Szermiecze ME

11 listopada 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Marek Bączek powtórzył osiągnięcie Krzysztofa Pietrusiaka. Na młodzieżowych mistrzostwach Europy w szermierce szpadzista Legii Warszawa, podobnie jak wcześniej gdańszczanin we florecie, wywalczył dwa brązowe medale. Blisko podobnego osiągnięcia była Katarzyna Kryczało. Niestety, turniej drużynowy florecistek w chorwackim Porecu Polki ukończyły na czwartej pozycji.

Bączek był trzeci indywidualnie, co uznano za dużą niespodziankę. W drużynie stołeczny szpadzista otrzymał wsparcie od kolegi klubowego, Krzysztofa Mikołajczak, oraz Karola Kostka (AZS AWF Kraków) i Michała Adamka (Muszkieter Gliwice). Znów skończyło się na najniższym stopniu podium. Biało-czerwoni rozpoczęli zawody od sukcesu nad Wielką Brytanią 45:32, a po zwycięstwie nad Słowacją 40:35 byli w półfinale. Drogę do najwyższych zaszczytów zamknęli im Niemcy. Przegraliśmy wyraźnie 28:45. Później nasi zachodni sąsiedzi stoczyli pasjonujący pojedynek w finale. Złoto na rzecz Włochów przegrali 33:34.

Również w małym finale zwycięzcom sporo zabrakło do 45. trafienia, które teoretycznie powinno kończyć mecz. Czas przeznaczony na dziewięć walk skończył się, gdy Polacy prowadzili z Węgrami 38:35. Madziarzy wylądowali tuż obok podium.

A jak przykre to uczucie - doświadczyły nasze panie. W Gdańsku tym pilniej wsłuchiwano się w wieści z turnieju floretowego, gdyż gdański szkoleniowiec kadry, Robert Mrozowski, zabrał do Chorwacji dwie klubowe podopieczne: Katarzynę Kryczało i Joannę Bórkowską.

- Czwarte miejsce jest rzeczywiście dla sportowca najgrosze z... najlepszych, ale chyba nie powinniśmy narzekać. Dla Aliny Kujawy i Agaty Kantorskiej był to pierwszy start w tej kategorii wiekowej w imprezie tak dużej rangi. I chyba osiągnięty wynik jest obiektywnym wykładnikiem umiejętności naszej drużyny - ocenia Ryszard Sobczak, prezes sekcji szermierczej Sietom AZS AWFiS Gdańsk.

W ćwierćfinale Polki wygrały z Węgierkami 45:33, w półfinale w takim samym stosunku uległy Rosjankom, które później jeszcze wyżej (45:30) pokonały Włoszki.

W meczu o brąz biało-czerwone przegrały z Niemkami 41:45.

Mistrzostwa, które dały Polsce pięć medali, wszystkie brązowe, zakończyły turnieje drużynowe szablistów i szpadzistek. Indywidualne boje nie pozwalały na optymizm. Najlepszy z Polaków, Patryk Pałasz, przegrał w 1/8 finału przegrał z Lontayem Balazsem (Węgry) 13:15, a najlepsza z Polek, Magdalena Piekarska, doszła do 14. pozycji.

Opinie (4)

• Bardzo dobrze się spisali.

• 0 0

• Ciekawe co jest bardzo dobrze, tak naprawde pojechała tylko 1 gdańszczanka . Można przyjąć że powalczyła ale apetyty były większe, no ale to sport więc ok. Pytanie tylko co z gdańską młodzieżą .Sukcesy kończą się na Kryczało 20 lat ,następna to duża niewiadoma bardzo nie równa Lidzbarska 17 lat i dalej to już dzieci.Panowie trenerzy uleciały Wam conajmniej dwa roczniki, a i w grupach dziecięcych specjalnych sukcesów nie widać.Chyba nie wystarczy zachłystywać się sukcesami Gruchały i Mroczkiewicz bo mniejmy nadzieje z 5 i 9 itd. lat będą następne IO

• 0 0

• hm

Nieprawda na ME pojachaly 2 gdanszczanki,zappomnialas o Borkowskiej!! poza tym trudno o wielkie wyniki skoro na sport jest coraz mniej pieniedzy,co wiaze sie z mniejsza iloscia zawodow.Takze jak maja male dzieci miec wyniki skoro wprowadzono ograniczenie wiekowe.Kiedys nie bylo takich ograniczen w wieku 11 lat juz mozna bylo startowac w seniorkach a teraz nawet w 17 nie mozesz.Nie ma jak we wloszesz czy francji gdzie na zawodach startuje po 150 zawodnikow a u nas ledwo 100 a w seniorkach 40.Kasia w tym roku konczy sezon Juniorski i potem zobaczymy jak spisuja sie florecistki:)

• 0 0

• Hi hi hi

W seniorkach startuje 40 zawodniczek? Chyba tylko wtedy, jak startuja na maxa starsze roczniki, typu Anna Sobczak, Agnieszka Szuchnicka itd. A takie zawody byly tylko raz. Normalnie to nie dochodzi frekfencja do 40. 35 i na tym koniec.