Śląsk Wrocław) na wysokości własnego pola karnego
8'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) piąstkował piłkę po dośrodkowaniu z wolnego Gąski (Śląsk Wrocław). Jeszcze bramkarz Lechii był faulowany przy tej interwencji
8'
zablokowane dośrodkowanie Haraslina (LECHIA Gdańsk), a poprawka Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) wyszła poza bramkę
10'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk), który faulował Robaka i nie pozwolił mu wyjść do pojedynku sam na sam z bramkarzem
10'
piłkarze Śląska sugerowali nawet czerwoną kartkę, ale sędzia uznał, że jeszcze pozostali obrońcy Lechii mieli szanse dobiec do Robaka (Śląsk Wrocław), bo było jeszcze 30 metrów od bramki, stąd tylko żółty kartonik
10'
dla Nalepy (LECHIA Gdańsk) to 10. żółta kartka w tym sezonie
11'
róg dla Śląska
11'
niecelnie główkował Robak (Śląsk Wrocław) po dośrodkowaniu z rogu Gąski (Śląsk Wrocław)
12'
bardzo dobry strzał sprzed pola karnego Wolskiego (LECHIA Gdańsk). Wrąbel (Śląsk Wrocław) sparował piłkę na róg
12'
odbita piłka przed pole karne przez obrońców Śląska po dośrodkowaniu z rogu Wolskiego (LECHIA Gdańsk). Z pierwszej piłki strzelał Makowski (LECHIA Gdańsk), ale uderzył obok słupka
14'
Broź (Śląsk Wrocław) wybił piłkę spod nóg dryblującego Haraslina (LECHIA Gdańsk). Będzie róg
15'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) krótko z rogu
15'
[0:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nalepa. Obrońca Lechii zaskoczył rywali mocnym strzałem sprzed pola karnego, Wycofywał się, gdyż nie dostał piłki na głowę po rogu, a skoro futbolówka spadła pod jego nogę to zachował się jak rasowy ofensywny gracz
17'
Żółtą kartką został ukarany Fila (LECHIA Gdańsk) po faulu na Golli
17'
dla Fili (LECHIA Gdańsk) to 4 żółta kartka. Oznacza to, że nie zagra w meczu następnej kolejki z Legią w Warszawie
17'
wróci zaś Nunes, który dziś pauzuje za kartki i jak informowaliśmy to jego na prawej obronie zastępuje Fila (LECHIA Gdańsk)
20'
po strzeleniu gola Lechia jeszcze bardziej okopie sie zapewne w dotychczasowej taktyce. Od początku meczu czeka na rywala na własnej połowie, a po jej przechwycie próbuje szybkich ataków
20'
Makowski (LECHIA Gdańsk) przed własnym polem sfaulował Piecha (Śląsk Wrocław). Niespełna 20 metrów do bramki Lechii
21'
poprzeczka ratuje Lechię po strzale z wolnego Cotry (Śląsk Wrocław). Piłka odbiła się jeszcze od ziemi i wyszła w pole przy pomocy Alomerovicia (LECHIA Gdańsk), który ją wypiąstkował
23'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) skiksował i róg dla Śląska
23'
po dośrodkowaniu z rogu Gąski (Śląsk Wrocław) niepilnowany Golla (Śląsk Wrocław) doszedł do strzału, ale uderzył niezbyt czysto i poza bramkę
25'
[0:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Haraslin. Lukas wszedł między Gąskę a Celebana i przechwycił piłkę podawaną między piłkarzami Śląska. Następnie z kapitanem gospodarzy "na plecach" wbiegł w pole karne i posłał ją obok wychodzącego bramkarza. Nim piłka trafiła do siatki odbiła jeszcze od słupka
27'
niecelny strzał Robaka (Śląsk Wrocław)
27'
Mladenović (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg spod nóg Picha (Śląsk Wrocław)
27'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rogu Gąski (Śląsk Wrocław)
28'
Żółtą kartką został ukarany Tarasovs (Śląsk Wrocław) po faulu na Makowskim
28'
ostatnie zwycięstwo Lechii w ekstraklasie nad Śląskiem miało miejsce 13 marca 2010 roku. Wówczas po golach Lukjanovsa i Wołąkiewicza ówcześni podopieczni trenera Kafarskiego wygrali 2:1

30'
znów poprzeczka ratuje Lechię. Pich zamknął akcję Śląska, która została zainicjowana lewym skrzydłem przez Gąskę. Mocno uderzył z pierwszej piłki, która po poprzeczce przeszła nad bramką
33'
Żółtą kartką został ukarany Wolski (LECHIA Gdańsk) za faul na Cotrze
33'
i jeśli coś może niepokoić w grze Lechii to właśnie to, że ma już 3 kartki, w tym dwie zostały pokazane obrońcom
34'
Wolski (LECHIA Gdańsk) znów fauluje Cotrę (Śląsk Wrocław). Sędzia napomina tym razem ustnie Rafała, ale pomocnik Lechii nie może już pozwolić sobie na kolejne tego typu zagranie, bo nie dokończy meczu
36'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę na róg po dośrodkowaniu Picha (Śląsk Wrocław)
36'
Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z rogu Gąski (Śląsk Wrocław)
39'
Robak (Śląsk Wrocław) stracił piłkę w polu karnym Lechii, ale sygnalizuje jeszcze zagranie ręką Łukasika (LECHIA Gdańsk)
39'
sędzia nakazał grać dalej
40'
i dwa rogi z rzędu dla Śląska
40'
trzecia raz poprzeczka ratuje Lechię! Tym razem główkował Golla po dośrodkowaniu z rogu Gąski
41'
kontra Haraslina (LECHIA Gdańsk). Upadł jeszcze w polu karnym rywali, ale faulu nie było
41'
jeszcze rozmowa sędziego z Haraslinem (LECHIA Gdańsk)
44'
akcja Haraslina (LECHIA Gdańsk) i Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) z trudem zatrzymana przez Śląsk już we własnym polu karnym
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA PROWADZI 2:0
Śląsk rozgrywał piłkę, a Lechia strzelała gole - tak najkrócej można podsumować to co za nami. Gdańszczanie po raz kolejny w tym sezonie są dobrze ustawieni taktycznie. Czekają na rywala na własnej połowie, a po przechwycie piłki szybko atakują, korzystając z tego, że wrocławianie wówczas są kiepsko zorganizowani i wolno wracają do defensywy.
Lechia jest znów skuteczna do bólu. Oddała trzy celne strzały i prowadzi 2:0.
Po stronie lidera jest także szczęście. Rzadko się zdarza, aby drużynę trzy razy ratowała poprzeczka. A tak było we Wrocławiu.
To na co muszą uważać biało-zieloni to kartki. Mają ich trzy, w tym dwukrotnie karani byli obrońcy.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia. Obie drużyny bez zmian w składach
48'
Śląsk ruszył do ataku od początku połowy. Po serii dośrodkowań niecelny strzał sprzed pola karnego Tarasovsa (Śląsk Wrocław)
50'
dwa faule w krótkim czasie w środkowej strefie boiska
50'
niecelny i lekki strzał głową Augustyna (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu z wolnego Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
51'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) nie pozwolił celnie dośrodkować Pichowi (Śląsk Wrocław)
51'
celny strzał sprzed pola karnego Haraslina (LECHIA Gdańsk). Piłka skierowana w środek bramki nie zaskoczyła bramkarza Śląska
52'
Robak (Śląsk Wrocław) zagrał wzdłuż bramki Lechii. Nie było tam jego kolegów
55'
Makowski (LECHIA Gdańsk) przechwycił piłkę, podał do Haraslina (LECHIA Gdańsk), a skrzydłowy zdobył róg
56'
złe dośrodkowanie z rogu Wolskiego (LECHIA Gdańsk)
57'
niecelnie strzelał Piech (Śląsk Wrocław), a dogrywał Robak (Śląsk Wrocław)
59'
Żółtą kartką został ukarany Paixao (LECHIA Gdańsk) po faulu na Celebanie pod polem karnym rywali
61'
główkował Robak (Śląsk Wrocław), ale nie zdołał skierować piłki w kierunku bramki
61'
tym samym Śląsk nadal bez celnego strzału. Uderzenia w poprzeczkę w statystykach ujmowane są jako uderzenia niecelne
63'
niecelny strzał z dystansu Tarasovsa (Śląsk Wrocław)
64'
Lechia próbuje zwalniać grę. Stara się długo rozgrywać piłkę na własnej połowie
66'
dobrze asekurował Cotrę (Śląsk Wrocław) Wolski (LECHIA Gdańsk) i obrońca Śląska nie wywalczył nawet rogu
67'
serpentyny na boisku i race na trybunach. Gra przerwana
68'
piłkarze zbiegają do linii bocznych, by posłuchać wskazówek trenerów
69'
Śląsk przygotowuje zmianę. Rozgrzewa się debiutant Szczepan, który jeszcze w poprzednim sezonie grał w II lidze
70'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Piech, w jego miejsce wchodzi Szczepan.
70'
przerwa w grze się przedłuża, a zatem Śląsk przygotowuje drugą zmianę
72'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pałaszewski, w jego miejsce wchodzi Irańczyk Farshad.
74'
gra wznowiona
75'
kiks Celebana (Śląsk Wrocław) i Piaxao mógł oddać strzał. Nie trafił piłką w bramce, ale ostatecznie sędzia i tak odgwizdał spalonego
75'
Oficjalna frekwencja 6860 kibiców
77'
Paixao (LECHIA Gdańsk) zabrakło szybkości. Zabrał piłkę Golli (Śląsk Wrocław) na środku boiska, ale gdy wbiegł z nią w pole karne, to obrońca zdążył ze wślizgiem
78'
Alomerović (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę po strzale Robaka (Śląsk Wrocław) z ostrego kąta
78'
Robak (Śląsk Wrocław) faulowany tuż przy bocznej linii pola karnego Lechii przez Filę
79'
LECHIA Gdańsk przeprowadza pierwszą zmianę. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Vitoria.
79'
Lechia dokonała zmiany w obronie, bo Fila (LECHIA Gdańsk) miał już żółtą kartkę, a przed chwilą faulował
80'
zamieszanie w polu karnym Lechii po dośrodkowaniu z wolnego Gąski (Śląsk Wrocław). Zablokowany ostatecznie strzał Picha (Śląsk Wrocław)
81'
kontra Lechii po stracie Farshada (Śląsk Wrocław). Paixao (LECHIA Gdańsk) podał do Wolskiego (LECHIA Gdańsk), a ten uderzył niecelnie sprzed pola karnego
82'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wolski, w jego miejsce wchodzi Arak.
82'
Arak (LECHIA Gdańsk) przyda się nie tylko w ataku, ale także jego centymetry pomogą przy wybijaniu piłek spod własnej bramki przy stałych fragmentach gry
83'
Farshad (Śląsk Wrocław) faulował Alomerovicia (LECHIA Gdańsk) w walce o górną piłkę
84'
niecelnie główkował Arak (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu Łukasika (LECHIA Gdańsk)
85'
Żółtą kartką został ukarany Szczepan (Śląsk Wrocław) po faulu na Paixao
85'
przemeblowana prawa strona Lechii po zmianach. W obronie na tej stronie ustawiony teraz Nalepa (LECHIA Gdańsk), a przed nim gra Paixao (LECHIA Gdańsk)
86'
znów poprzeczka uratowała Lechię. Strzelał Szczepan (Śląsk Wrocław)
88'
Farshad (Śląsk Wrocław) strzelił nad bramką
89'
znów strzelał Szczepan (Śląsk Wrocław), tym razem przewrotką. Pewnie broni Alomerović (LECHIA Gdańsk)
89'
Śląsk Wrocław przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Tarasovs, w jego miejsce wchodzi Radecki.
89'
rozgrzewa się Michalak
90'
aż 8 minut doliczone do drugiej połowy
90+1
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haraslin , w jego miejsce wchodzi Michalak.
90+2
Wrąbel (Śląsk Wrocław) złapał piłkę po dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
90+3
Mladenović (LECHIA Gdańsk) wrzuca raz jeszcze. Tym razem Golla (Śląsk Wrocław) wybija piłkę na róg
90+4
bez zagrożenia dla Śląska po dośrodkowaniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk)
90+5
atakuje Lechia, choć serpentyna spadła na środek pola karnego. Arak (LECHIA Gdańsk) nieco się w nią zaplątał
90+6
porządkowy popisał się sprintem i uciekł z murawy z serpentyną, zanim wróciła piłka w "16" Śląska
90+7
niecelny strzał Michalaka (LECHIA Gdańsk)
90+9
minęły doliczone minuty, ale sędzia pozwala grać dalej. Śląsk w tym czasie nie był w stanie zagrozić Lechii
90+9
KONIEC MECZU. LECHIA WYGRAŁA 2:0
W drugiej połowie Lechia pokazała, że potrafi wykorzystać korzystny wynik. Gdańszczanie nie podejmowali żadnego ryzyka, a kiedy mogli zwalniali grę poprzez dłuższe rozgrywanie na własnej połowie. Gdyby lepiej rozegrali kilka, mogli nawet nawet poprawić wynik. Znów też dopisało gdańszczanom szczęścia. Był bowiem czwarty tego dnia strzał Śląska w poprzeczkę.

• LECHIA GDAŃSK - Legia Warszawa 0:0
  • Zagłębie Lubin - Piast Gliwice 2:2 (1:1)
  • Lech Poznań - Śląsk Wrocław 2:0 (0:0)
  • Pogoń Szczecin - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
  • Korona Kielce - Wisła Płock 2:2 (2:1)
  • Wisła Kraków - Jagiellonia Białystok 2:2 (2:0)
  • Górnik Zabrze - Miedź Legnica 1:3 (0:1)