stat

Sport Talent: Karol Żupiński

2 maja 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Karol Żupiński treningi mini żużla rozpoczął w 2011 roku i szybko stał się czołowym zawodnikiem w kraju. W minionym roku zdobył brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata w klasie 125 ccm, a teraz przygotowuje się do zdania licencji na starty w dorosłym żużlu w barwach Wybrzeża Gdańsk. - Chciałbym kiedyś zostać mistrzem świata - mówi 15-latek, który łączy treningi z obowiązkami szkolnymi i dbaniem o motocyklu. Samo ich mycie i przygotowanie do jazdy zajmuje nawet 10-12 godzin w tygodniu. Karol to kolejny bohater naszego cyklu Sport Talent. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy Karolinę Urban uprawiającą rzut dyskiem. Następnym razem przybliżymy sylwetkę koszykarza Sebastiana Waldy.Mówi się, że żużel to sport, w którym człowieku zakochuje się na zawsze już po pierwszym kontakcie albo wcale. Karol Żupiński bakcyla "czarnego sportu" złapał od najmłodszych lat. Był jednym z tych chłopców, którym nie wystarczyło oglądanie wyścigów z trybun. Do szkółki mini żużla zapisał się w wieku 9 lat. Trafił pod skrzydła Jarosława Olszewskiego, który w latach 90. był idolem tysięcy kibiców Wybrzeża.

- Już jako dziecko jeździłem na quadzie, więc było mi łatwiej przekonać rodziców, aby pozwolili mi spróbować jazdy na motocyklu - wspomina Karol.
Żupiński trafił na moment, w którym szkolenie w Gdańsku było na fali wznoszącej, a szlaki w mini żużlu przecierali swoimi sukcesami Krystian Pieszczek i Dominik Kossakowski. W wieku 10 lat Karol był drużynowym wicemistrzem Polski.

W 2015 roku cieszył się z mistrzostwa kraju w drużynie i brązowy medal w rywalizacji indywidualnej, a także zwycięstwa w Pucharze Polski par klubowych. Rok później powtórzył z kolegami wynik w drużynie i w parach, a do tego na torze w Toruniu wywalczył brąz indywidualnych mistrzostw świata w klasie 125 ccm.

WIELKI SUKCES ADEPTA GDAŃSKIEGO ŻUŻLA

NAJWIĘKSZE OSIĄGNIĘCIA KAROLA ŻUPIŃSKIEGO W MINI ŻUŻLU
2012 drużynowe wicemistrzostwo Polski
2015 drużynowe mistrzostwo Polski
2015 Puchar Polski par klubowych
2015 brązowy medal indywidualnych mistrzostw Polski
2016 drużynowe mistrzostwo Polski
2016 Puchar Polski par klubowych
2016 brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata w klasie 125 ccm

- Myślę, że w żużlu pociąga mnie przede wszystkim prędkość. Trenuję już na dużym torze. Tu wszystko zaczyna się od nowa, moje sukcesy z mini toru nie mają znaczenia. Nie miałem jednak problemu z przesiadką z motocykli o mniejszej pojemności na "dorosły" sprzęt. Jeździ się szybciej i tyle. 3 czerwca kończę 15 lat i będę mógł przystąpić do egzaminu na licencję żużlową. Aby ją zdać, trzeba zaliczyć egzamin teoretyczny z przepisów Polskiego Związku Motorowego oraz egzamin praktyczny na torze - opowiada młody sportowiec.
Oprócz Jarosława Olszewskiego za żużlową edukację Karola odpowiadali kolejno trenerzy Piotr Szymko i Grzegorz Dzikowski. Obecnie zawodnik trenuje przy pierwszej drużynie pod okiem Mirosława Kowalika. Jak przyznaje Żupiński, żużel to ciężki kawałek chleba. Składają się na niego: ciężka praca, duże wydatki i olbrzymie ryzyko. Żupiński w sezonie trenuje na torze dwa razy w tygodniu, a do tego dochodzą zajęcia siłowe. Zimą trenuje w sali, a gdy pozwala pogoda, dochodzą do tego treningi na motocrossie.


- Kontuzje i urazy to zdecydowanie ciemna strona tego sportu. Rodzice na szczęście przyzwyczaili się do tego, że trenuję żużel, ale cały czas gdzieś tam się o mnie boją. Mimo tego, są dla mnie wielkim wsparciem i pokrywają większość kosztów, które ponoszę. Mama płacze, że nie może przez to wyremontować kuchni (śmiech - dop. red.). Ponadto wspierają mnie zaprzyjaźnione firmy moich rodziców, a sprzętowo także klub. Sam osprzęt w postaci kombinezonu, kasku, gogli, ochraniaczy, butów, łyżwy czy rękawiczek to ok. 7-8 tys. zł. Nie wspominając o motocyklach, serwisie sprzętu czy transporcie - wylicza Karol.
Motocykl na mini żużel to koszt ok. 2 tys. euro przy czym na sezon potrzebne są przynajmniej dwa. W "dorosłym" żużlu koszta rosną wielokrotnie. Jeden kompletny motocykl bez silnika kosztuje ok. 15 tys zł. 50 tys. zł to minimum aby przygotować się do sezonu startując wyłącznie w zawodach młodzieżowych.

Żużel to także duża szkoła pokory. Początkujący zawodnicy muszą dbać nie tylko o własną formę, ale i o sprzęt. Mycie jednego motocykla i jego przygotowanie do treningu lub zawodów zajmuje około 2-3 godzin, co przy dwóch motocyklach i dwóch treningach w tygodniu zajmuje około 10-12 godz.

- Chodzę do szkoły w Łęgowie, za rok kończę gimnazjum. Przy obowiązkach wynikających z żużla nie mam zbyt wiele czasu, bo po treningach spędzam go głównie na nauce. W wolnych chwilach staram się jednak pograć rekreacyjnie w piłkę nożną z kolegami, pobiegać czy pojeździć na quadzie i na motocrossie - wyjaśnia młody żużlowiec.
Sportowym idolem Żupińskiego jest najbardziej utytułowany polski żużlowiec w historii Tomasz Gollob.

- Teraz myślę tylko o zdaniu licencji, ale tak jak każdy żużlowiec, chciałbym kiedyś zostać mistrzem świata. Gollobowi udało się to w 2010 roku. Zawsze podziwiałem go za ciężką pracę i upór w dążeniu do celu. Obecnie walczy o zdrowie po wypadku na motocrossie. Mocno trzymam kciuki, aby wygrał i ten wyścig - mówi Karol.
CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".