stat

Sport Talent: Ada i Iga Żurańskie. Drużynowa sztuka jazdy na lodzie

23 stycznia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
Marcin Dajos

W Gdańsku mamy jeden z najlepszych w Polsce klubów łyżwiarstwa synchronicznego. Kapitanem drużyny Ice Fire Junior jest Ada Żurańskia, która prezentuje układy m.in. z siostrą, Igą Żurańską. To kolejne bohaterki naszego cyklu o młodych, zdolnych sportowcach z Trójmiasta Sport Talent. Dwa tygodnie temu prezentowaliśmy piłkarza ręcznego Dawida Wodzińskiego. 6 lutego zaprezentujemy pływaka Szymona Leszegę.Ice Fire Junior to mistrzynie Polski w jeździe synchronicznej na łyżwach, szykujące się do mistrzostwami świata. Drużyna będzie bowiem reprezentować Polskę podczas marcowych zawodów w Chorwacji. Kapitanem zespołu jest Ada Żurańska, która w zespole jeździ m.in. z siostrą, Igą Żurańską.

MEDALE MISTRZOSTW POLSKI W ŁYŻWIARSTWIE SYNCHRONICZNYM

- Do łyżwiarstwa zachęciła nas mama. Wszystko zaczęło się od szkółki Iceskarer około 7 lat temu. Po kilku tygodniach zajęć w szkółce trenerka zaproponowała nam systematyczne zajęcia w drużynie synchronicznej. W kolejnych latach zmieniały się nam jedynie kategorie wiekowe. Od tamtej pory trenujemy łyżwiarstwo synchroniczne - wspominają siostry.
Ada skończy w marcu 17 lat i jest uczennicą I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. Natomiast Iga ma 14 lat i uczęszcza do Gimnazjum nr 7 w Gdańsku.

- Treningi odbywają się od trzech do pięciu razy w tygodniu, w zależności od miesiąca. W sezonie zimowym należy wspomnieć jeszcze o zawodach. Każdy trening to zajęcia na lodzie oraz w sali, około dwóch godzin dziennie. Wszystkie treningi pochłaniają wiele godzin w tygodniu co sprawia, że do szkoły często przygotowujemy się w godzinach późno wieczornych oraz w weekendy. Samodyscyplina, wsparcie rodziców oraz umiejętność gospodarowania czasem pozwalają nam realizować pasje i marzenia - dodają.
Jazda synchroniczna na łyżwach nie jest w naszym kraju popularna. Powstaje więc pytanie, co przyciąga młodych adeptów sportu właśnie do tej dyscypliny?

- Tworzenie co roku nowych układów sprawia wiele satysfakcji. Dobieranie muzyki, nowe kroki, co roku coraz trudniejsze wyzwania motywują nas do działania. Najważniejsze i najtrudniejsze w tym sporcie jest dopasowanie się i zgranie z 15 pozostałymi zawodniczkami. Nasze umiejętności i predyspozycje są zróżnicowane, lecz musimy jechać równo, wręcz identycznie, bo o to chodzi w jeździe synchronicznej - odpowiadają siostry.
Łyżwiarstwo pochłania niemal cały wolny czas Adzie i Idze. A to sprawia, że nie mają czasu na inne pasje.

- Tak dużo czasu poświęconego na łyżwiarstwo uniemożliwia realizacje innych pasji. Poza sportem staramy się osiągać jak najlepsze wyniki w nauce co wiąże się także z dodatkowymi zajęciami pozalekcyjnymi np. język angielski - mówią Ada i Ida.
CYKL TROJMIASTO.PL SPORT TALENT
Co drugi wtorek w serwisie sportowym Trojmiasto.pl prezentujemy młodych sportowców z rozmaitych dyscyplin sportowych. Pisząc o ich początkach, treningach, sukcesach, ale i wyrzeczeniach, a także nakładach finansowych, które ponoszą ich rodzice, nie tylko będziemy towarzyszyć w drodze nastolatków na sportowe szczyty, ale również na ich przykładzie zamierzamy przedstawiać realny obraz sportu młodzieżowego.

W naszym zamyśle jest nie tylko cykl, który służy nadaniu rozgłosu i przysporzeniu satysfakcji tym, którzy już mocno zaangażowali się w sport i mają pierwsze osiągnięcia, ale na ich przykładzie chcemy pokazać, jakie aspekty pod uwagę muszą wziąć ci, którzy dopiero zastanawiają się, jaką ewentualnie drogę aktywności fizycznej wybrać dla swojego dziecka.

Oczywiście czekamy na wasze opinie, sygnalizowanie spraw, które w tej kwestii najbardziej was interesują, czy też dyscyplin, o których najbardziej chcielibyście przeczytać. Jesteśmy również otwarci na zgłoszenia kolejnych kandydatów z Trójmiasta, którzy chcieliby zaprezentować się w tym cyklu.

Kontakt mailowy: sport@trojmiasto.pl z dopiskiem "Sport Talent".


Od kilku lat, razem ze swoją drużyną są na czołowych miejscu na podium mistrzostw Polski. Mają także osiągnięcia na skalę międzynarodową, między innymi: Lumiere cup 2017 w Holandii - 2. miejsce, Hewelius cup 2017 - 2. miejsce. A czy wyobrażają sobie jazdę bez siostry?

- Po tylu latach jeżdżenia razem nie wyobrażamy sobie trenowania osobno. Siostra w drużynie to duże wsparcie, często pomoc i możliwość aktywnego spędzania wspólnego czasu - kończą łyżwiarki.
Jak przyznaje trenera Agnieszka Filipowicz, przygodę z łyżwiarstwem najlepiej zacząć w wieku 4-5 lat. Rodzice mogą zgłaszać pociechy od 4. roku życia do szkółki Iceskater, ponieważ od tego wieku dziecko jest w stanie słuchać poleceń i wykonywać ćwiczenia instruktora.

- Już po pierwszych zajęciach można wiele powiedzieć o dziecku, czy posiada dobrą równowagę, koordynację, czy jest odważne - to jedna z najważniejszych zalet. Widzimy, czy po upadku wstaje i próbuje dalej, czy jest zainteresowane zajęciami i nauką. W łyżwiarstwie bardzo istotne są cechy takie jak: skoczność, szybkość, gibkość, odwaga, koordynacja ruchu, wytrzymałość na stres, poczucie rytmu - wylicza trenerka.
Koszt zajęć w szkółce to ok 100 zł miesięcznie, przy karnecie pozwalającym uczestniczyć w zajęciach raz w tygodniu. Natomiast koszt przynależności dziecka do klubu to koszt 300 zł miesięcznie.

- Sprzęt wymienia się raz na sezon lub dwa, w zależności od rosnącej stopy u dzieci, a u starszych w zależności od ilości godzin treningowych. Koszt łyżew dla małego dziecka to 100-200 zł, dla dzieci starszych 500-1000 zł lub droższe. Aczkolwiek można odsprzedać sprzęt używany innym zawodnikom, co jest częste w naszym klubie - mówi Agnieszka Filipowicz.
Podczas zawodów uwagę przyciągają nie tylko układy, ale także stroje startujących - kolorowe, posiadające ciekawe kroje i zdobienia.

- Stroje są projektowane przez trenerów prowadzących zespoły. Razem z doborem muzyki jest to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w pracy trenerskiej - kończy trenerka.