Sopron Basket - Arka Gdynia 59:61. Koszykarki wygrały w Eurolidze na Węgrzech

28 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Marie Gulich rzuciła dla Arki 22 pkt i poprowadziła gdynianki do drugiej wygranej w Eurolidze. Marie Gulich rzuciła dla Arki 22 pkt i poprowadziła gdynianki do drugiej wygranej w Eurolidze.

Arka Gdynia wygrała na wyjeździe z Sopron Basket 61:59 (15:14, 18:18, 17:15, 11:12). To druga z rzędu wygrana koszykarek w Eurolidze. Podopieczne Gundarsa Vetry na półmetku rozgrywek grupowych zameldowały się na 6. miejscu, z identycznym dorobkiem punktowym jak 4. drużyna. Przypomnijmy, że po serii rewanżowej do play-off awansują cztery najlepsze zespoły. Wynik na Węgrzech ważył się do ostatnich sekund. Do triumfu na Węgrzech poprowadziła Marie Gulich, która na wysokiej skuteczności zdobyła 22 punkty.

Sopron: Crvendakic 14 pkt, Hatar 12 (7 zb.), Fegyverneky 8 (7 as.), January 7, Weninger 6 (2x3) oraz Jovanovic 7, Dubei 5 (1x3), Varga 0

ARKA: Gulich 22, Allen 13 (2x3), Kastanek 8 (2x3, 8 as., 4 zb.), Papowa 2, Balintova 1 oraz Rembiszewska 6 (1x3), Slamova 5, Greinacher 4, Podgórna 0

- Pierwsze zwycięstwo w Eurolidze dało nam dużą pewność siebie. Pokazałyśmy, że możemy grać na tym poziomie i chcemy potwierdzić naszą klasę i ambicje - mówiła nam przed czwartkowym spotkaniem Angelika Slamova.
Słowaczka wywróżyła wygraną sobie i koleżankom. Gdynianki poszły za ciosem i pokonały zespół, który 2 lata temu sięgał po wicemistrzostwo Euroligi.

Podopieczne Gundarsa Vetry musiały się jednak solidnie napracować, bo praktycznie przez cały mecz wynik był na styku. Arka zaczęła dobrze, bo po "trójce" Rebecci Allen i trafieniu Marissy Kastanek, w połowie pierwszej kwarty prowadziły 9:4. Do jej końca niemal całkowicie roztrwoniły jednak prowadzenie.

Angelika Slamova: Chcemy potwierdzić klasę

Tak cieszyła się Arka Gdynia z wygranej na Węgrzech. Tak cieszyła się Arka Gdynia z wygranej na Węgrzech.
W pierwszych 10 minutach dwie straty zanotowała Marie Gulich, która słabiej weszła spotkanie, ale później okazała się kluczową postacią w zespole. W drugiej kwarcie rzucił 10 z 18 pkt dla Arki i choć Węgierki zdołały odbić prowadzenie, to tylko na chwilę (22:21). Na przerwę przyjezdne zeszły z taką samą przewagą jak kończyły pierwszą partię.

Po powrocie z szatni dwukrotnie prowadzenie dla Węgierek odbijała skuteczna pod tablicami Bernadett Hatar (34:33 i 38:35). Serię niecelnych rzutów przerwała Gulich. Prowadzenie zmieniało się kilka razy, ale żadna z drużyn nie zdołała odskoczyć na więcej niż 4 pkt.

W ostatniej kwarcie po "trójkach" Kastanek i Amalii Rembiszewskiej, gdynianki prowadziły 58:50 na 5,5 minuty do końca gry. O spokojnym doprowadzeniu meczu do finiszu nie było jednak mowy. Po tym jak zza łuku trafiła Virag Weninger, a piłkę w kolejnej akcji straciła Barbora Balintova, zrobiło się gorąco. Trener Vetra poprosił o czas przy prowadzeniu Arki 60:56.

Później za sprawą szkoleniowca odgwizdane zostało przewinienie techniczne a rzut wolny wykorzystała Aleksandra Crvendakic i na 105 sekund przed końcem meczu przewaga Arki stopniała do 60:59. Jeden rzut wolny trafiła Balintova i to na szczęście wystarczyło. Spod kosza spudłowała Crvendakic, a piłkę zebrała Kastanek. Gdynianki utrzymały piłkę w grze i obroniły drugie zwycięstwo w Eurolidze. Na uwagę zasługuje wysoka skuteczność rzutowa Gulich, która w niespełna 34 minuty trafiła 11 z 13 prób.

Bogusław Witkowski o celach Arki Gdynia w Eurolidze

To druga z rzędu wygrana koszykarek Arki w Eurolidze. Podopieczne Gundarsa Vetry na półmetku rozgrywek grupowych zameldowały się na 6. miejscu, z identycznym dorobkiem punktowym jak 4. drużyna. Potwierdzają się zatem przedsezonowe oceny Bogusława Witkowskiego.

- Nasza grupa jest silniejsza niż druga, ale mogę obiecać, że w żadnym meczu nie wyjdziemy na parkiet z nastawieniem, że gramy o jak najniższą porażkę. W naszej grupie, poza Dynamem Kursk i Fenerbahce, pozostałe drużyny wydają się być bardzo wyrównane. Każda z nich może zająć równie dobrze 3. jak i 8. miejsce - mówił nam prezes gdyńskiego klubu.
Przypomnijmy, że po serii rewanżowej do play-off awansują cztery najlepsze zespoły. Natomiast zespoły z pozycji 5-6 zagrają w Eurocup. Jedynie dla dwóch najsłabszych ekip na fazie grupowej zakończy się w tym sezonie start na międzynarodowej arenie.

5. kolejka, grupa B
Sopron Basket - ARKA GDYNIA 59:61 (14:15, 18:18, 15:17, 12:11)
Fenerbahce Stambuł - Familia Schio 58:43 (16:9, 20:11, 14:7, 8:16)
BLMA Montpellier - ASVEL Lyon 80:73 (18:16, 18:11, 20:26, 24:20)
Spar Citylift Girona - Dynamo Kursk 79:61 (15:12, 29:24, 14:12, 21:13)

• Kibic (1)

Brawo dziewczyny. Gratulacje,jesteście najlepsze.

• 28 1

• W czym?

• 0 1

• Niech (1)

Trener Frasunkiewicz pobierze korypetycje od Pana Trenera Vetry.

• 22 1

• Dziewczyny

Jesteście wielke.Zero lekceważenia ze Ślężą!