Strażacy ćwiczyli przed piłkarskimi mistrzostwami w Gdyni

18 kwietnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Patryk Szczerba

Strażacy z gdyńskich jednostek ćwiczyli na stadionie miejskim zobacz na mapie Gdyni przed zbliżającymi się mistrzostwami świata U-20. Punktem wyjścia było rozsypanie na trybunach proszku niewiadomego pochodzenia, które spowodował wśród widzów konieczną do opanowania panikę.Przypomnijmy:

  1. Turniej mistrzostw świata do lat 20 w piłce nożnej odbędzie się od 23 maja do 15 czerwca w sześciu polskich miastach.
  2. W Gdyni odbędzie się najwięcej - dziesięć spotkań.
  3. Na stadionie miejskim zostaną rozegranych sześć meczów grupowych, po jednym pojedynku 1/8 finału, ćwierćfinałów i półfinałów, a także mecz o 3. miejsce.


W czwartek strażacy z gdyńskich jednostek przeprowadzali we współpracy z Gdyńskim Centrum Sportowym ćwiczenia przed imprezą. Miały one weryfikować możliwości ewakuacji i udoskonalić działania strażaków z różnych jednostek, a przy okazji dać im szansę na zapoznanie się z obiektem.

Mistrzostwa Świata U-20: szczegóły, terminy, biletyWedług przygotowanego wcześniej scenariusza scenariusza, w zaaranżowanym zdarzeniu na publiczność spada niewielka paczka. Na kibiców rozsypuje się proszek niewiadomego pochodzenia, co wywołuje panikę. W efekcie gwałtownej i niekontrolowanej ewakuacji kilka osób doznaje obrażeń.

Przed przyjazdem straży pożarnej przygotowywania odbywały się w sali konferencyjnej. Tam trwały zabiegi charakteryzatorskie dla "rannych" uczestników ćwiczeń. W rolę ewakuowanych widzów na trybunach wcielili się m.in. studenci Akademii Marynarki Wojennej.

Całe ćwiczenia trwały kilkadziesiąt minut. Na miejscu pojawiły się jednostki straży pożarnej ze Śródmieścia, Chyloni i Wiczlina.

- Celem była weryfikacja możliwości ewakuacji ludzi znajdujących się na terenie obiektu do miejsc bezpiecznych, doskonalenie współdziałania jednostek prowadzących działania ratownicze w tego typu obiektach i zapoznanie się z obiektem - mówi st. kpt. Łukasz Płusa - naczelnik wydziału operacyjnego, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.
Ćwiczenia strażaków w gdyńskim porcie
Czy brałe(a)ś kiedyś udział w akcji ewakuacyjnej?
17%

tak, w prawdziwej akcji

51%

tylko w ćwiczeniach

32%

nie, nigdy

zakończona

łącznie głosów: 230