Szczypiorniści Gwardii nie dali szans Arce. Czwarta porażka z rzędu

Karol Żebrowski
1 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Dawid Przysiek w meczu z Gwardią zdobył pięć bramek. Dawid Przysiek w meczu z Gwardią zdobył pięć bramek.

Piłkarze ręczni Arki Gdynia przegrali we własnej hali z Gwardią Opole 29:40 (12:20). Była to ich czwarta porażka z rzędu i już dwunasta w tym sezonie. Gdyńscy szczypiorniści zajmują ostatnie miejsce w tabeli PGNiG Superligi i nie ma zbyt wielu podstaw, aby sądzić, że to się wkrótce zmieni.

ARKA: Zimakowski, Michalczuk, Pieńczewski - Czaja, Ćwikliński 1, Mollino Da Silva 5, Jasowicz 5, Jamioł 1, Janikowski 2, Lisiewicz 2, Kamyszek 2, Przysiek 5, Rychlewski, Wolski 1, Souza 5

Gwardia: Malcher, Zembrzycki - Klimków 3, Jankowski 5, Lemaniak, Kawka 2, Łangowski 8, Siwak 2, Milewski 4, Mokrzki, Morawski, Mauer 8, Skraburski 1, Tarcijonas 4, Zarzycki 1, Zieniewicz 2

Zajmująca przed tą kolejką piąte miejsce w ligowej tabeli Gwardia była zdecydowanym faworytem pojedynku. Dla szczypiornistów Arki był to kolejny mecz z serii "o być albo nie być". Przypomnijmy, że gdynianie w trwającym sezonie zwyciężyli tylko raz, pokonując na początku listopada MKS Kalisz.

DERBOWE STARCIE DLA GDAŃSZCZAN! PRZECZYTAJ RELACJĘ Z MECZU WYBRZEŻE - ARKA

Spotkanie rozpoczęło się od skutecznych akcji z obu stron. Dla Arki trzykrotnie trafiał Anderson Mollino da Silva, lecz na gole Brazylijczyka szybko odpowiadali zawodnicy Gwardii, w barwach których brylował Mateusz Jankowski. Oba zespoły wymieniały się prowadzeniem, nie potrafiąc odskoczyć na więcej niż dwa gole różnicy.

W 14 minucie spotkania bramkę na 7:7 zdobył Adam Lisiewicz i wydawało się, że Arka ma szanse nawiązać walkę z faworyzowanym rywalem. Niestety, w kolejnych minutach zawodnicy Gwardii pokazali, że zajmowane przez nich miejsce w tabeli nie jest przypadkowe. Goście przyspieszyli tempo i zaczęli budować bramkową przewagę, zaś zawodnicy Arki znaleźli się na drugim biegunie. Ich akcje rzadko kończyły się piłką w siatce, nawet jeśli otrzymali przywilej w postaci rzutu karnego, którego zmarnował Rafał Rychlewski.

Jedyną osobą w gdyńskim zespole zasługującą na słowa pochwały w drugiej części pierwszej połowy był Dawid Przysiek, który od 17 do 27 minuty zaliczył cztery trafienia, jednak solowe akcje nie były wystarczającym argumentem w starciu z opolanami. Gwardia powiększała bramkową różnicę i nie przeszkodziła jej w tym nawet czerwona kartka dla Karola Siwaka w 25 minucie meczu. Na przerwę goście schodzili prowadząc 20:12.

Kiedy druga połowa rozpoczęła się od celnych trafień Roberta KamyszkaKrzysztofa Jasowicza, zapaliła się mała iskierka pozwalająca myśleć o korzystnym rezultacie. Została ona jednak bardzo szybko zgaszona, gdy na ławkę kar niemal jednocześnie powędrowali Kamyszek i Kelian Janikowski, a trzy minuty później tego samego doświadczył Przysiek. Gwardia nie miała oporów, aby korzystać z gry w przewadze i dorzucała kolejne bramki do swojego dorobku.

W 40 minucie spotkania goście mieli już dziesięć trafień więcej niż Arka i stało się jasne, że odwrócenie losów tego spotkania będzie graniczyło z cudem. Gdynianom brakowało liderów, których miała Gwardia. Oprócz wspomnianego Jankowskiego ze świetnej strony prezentowali się Antoni Łangowski oraz Patryk Mauer.

Do końca meczu goście kontrolowali przebieg gry i w rezultacie odnieśli pewne zwycięstwo triumfując różnicą jedenastu bramek. W następnej kolejce Arka ponownie zagra u siebie, a jej rywalem będzie wicelider ligowej tabeli, Górnik Zabrze.

- Oprócz pierwszych piętnastu minut ciężko znaleźć coś pozytywnego dla nas z tego spotkania. Wydaje mi się, że przede wszystkim zabrakło nam charakteru w obronie, bo 29 bramek strzelonych to nie jest zły wynik. Po raz kolejny zdarzył nam się przestój w grze. Ciężko mi stwierdzić z czego to wynika. Przed nami mecz z Górnikiem, który będzie jeszcze trudniejszym przeciwnikiem niż Gwardia. Jeżeli chcemy myśleć o jakiejkolwiek zdobyczy z tej rywalizacji, to musimy pokazać wolę walki, bo bez tego nie ma sensu grać w piłkę ręczną - powiedział po meczu szczypiornista Arki Gdynia, Adam Lisiewicz.

Wyniki 13 kolejki

• PGE VIVE Kielce - ENERGA WYBRZEŻE GDAŃSK 42:28 (22:13)
  • ARKA GDYNIA - Gwardia Opole 29:40 (12:20)
  • Sandra Spa Pogoń Szczecin - Chrobry Głogów 20:26 (9:11)
  • Piotrkowianin - Stal Mielec 34:26 (13:16)
  • Orlen Wisła Płock - Azoty Puławy 28:17 (12:10)
  • MMTS Kwidzyn - Energa MKS Kalisz 24:21 (12:9)
  • NMC Górnik Zabrze - Zagłębie Lubin 28:25 (14:11)