W lekkoatletyce sypnęło rekodami świata i Polski

16 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Sopocki Klub Lekkoatletyczny Wybory samorządowe 2024. Sportowcy startują na radnych w Trójmieście
Anna Rogowska występem w Doniecku i skokiem na wysokość 4.62 potwierdziła, że jest w formie przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski i mistrzostwami świata w Ergo Arenie. Anna Rogowska występem w Doniecku i skokiem na wysokość 4.62 potwierdziła, że jest w formie przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski i mistrzostwami świata w Ergo Arenie.

Wszyscy chętni od 12:00 do 16:00 w niedzielę będą mogli sprawdzić, jak przygotowana jest Ergo Arena do organizacji halowych mistrzostw Polski oraz świata w lekkoatletyce. Natomiast Anna Rogowska potwierdziła, że w tych imprezach zamierza walczyć o najwyższe laury. Tyczkarka SKLA Sopot zajęła 2. miejsce na mityngu w Doniecku z rezultatem 4.62. O rekord Polski na 1500 metrów pokusił się Marcin Lewandowski z Zawiszy Bydgoszcz

ZOBACZ BIEŻNIĘ ZA 4 MILIONY ZŁOTYCH

Na tydzień przed halowymi mistrzostwami Polski sypnęło doskonałymi wynikami tak naszych jak i zagranicznych lekkoatletów. Bohaterem soboty jest Renaud Lavillenie. Francuz ustanowił rekord świata w skoku o tyczce wynikiem 6.16! To o centymetr lepszy wynik niż ten z 21 lutego 1993 roku Siergieja Bubki. Co więcej car tyczki na szczycie światowej tabeli został zmieniony po mityngu w jego rodzinnej Ukrainie.

Lavillenie rekordowy skok oddał podczas mityngu w Doniecku, na którym startowała również Anna Rogowska. Sopocka tyczkarka przed tygodniem uzyskała najlepszy wynik tego roku na świecie (4.76), co oczywiście dało jej minimum na marcowe mistrzostwa świata.

ROGOWSKA Z NAJLEPSZYM WYNIKIEM NA ŚWIECIE

Na Ukrainie zawodniczka SKLA zajęła najwyższe miejsce z czworga polskich tyczkarek. Rogowska, podobnie jak dwie inne rywalki, skoczyła 4.62. O kolejności na podium decydowała próba, w której uzyskana została ta wysokość. Brazylijka Fabiane Murer zaliczyła ją za drugim podejściem i ona została zwyciężczynią.

ROGOWSKA NAJLEPSZĄ SPORTSMENKĄ SOPOTU 2013 ROKU

Polka wspólnie z Niemką Silke Spiegelburg zdobyła drugą lokatę, gdyż obie 4.62 uzyskały w trzeciej próbie.

W męskim konkursie Polacy zajęli następujące miejsca:
5. Paweł Wojciechowski 5.66
6. Piotr Lisek 5.66
10. Robert Sobera 5.46

Bardzo dobrze spisali się Polacy w mityngu Sainsbury's Indoor Grand Prix w Birmingham. Marcin Lewandowski na 1500 metrów co prawda był tylko trzeci, ale wynikiem 3:37.37 ustanowił rekord Polski. Poprzedni należał także do niego i od 14 lutego 2012 roku wynosił 3:37.76.

Średniodystansowiec Zawiszy Bydgoszcz uzyskał jednocześnie drugie minimum do startu na mistrzostwach świata. Wcześniej wskaźnik PZLA wypełnił na 800 metrów.

Na tym ostatnim dystansie na czele krajowej listy umocnił się Adam Kszczot. W Birmingham był trzeci z wynikiem 1:45.19.

Podobnym osiągnięciem jak Lewandowski wśród kobiet legitymuje się Angelika Cichocka. W Birmingham zawodniczka Taleksu Borzytuchom wygrała na 800 metrów, a wynikiem 2:01.60 o 0,1 poprawiła swój najlepszy wynik z tego sezonu.

CICHOCKA Z MINIMAMI NA DWÓCH DYSTANSACH

Na 1500 metrów Cichocka straciła pierwsze miejsce na krajowej liście na rzecz Katarzyny Broniatowskiej. Zawodniczka AZS AWF Kraków, która już wcześniej zdobyła minimum do startu w HMŚ, poprawiła rekord życiowy na 4:09.01. W Anglii zajęła 5. miejsce.

W Birmingham po rekord świata na 2 mile pobiegła Genzebe Dibaba. Etiopka uzyskała czas 9:00.48. Na lata temu na halowych mistrzostwach świata zdobyła tytuł na 1500 metrów.

Polscy sprinterzy ustanawiali rekordy Polski na nietypowym halowym dystansie. Podczas mityngu w norweskim Floro Dariusz Kuć uzyskał 10.32, a Weronika Wedler 11.61 w biegu na 100 metrów. Na tym dystansie rywalizuje się na otwartym sezonie, a pod dachem najkrótszym dystansem jest 60 metrów.

Na nietypowym dystansie po rekord kraju pobiegł Łukasz Parszczyński. W samotnym biegu w spalskiej hali na 2000 metrów uzyskał czas 5:05.63.