stat

To nie koniec transferów Lechii

3 września 2014 (artykuł sprzed 5 lat)
jag.

Lechia Gdańsk

Zamknięcie okna transferowego nie oznacza, że Lechia kończy z próbami wzmocnienia zespołu. Jeszcze w tym tygodniu Andrzej Juskowiak chciałby zakontraktować nowego stopera. Wiceprezes gdańskiego klubu decyduje się na taki ruch, gdyż co najmniej pół roku może nie zagrać Henrique Miranda Ribeiro, a ponadto zwolnił się jeden etat w kadrze pierwszej drużyny. Na rozwiązanie kontraktu przystał bramkarz Bartosz Kaniecki.1 września zamknięto w Polsce okno transferowe. Lechia pozyskała aż 20 graczy. Nie oznacza to, że wszystko się udało.

- Mieliśmy kilku innych piłkarzy wysoko na liście naszych celów transferowych, ale z różnych względów nie udało się ich sprowadzić. Ponadto ciekawi zawodnicy zaczęli pojawiać się znacznie później niż my musieliśmy zaczynać przygotowania. Gdy w Polsce startował sezon, zagraniczne kluby dopiero decydowały, których graczy włączą do swoich kadr, a z których rezygnują - wyjaśnia Andrzej Juskowiak, wiceprezes Lechii ds. sportowych.

WOJCIECH ŁAZAREK: WIATR NIEROZSĄDKU

Wbrew pozorom taki duży ruch transferowy nie spowodował, że Lechia szastała pieniędzmi na prawo i lewo. Aż ośmiu piłkarzy zostało wypożyczonych i to znaczna większość z nich za darmo. Trzeba było jedynie zapłacić za czasowe transfery Mavroudisa Bougaidisa oraz Zaura Sadajewa i Adłana Kacajewa. Zresztą ci dwaj ostatni weszli w skład swoistego pakietu, dzięki czemu udało się obniżyć znacznie kwotę odstępnego, którą Terek Grozny wyznaczył za Macieja Makuszewskiego.

- We wszystkich umowach mamy prawo pierwokupu po zakończeniu wypożyczenia - zapewnia Juskowiak.

Jednak w dwóch przypadkach klub wypożyczający może jednak zażądać powrotu piłkarza do siebie, ale wówczas to on będzie musiał zapłacić Lechii ustalony z góry ekwiwalent za wypromowanie danego gracza.

SADAJEW MA DODAĆ AGRESJI LECHOWI

Na Sadajewie Lechia nie zarobiła. To nie ona, a Terek był bowiek stroną umowy z Lechem Poznań. Jego odejście Czeczena, a także rozwiązanie umowy z Diogo Ribeiro zwolniło etaty. Dzięki temu zatrudniono napastników, którzy już w debiucie strzelali gole dla biało-zielonych: Antonio Colaka i Kevina Friesenbichlera.

COLAK: LICZĘ, ŻE BĘDĘ SIĘ ROZWIJAĆ I STRZELAĆ GOLE

- Sadajew jak na napastnika strzelał za mało bramek. Natomiast z Ribeiro była dziwna sytuacja. W poprzednim sezonie grał we wszystkich meczach i strzelił 11 bramek. A w Lechii od początku miał kłopoty i to nie tylko zdrowotne. Może przerosły go oczekiwania? Choć sprowadzaliśmy go nie z myślą, że będzie grał w "11", a o podstawowy skład będzie rywalizować - dodaje wiceprezes Juskowiak.

FRIESENBICHLER: BYŁEM W WIELKICH KLUBACH

Ostatnim piłkarzem, który zwolnił etat w kadrze pierwszej drużyny gdańszczan jest Bartosz Kaniecki. Przez dwa lata gry w Lechii bramkarzowi udało się rozegrać tylko 9 meczów. Gdy wchodził między słupki, na ogół szybko łapał kontuzję, która wymagała wielomiesięcznego leczenia. Golkiper rozwiązał kontrakt, który miał obowiązywać do końca roku, jeszcze w okresie obowiązywania okna transferowego, a zatem i po 1 września może związać się z nowym klubem.

WZLOTY I UPADKI KANIECKIEGO NIE TYLKO W LECHII

Obecnie bowiem polskie kluby mogą angażować wyłącznie graczy, którzy w momencie zamykania okna transferowego, pozostawali bez przynależności klubowej. Lechia zamierza skorzystać z tej możliwości.

- Jeśli będzie taka okazja, to sięgniemy po jeszcze jednego zawodnika. Interesuje nas środkowy obrońca - zdradza Juskowiak.

Po powrocie z młodzieżowej reprezentacji Grecji wreszcie szansę debiutu w Lechii może otrzymać Mavroudis Bougaidis. To najwyższy z dotychczas zakontraktowanych gdańskich obrońców. Może jego centymetry pomogą, aby biało-zieloni nie tracili tylu bramek?

LECHIA NA ZGRUPOWANIU W GNIEWINIE BEZ KADROWICZÓW

Natomiast szybko drugiego meczu w ekstraklasie nie rozegra Henrique Miranda Ribeiro. Brazylijczyk, który zaliczył kiepski debiut w meczu z Zawiszą, nabawił się poważnej kontuzji.

Lechia optuje, by zawodnik poddał się operacji, ale proces leczenia musi skonsultować z Sao Paulo, które wypożyczyło tego gracza do końca sezonu do Gdańska. Brazylijczycy mogą zażyczyć sobie, by próbować wyleczyć kontuzję bez zabiegu chirurgicznego. To może być możliwe, ale wówczas trudno określić, kiedy 21-latek będzie mógł wrócić do treningów.

Kwestią do uzgodnienia jest także to, kto poryje koszty leczenia. Na razie propozycja biało-zielonych jest taka, aby Miranda przeszedł zabieg w Polsce, a na rehabilitację pojechał do Brazylii.

TRZECH DEBIUTANTÓW W "11" LECHII

LETNIE RUCHY KADROWE W LECHII:
Przyszli: Diego Hoffmann (Brazylia, obrońca, wypożyczenie do 30.06.2015 z Criciumy, Brazylia), Bruno Nazario (Brazylia, pomocnik, TSG Hoffenheim, Niemcy, wypożyczenie do 30.06.2015), Kevin Friesenbichler (Austria, napastnik, Benfica Lizbona B, Portugalia, wypożyczenie do 30.06.2015 roku), Rudinilson Gomes Brito Silva (Portugalia/Gwinea Bissau, obrońca, Benfica Lizbona B, Portugalia, transfer definitywny, kontrakt do 30.06.2016), Antonio Mirko Colak (Chorwacja, napastnik, FC Norymberga, Niemcy, wypożyczenie do 30.06.2015 ), Filip Malbasić (Serbia, pomocnik, TSG Hoffenheim, Niemcy, wypożyczenie do 30.06.2015), Henrique Miranda Ribeiro (Brazylia, obrońca, Sao Paulo, wypożyczenie do 30.06.2015), Mateusz Możdżeń (obrońca, ostatni klub Lech Poznań, wolny transfer, kontrakt do 30.06.2017), Mavroudis Bougaidis (Grecja, obrońca, Granada, Hiszpania, wypożyczenie do 30.06.2015), Tiago Valente (Portugalia, obrońca, Pacos de Ferreira, wolny transfer, 30.06.2016), Bartłomiej Pawłowski (pomocnik, Widzew Łódź po wypożyczeniu do Malagi, Hiszpania, transfer definitywny, 30.06.2017), Adam Buksa (napastnik, Novara, Włochy, transfer definitywny, 30.06.2017), Adłan Kacajew (Rosja, pomocnik, Terek Grozny, Rosja, wypożyczenie do 30.06.2015), Ariel Borysiuk (pomocnik, Wołga Niżny Nowogród, Rosja, wolny transfer, 30.06.2017), Adam Dźwigała (pomocnik, Jagiellonia Białystok, transfer definitywny 30.06.2017), Damian Podleśny (bramkarz, GKS Bełchatów, transfer definitywny, 30.06.2017), Daniel Łukasik (pomocnik, Legia Warszawa, transfer definitywny 30.06.2018), Danijel Aleksić (Serbia, napastnik, Sain-Etienne B, wolny transfer, 30.06.2016), Dariusz Trela (bramkarz, Piast Gliwice, wolny transfer, 30.06.2017), Tiago de Oliveira (Portugalia, asystent pierwszego trenera), Joaquim "Quim" Machado Goncalves (Portugalia, pierwszy trener, GD Chaves), Rafał Skórski (trener bramkarzy, Cracovia)

Przybyli i ubyli: Kacper Łazaj (pomocnik, z rezerw, 19.08 wypożyczenie Bytovii do 30.06.2015), Diogo Ribeiro (Portugalia, ostatni klub Sportig Braga, napastnik, kontrakt do 30.06.2016, ale rozwiązany 19.08.2014 za porozumieniem stron), Bernard Powszuk (obrońc, z rezerw, ale 13.08 wrócił do rezerw), Fernando Festa (Portugalia, asystent trenera i analityk, ale zrezygnował z pracy po meczu 1. kolejki)

Odeszli: Bartosz Kaniecki (bramkarz, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron), Zaur Sadajew (Rosja, napastnik, koniec wypożyczenia z Tereka Grozny, następnie wypożyczony do końca sezonu do Lecha Poznań), Paweł Stolarski (obrońca, Zagłębie Lubin, wypożyczenie do 30.06.2015), Marek Szutowicz (trener przygotowania fizycznego), Przemysław Kamiński (obrońca), Kacper Rosa (bramkarz), Damian Garbacik (obrońca), Łukasz Kopka (pomocnik) - wszyscy do rezerw, Deleu (Brazylia, obrońca, Cracovia, wolny transfer), Przemysław Frankowski (pomocnik, Jagiellonia Białystok, transfer definitywny), Wojciech Zyska (pomocnik, Wisła Płock, wypożyczenie na sezon 2014/15), Maciej Kostrzewa (pomocnik, Wisła Płock, wolny transfer), Paweł Buzała (napastnik, Górnik Łęczna, wolny transfer), Sebastian Madera (obrońca, Jagiellonia Białystok, transfer definitywny), Adam Pazio (obrońca, Podbeskidzie Bielsko-Biała, wolny transfer), Christopher Oualembo (obrońca, Associacao Adacemica de Coimbra, Portugalia, wolny transfer), Patryk Tuszyński (napastnik, Jagiellonia Białystok, transfer definitywny), Krzysztof Bąk (obrońca, Bytovia, wolny transfer), Paweł Szokaluk (bramkarz, szuka klubu), Aleksander Jagiełło (pomocnik, powrót po wypożyczeniu do Legii Warszawa, a następnie wypożyczony do Arki Gdynia), Paweł Dawidowicz (pomocnik, Benfica Lizbona, Portugalia - transfer definitywny), Jarosław Bieniuk (zakończenie kariery), Krzysztof Słabik (trener bramkarzy), Ricardo Moniz (Holandia, trener, TSV Monachium, Niemcy)

ZOBACZ AKTUALNĄ KADRĘ LECHII


Transfery, których dokonała Lechia latem były:
4%

bardzo dobre

20%

w większości przypadków trafione

9%

raczej niezbyt wzmocniły drużynę

23%

pokazały, że obecnie bardziej liczy się cel biznesowy niż sportowy

24%

bez ładu i składu

20%

jeszcze za wcześnie, by to jednoznacznie ocenić

zakończona

łącznie głosów: 453

jag.