Porażka koszykarek Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej na koniec sezonu

Karol Żebrowski
30 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)
Koszykarki Politechniki były dzisiaj zdecydowanie gorzej dysponowane od rywalek. Koszykarki Politechniki były dzisiaj zdecydowanie gorzej dysponowane od rywalek.

Koszykarki Sunreef Yachts Politechniki Gdańskiej przegrały na własnym parkiecie z InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 51:89 (12:18, 12:27, 16:23, 11:21). Było to ostatnie spotkanie zespołu w sezonie 2018/2019.

Koszykarki Arki pokonały Widzew i zajęły 4. miejsce przed play-off. Przeczytaj relację z meczu, oceń zawodniczki i trenera

SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA: Clarke 15, Koc 8 (2x3), Pyka 6 (1x3), Bujniak 5 (1x3), Naczk 0 oraz Ostrowska 10 (2x3), Wierzbicka 5 (1x3), Śmietańska 2 (7 zb.), Duszkiewicz 0, Strzelczyk 0

InvestInTheWest Enea: Papova 14, Linskens 6 (8 zb.), Atkins 5 (1x3), Zoll-Norman 2, Stelmach 2 oraz Prezelj 20 (2x3), Fikiel 15, Juskaite 14 (8 zb.), Rytsikowa 4, Keller 4, Dźwigalska 3 (1x3)

Gdańszczanki do spotkania przystąpiły osłabione brakiem swojej liderki, Maegan Conwright. Amerykańska rozgrywająca nabawiła się kontuzji podczas rywalizacji z Ostrovią.

Zwycięstwo w ostatnim meczu z Ostrovią zapewniło Politechnice 10. miejsce w tabeli EBLK. Przeczytaj relację z tego spotkania

W mecz zdecydowanie lepiej weszła drużyna z Gorzowa. Na dwie udane akcje Maryii Papovej tylko jednym celnym rzutem wolnym odpowiedziała Martyna Pyka. Po chwili następne punkty dla zespołu z Gorzowa dołożyły Daria Stelmach oraz Kyara Linskens i Enea prowadziła już 8:1. Kolejne trzy minuty meczu były prawdziwym festiwalem nieskuteczności z obu stron, a tą niemoc przerwała dopiero Martyna Koc, która jako pierwsza koszykarka zapisała na swoim koncie celny rzut za trzy punkty. Szybko odpowiedziała Papova, po chwili dwa rzuty osobiste wykorzystała Laura Juskaite, ale kolejna celna trójka gospodyń, tym razem w wykonaniu Sylwii Bujniak sprawiła, że z ośmiu punktów różnicy ostały się już tylko dwa oczka (10:12). Wydawało się, że Sunreef ma dużą szansę po raz pierwszy objąć prowadzenie w meczu, jednak końcówka kwarty należała do zespołu z Gorzowa Wielkopolskiego. Po dziesięciu minutach tablica wyników pokazywała 12:18.

Podobnie jak w inauguracyjnej części meczu, tak i w drugą kwartę gdańszczanki weszły bardzo słabo. Korzystały z tego rywalki zdobywając osiem punktów z rzędu i powiększając przewagę. Kiedy podopieczne Rafała Knapa wróciły do gry, różnica była już znaczna. Akademiczki próbowały niwelować stratę rzutami za trzy punkty, ale skuteczność na poziomie 25% nie była wystarczająca, aby to się udało. Co więcej, ponownie więcej energii w końcówce kwarty wykazywała drużyna przyjezdna. To przełożyło się na wynik i różnicę punktową, która w momencie zejścia do szatni wynosiła już 21 oczek. Enea prowadziła 45:24.

Przerwa nie zmieniła obrazu poszczególnych części kwart. Znowu gorzowianki rozpoczęły od mocnego uderzenia, tym razem zdobywając sześć punktów z rzędu. Wszystkie były autorstwa Papovej, na którą koszykarki Sunreef nie potrafiły znaleźć sposobu. Blisko trzydziestopunktowa przewaga rozstrzygała losy tego meczu. Trenerzy obu drużyn również zdawali sobie z tego sprawę i rotowali ustawieniem dając szansę gry zawodniczkom z ławki. Na boisku pojawiła się m.in. Agnieszka Wierzbicka, dla której był to debiut w gdańskim zespole na najwyższym szczeblu ligowym. Premierowy występ był bardzo udany, gdyż zawodniczce udało się zapisać na swoim koncie 5 oczek.

Do końca spotkania przyjezdne sukcesywnie powiększały przewagę, która ostatecznie stanęła na 38 punktach różnicy. Jak już wcześniej informowaliśmy, mecz nie wpłynął na końcową pozycję Sunreef. Po dzisiejszej grze trener Knap zdecydowanie nie ma powodów do zadowolenia, jednak z drugiej strony szkoleniowcowi i drużynie udało się osiągnąć cel jakim było utrzymanie, co jeszcze w środku sezonu wydawało się mało prawdopodobne.

Wyniki 26 kolejki

• Widzew Łódź - ARKA GDYNIA 75:77 (19:18, 12:19, 22:23, 22:17)
  • SUNREEF YACHTS POLITECHNIKA GDAŃSKA - InvestInTheWest Enea Gorzów Wielkopolski 51:89 (12:18, 12:27, 16:23, 11:21)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - PGE MKK Siedlce 102:58 (26:15, 23:12, 26:15, 27:16)
  • Enea AZS Poznań - Wisła CanPack Kraków 50:91 (11:26, 15:23, 13:18, 11:24)
  • Energa Toruń - Ślęza Wrocław 75:69 (19:6, 19:30, 15:21, 22:12)
  • CCC Polkowice - Artego Bydgoszcz 61:44 (15:11, 20:8, 15:12, 11:13)
  • Pauza: Ostrovia