stat

Sport Talent: Rafał Ziętkowski

7 marca 2017 (artykuł sprzed 1 roku)
Rafał Sumowski

Arka Rugby

W ubiegłym roku Rafał Ziętkowski świętował z reprezentacją Polski w rugby do lat 18 zwycięstwo w II dywizji mistrzostw Europy. Urodzony w 1999 roku zawodnik jest obecnie kapitanem juniorów Arki Gdynia. - To dyscyplina, który uczy życia i kształtuje charakter. Niesłuszny stereotyp napakowanych łysoli to już przeszłość. Kiedyś chciałbym zagrać w Anglii lub Francji - mówi kolejny bohater cyklu Sport Talent. Ostatnio prezentowaliśmy oszczepnika Cypriana Mrzygłoda, za dwa tygodnie przybliżymy sylwetkę pływaka Cypriana Krassowskiego.Rafał Ziętkowski na pierwszy trening rugby poszedł w 2013 roku jako 14-latek. Na zajęcia Arki Gdynia zaprowadził go ojciec, gdyż syn nalegał, że bardzo chce trenować sport kontaktowy.

- Myślałem o sportach walki: MMA albo boksie. Tata zawiózł mnie na rugby. Zajęcia trwały 90 minut i prowadził je zawodnik Arki, Tomasz Stępień, z którym zresztą pracujemy do dziś. Nie pamiętam, co dokładnie robiliśmy, ale błyskawicznie połknąłem bakcyla - mówi obecnie 18-latek.
Szybko okazało się, że Ziętkowski ma nie tylko zapał do treningów, ale i błyskawicznie robi postępy. Zaledwie rok po dołączeniu do Arki wywalczył z nią 3. miejsce w mistrzostwach Polski młodzików. Krótko po tym otrzymał powołanie na zgrupowanie szerokiej kadry Polski do lat 16 w Puławach. W narodowych barwach zadebiutował podczas przegranego 10:17 meczu z Niemcami w Cetniewie.

- To był przełomowy moment. Gra z orłem na piersi to wielki honor i przygoda. Poczułem się naprawdę dumny, że uczciwie na to zapracowałem. Poza tym nawiązałem przyjaźnie z chłopakami z innych klubów - wspomina Rafał.
Ziętkowski zaczynał grać w formacji ataku, ale pewnego dnia pod nieobecność kolegi trener przesunął go do III linii młyna. Sprawdził się i został w niej do dziś. W klubie na pozycji 8, czyli jako wiązacz, a w reprezentacji na "6", czyli jako rwacz.

- "6" to typowy defensor, zaś "8" to pozycja newralgiczna, na której trzeba podejmować ważne decyzje. Jest bardzo odpowiedzialna i wszechstronna. Generalnie jednak gra w III linii oznacza, że trzeba być silnym, ciężkim, ale i mobilnym. Gramy z twarzą przy ziemi i oddajemy najwięcej szarż - mówi młody rugbista.
Klubowi opiekunowie chwalą Rafała jako zawodnika wysoce zdyscyplinowanego, ambitnego, pełnego pasji i zaangażowania. Dlatego też został wybrany kapitanem juniorskiego zespołu "Buldogów". Jego zespół prowadzi w grupie eliminacyjnej do mistrzostw Polski juniorów. Wygrał też półfinał mistrzostw Polski juniorów Rugby 7.W klubie Rafał trenuje pięć razy w tygodniu, licząc zajęcia na siłowni. Rugby łączy z nauką w I Akademickim LO na Witominie. Zdarzało się, że musiał wybierać pomiędzy rugby a szkołą. Taka sytuacja była podczas ubiegłorocznego zgrupowania kadry do lat 18. Nie mógł pojechać do Francji, ze względu na ostatni tydzień pierwszego semestru, który decydował o możliwości poprawienia stopni.

Ale sport i nauka to nie wszystko. Rafał stara się też łapać prace dorywcze. W zeszłym roku pracował przy obsłudze technicznej muzycznego festiwalu Opener.

- Nie jestem może orłem w szkole, ale uczę się systematycznie i nie mam problemów - przyznaje Ziętkowski.
Rugby staje się coraz bardziej popularnym sportem wśród młodzieży w Trójmieście. Trudno się dziwić, gdyż zespoły z Gdyni, Gdańska i Sopotu to polska czołówka. W Arce zajęcia prowadzone są we wszystkich grupach wiekowych od mini żaka do juniora. Treningi są w pełni darmowe.

- Sam kupuję tylko ubrania na trening i obuwie. Mogą być zwykłe korki piłkarskie. Chyba że gramy na grząskich murawach. Wtedy są potrzebne te z metalowymi wkrętami. Generalnie to koszt ok. 200 zł. Odżywki i siłownię zapewnia nam klub. Rugby to sport dla każdego. Siłę, moc czy motorykę można wypracować. Wyższy, niższy, grubszy i chudszy - każdy znajdzie pozycję dla siebie. Przepisy gry wcale nie są takie skomplikowane, jak się niektórym wydaje - mówi Rafał.
OSIĄGNIĘCIA RAFAŁA ZIĘTKOWSKIEGO
Członek reprezentacji Polski w rugby do lat 18, mistrz Europy II dywizji z 2016 roku
Brązowy medalista mistrzostw Polski młodzików z Arką Gdynia z 2014 roku
Kapitan zespołu juniorów Arki Gdynia

Jego zdaniem rugby to wyjątkowa dyscyplina, a określenie "chuligańska gra dla dżentelmenów" nie wzięło się z przypadku.

- Rugby uczy życia i dyscypliny. Kształtuje charakter. Ten sport wyciągnął z problemów wielu chłopaków. Kibice, którzy chodzą na nasze mecze widzą, że na boisku walczymy, ale po spotkaniu napijemy się razem piwa i zjemy pizzę. To tak zwana "trzecia połowa" meczu. Śmiejemy się i bawimy. Jest pełen wzajemny szacunek. Nie jesteśmy napakowanymi łysolami bez mózgów. Zresztą ten stereotyp funkcjonuje coraz rzadziej wraz z rosnącą popularnością rugby w naszym kraju - mówi Rafał.
W Polsce zawodników, którzy mogą wyżyć z gry w rugby można policzyć na palcach niemal jednej ręki. Pod tym kątem daleko nam do Francji czy Anglii. Właśnie tam chciałby w przyszłości zagrać Ziętkowski. Póki co, są to jednak odległe marzenia.

- Jestem bardzo wdzięczny wszystkim moim trenerom, w tym Tomaszowi Stępniowi i Pawłowi Dąbrowskiemu, a także rodzicom i kibicom, którzy mnie wspierają. Teraz marzę o tym, aby zagrać w pierwszym zespole Arki. Gdyby kiedyś udało się dostać na staż w silnej zagranicznej lidze byłoby pięknie. Gra w pierwszoligowym klubie z Anglii czy Francji to szczyt marzeń. Liczę się jednak z tym, że jeśli będę chciał grać, będę musiał znaleźć normalną pracę i łączyć ją z treningami. Nie mam z tym problemu, bo trzymam rugby w sercu, a nie w portfelu - kończy Rafał.
Zawodnik Arki został nominowany na swojej pozycji w kategorii juniorów do prestiżowego plebiscytu "Husarz 2016" organizowanego przez Polski Związek Rugby. Głosy na niego można oddawać pod adresem http://rugbyhusarz.pl/.

CYKL TROJMIASTO.PL TALENT SPORT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Talent Sport".