Stoczniowiec Gdańsk. Hokeistki chcą rewanżu za finał, którego nie było

23 września 2020, 7:00
Rafał Sumowski

Stoczniowiec Gdańsk

Hokeistki Stoczniowca Gdańsk w sobotę 26 września zainaugurują sezon PHLK. O godz. 18 zmierzą się na wyjeździe z Unią Oświęcim. Biało-niebieskie chcą po raz siódmy z rzędu awansować do finału mistrzostw Polski. W zeszłym sezonie zrezygnowano z meczu o złoto ze względu na pandemię a o gdańszczanki otrzymały srebro. - Można powiedzieć, że chcemy rewanżu za finał, którego nie było. Polonia Bytom ponownie będzie faworytem, ale bardzo chcemy przerwać jej hegemonię - mówi trener Henryk Zabrocki.Kadra GKS Stoczniowiec na sezon 2020/2021
Bramka: Agata Kosińska, Natalia Kwiatkowska, Nadia Ratajczyk
Obrona: Renata Tokarska, Natalia Kamińska, Ewa Podracka, Maja Banaś, Dominika Korkuz, Julia Grzelak, Magdalena Jagnicka, Anniken Olafsen
Atak: Katarzyna Kasprzycka, Marta Bigos, Aneta Błaszak, Alicja Siejka, Tetiana Onyszczenko, Julia Łapińska, Olga Jaskulska, Maja Brzezińska, Magdalena Łąpieś, Anna Sencerz


Hierarchia panująca w żeńskim hokeju od lat pozostaje w Polsce bez zmian. W 2015 roku Stoczniowiec zdobył mistrzostwo kraju wygrywając finał z Unią Oświęcim. W pięciu kolejnych latach gdańszczanki zdobywały srebrne medale, a złoto przypadało Polonii Bytom. Te drużyny w finale mierzyły się jednak nie pięć, a cztery razy. Miniony sezon zakończono na półfinałach ze względu na pandemię. Polonia i Stoczniowiec nie miały okazji ponownie zagrać o tytuł, a ten przyznano na podstawie wyników obu drużyn w rundzie zasadniczej.

Stoczniowiec Gdańsk piąty raz z rzędu wicemistrzem Polski w hokeju kobiet- Szkoda, że nie udało się zagrać bezpośrednio o złoto, bo dziewczyny były bardzo nabuzowane. Myślę, że złoto było w naszym zasięgu. Dziewczyny trenują na lodzie od sierpnia. Można powiedzieć, że chcemy rewanżu za finał, którego nie było. Układ sił w naszej lidze raczej się nie zmienił. Polonia ponownie będzie faworytem, ale bardzo chcemy przerwać jej hegemonię - mówi trener gdańskich hokeistek Henryk Zabrocki.
Polska Liga Hokeja Kobiet liczy dziewięć drużyn. W sezonie zasadniczym każda zagra po 12 spotkań. Zespoły podzielone są na dwie grupy. W grupie A cztery rundy każdy z każdym zagrają: Polonia Bytom, Stoczniowiec Gdańsk, Atomówki GKS Tychy i Unia Oświęcim. W liczniejszej grupie B w trzech rundach rywalizować będą: Kozice Poznań, UKH Białe Jastrzębie, Podhale Nowy Targ, Kojotki Naprzód Janów i Cracovia.

W play-off bezpośrednio do półfinałów awansują dwie najlepsze drużyny z grupy A. W ćwierćfinałach zagrają drużyny z miejsc 3 i 4 w grupie A oraz dwie najlepsze z grupy B według układu par A3-B2 i A4-B1. Zwycięzcy dwumeczów uzupełnią obsadę półfinałów. W nich rywalizacja będzie prowadzona do dwóch wygranych. Podobnie będzie w finale, meczu o 3 oraz o 5. miejsce. Trzy najsłabsze drużyny z grupy B utworzą grupę C, w której zagrają o miejsca 7-9.

Polska Hokej Liga Kobiet - terminarz 2020/21Pierwszy mecz Stoczniowiec rozegra w sobotę 26 września o godz. 18 na wyjeździe z Unią Oświęcim. W hali Olivia gdańszczanki zobaczyć będzie można 3 października w meczu z tym samym rywalem. Wstęp na spotkania jest bezpłatny. Mecze w reżimie sanitarnym będzie mogło oglądać jednorazowo do 300 osób.

Zawodniczki trenera Zabrockiego oprócz występów w PHLK, będą równolegle brały udział w międzynarodowych rozgrywkach European Women's Hockey League, do których zgłoszona została reprezentacja Polski. Znalazło się w niej 38 zawodniczek w tym 5 ze Stoczniowca: Agata Kosińska, Natalia Kamińska, Dominika Korkuz, Alicja Siejka i Ukrainka Tetiana Onyszczenko.

Ta ostatnia stara się o polskie obywatelstwo i o ile do czasu jego otrzymania nie może grać w kadrze na przykład w imprezach rangi mistrzostw świata, o tyle może wziąć udział w lidze EWHL. Zagrają w niej także drużyny z Włoch, Węgier, Austrii, Słowacji i Kazachstanu.

Medale hokeistek GKS Stoczniowca w ostatnich latach:
2020 - srebro, finał z Polonią Bytom nie odbył się ze względu na pandemię, decydowała runda zasadnicza
2019 - srebro, przegrany finał z Polonią Bytom
2018 - srebro, przegrany finał z Polonią Bytom
2017 - srebro, przegrany finał z Polonią Bytom
2016 - srebro, przegrany finał z Polonią Bytom
2015 - złoto, wygrany finał z Unią Oświęcim