Szwajcaria - Polska 20:23 w REIC Trophy. Cenna wygrana rugbistów

23 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Jędrzej Nowicki (z piłką) zdobył 18 punktów w meczu Szwajcaria - Polska 20:23. Jędrzej Nowicki (z piłką) zdobył 18 punktów w meczu Szwajcaria - Polska 20:23.

Polska pokonała na wyjeździe Szwajcarię 23:20 (6:13) w drugim swoim meczu sezonu 2019/20 w REIC Trophy. To cenna i raczej niespodziewana wygrana rugbistów, która pozwoli im na spokojne przygotowania do spotkań wiosennych oraz stawianie bardziej ambitnych celów niż tylko gra o utrzymanie na trzecim poziomie europejskich rozgrywek. Kapitanem biało-czerwonych jest Piotr Zeszutek z Ogniwa Sopot, a w kadrze występują również inni zawodnicy trójmiejskich klubów: Grzegorz BuczekRadosław Bysewski.

Punkty dla Szwajcarii: Simon Perrod 10, Nicolas Mousties 5, Hugo Malyon 5
Punkty dla Polski: Jędrzej Nowicki 18, Krystian Pogorzelski 5

POLSKA: Bachurzewski, Buczek (54 Chróściel), Fidler - Krawiecki, Bartoszek - A.Nowicki, Piotrowski (26-36 Bysewski, 43 Ławski), Zeszutek (28-29 Ławski) - Stelmaszczyk (74 D.Plichta) - J.Nowicki - Pogorzelski, Gdula, Jurczyński, Szczepański - Reksulak

W dużej mierze na Stade Municipal w Yverdon-les-Bains oglądaliśmy pojedynek kopaczy. Żaden nie był bezbłędny. Nasz egzekutor trafił łącznie 6 razy, a rywal tylko 4. Już w 2. minucie udanym rzutem karnym rozpoczął ten bój Simon Perrod, a w 9. minucie skutecznie odpowiadał tym samym Jędrzej Nowicki. Sytuacja powtórzyła się po około kwadransie gry, gdy polski łącznik ataku ripostował po próbie łącznika młyna Szwajcarii i było 6:6.

Na przerwę z prowadzeniem zeszli gospodarze, gdyż to im w 25. minucie udało się zapisać jedyne w tej odsłonie gry przyłożenie. Po kilku młynach dyktowanych kilka metrów od naszego pola punktowego, Szwajcarzy zdecydowali się rozegrać akcję nie przy młynie, ale rozciągnąć polską defensywę, a w jedną z luk wbił się Nicolas Mousties. Perrod podwyższył na 13:6.

Chwilę później Polakom przyszło grać w osłabieniu. Żółtą kartkę, równoznaczną w rugby z opuszczeniem boiska na 10 minut, otrzymał Thomas Fidler. Jako że to filar, na pozycji nr 3 potrzebna była zmiana czasowa. By umożliwić wejście do gry rezerwowemu - Radosławowi Bysewskiemu, poza boisko udał się Adam Piotrowski, grający w tym meczu w trzeciej linii. Udało się ten okres przetrwać bez strat.

Polska - Niemcy 15:35 - relacja z inauguracji sezonu biało-czerwonych

Po zmianie stron do zdecydowanego ataku ruszyli Polacy. Nowicki mógł wyprowadzić drużynę na prowadzenie, ale trafił 2 z 3 kolejnych karnych i zbliżyliśmy się jedynie na 12:13 w 53. minucie.

Co gorsza 4 minuty później nasi reprezentanci stracili piłkę w ataku, około 30 metrów od pola punktowego Szwajcarów i nie zdołali zablokować kontry. Hugo Malyon przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i to gospodarze cieszyli się z "piątki". Natomiast Perrod poprawił na 20:13. Niewiele brakowało, aby po chwili podobną akcją popisał się drugi szwajcarski skrzydłowy, ale do celu zabrakło mu 2-3 metrów.

Na szczęście Polacy zdołali przezwyciężyć ten okres dekoncentracji. Jeszcze bardziej wzmogli ataki, podkreślając że w tej połowie są drużyną zdecydowanie lepszą. Nowy impuls do walki o zwycięstwo dał Krystian Pogorzelski, który w 67. minucie, po indywidualnej akcji wyrównał na 20:20.

I znów były trzy kopy dla Nowickiego. Jędrzej, który niegdyś grał w Lechii Gdańsk, spudłował z podwyższenia i karnego. Jednak opanował nerwy i gdy podszedł do kolejnej szansy na 3 punkty - nie zawiódł. Tym samym w 74. minucie Polska objęła pierwsze tego dnia prowadzenie 23:20, a co najważniejsze nie oddała go już do końca.

W wyjściowej "15" biało-czerwonych większość stanowili rugbiści grający na co dzień poza naszym krajem. Duaine Lindsay, irlandzki selekcjoner naszej reprezentacji, "stranieri" oddał aż 6 z 8 miejsc w młynie. Te dwa pozostałe zajęli zawodnicy trójmiejskich klubów: Piotr Zeszutek (Ogniwo Sopot) i Grzegorz Buczek (Lechia Gdańsk). Natomiast z ławki do gry wszedł drugi zawodnik mistrzów Polski - Bysewski. Przypomnijmy, że jednych z asystentów jest trener Ogniwa - Karol Czyż.

Zeszutek nie opuścił drużyny jak na kapitana przystało, choć w 28. minucie rozbito mu nos. Udał się jedynie na krótką zmianę czasową, na której zatamowano krwawienie. Potem grał z tamponami w nosie, co na pewno nie było komfortowe.

Ekstraliga rugby zakończyła rundę jesienną

Przypomnijmy, że REIC Trophy to trzeci poziom europejskich rozgrywek. W sezonie 2019/20 każdy zagra z każdym, ale bez rewanżów. Najsłabsza drużyna spadnie do Conference 1, a najlepsza będzie miała szansa zagrać w europejskiej elicie - REIC Championship.

Na inaugurację biało-czerwoni przegrali u siebie z Niemcami 15:35. W sobotę zapisali na swoje konto pierwsze 4 punkty. Bonusu nie było, gdyż w międzynarodowych rozgrywkach należny jest on po zdobyciu 3 przyłożeń więcej od rywali, a w liczbie "piątek" to Szwajcaria była lepsza (2:1). Gospodarze ostatecznie musieli zadowolić się jednym punktem, gdyż przegrali niżej niż 7 pkt.

Wygrana Polski w Szwajcarii jest cenna i raczej niespodziewana, gdyż w marcu tego roku przegraliśmy z tym rywalem w Łodzi 25:28, tracąc na jego rzecz 3. miejsce w sezonie 2018/19. Sobotni sukces pozwala na spokojne przygotowania do spotkań wiosennych oraz stawianie bardziej ambitnych celów niż tylko gra o utrzymanie REIC Trophy.

W przyszłym roku nasi reprezentanci rozgrywki zakończą meczem u siebie z Ukrainą (25.04), która awansowała z Coference 1., a wcześniej zagrają na wyjeździe: z Holandią (29.02) i Litwą (18.04).

"Pomarańczowi" po wyjazdowej wygranej nad Niemcami 37:7 zostali nowymi liderami i będą faworytami także w spotkaniu z Polską. Natomiast z pozostałymi rywalami można śmiało wygrać i mierzyć w miejsca 2-3 w końcowej klasyfikacji.

Opinie (41)

• Jędrek o wiele lepszy od Piotrowicza, a Stelmaszek od Plichty. Szkoda...

• (7)

Mi brakowało w 3 linii Janka z Skry moim zdaniem powinno się stawiać na Polaków w 3 linii powinien grać Przychodzki a na skalecki z Lublina co z Musurem a na 10 trzeba postawić ma 10 z Socho

• Przychodzki (3)

Człowieku przychodzki to może być testerem jakości ptasiego mleczka a nie grać w kadrze

• haha

10 z Socho? Tego cieniasa? hahahaha przecież on jest taki słaby że zostanie w tym Socho do końca kariery. Nie nadaje się do lepszej drużyny nawet a co dopiero o reprezentacji mówić... P.S To że promuje go brażuk i bidon w tv, nie znaczy że jest dobrym rugbistą.

• 9 3

• Bysewski słaby jak barszcz... rozleniwily się chłop czy jak....

• 15 0

• (1)

szkoda, ze nie francuskim pieskom nie chciało się przyjechać na mecz z Niemcami. Z dwoma wygranymi drużyna miałaby motywacje do ciężkiej pracy w zimę, a tak to nie spadną, nie awansują....
    czyli po staremu

• 9 9

• Fr

Francuskie pieski maja swoja lige i kluby w których sa na zawodowych kontraktach... Wiesz co to zanczy zawodowy zawodnik rugby??? Aaa sory Ty napewno nie..

• (1)

Nie ma zmienników wiec po nie obecności 9 i 10 z Sopotu można odczuć ze Nowik czy Stlemaszxzyk lepsi a ja bym jednak postawił na 9 na Dawida i na 10 Daniela bo tak grają w klubie

• 4 8

• Ten duet w meczu z Niemcami pokazał na co ich stać. Gaduła dobry na środek, na 10 za dużo biega w poprzek boiska....a co do Dawida, nie mam pojęcia kto próbuje z niego zrobić super gwiazdę reprezentacji. Chłopak jest solidny i nic poza tym...brakuje u niego polotu, finezji, którą czasami pokazuje Mateusz

• 8 3

• (2)

Lewin za słaby na kadrę, chłopak ma na liczniku ponad 100kg, bliżej mu do młyna niż ataku. Snuje się po tym boisku jak kobieta w ciąży, szkoda zachodu na niego

• 7 5

• H (1)

Zapowiadal sie na dobrego zawodnika ale imprezowa lechia popsula juz nie jednego zawodnika.

• 2 4

• Miłosz poszedł w ślady brata...a szkoda. Lechia miała złotą erę juniorów Krzywego. Ilu z nich ciągle gra? 3-4...

• 2 4

• Już jest sukces utrzymaliśmy się w grupie

• 9 0

• Nareszcie (1)

Moglismy obejrzec druzyne. Bracia Nowiccy rewelacja! Olek w aucie nie mial sobie rownych a Jedrek pokazal sie z rownie dobrej strony. Zeszyt troche mniej widoczny tym razem. Reksulak, szczepanski i Gdula mocne chlopy i biegaja po boisku a nie snuja sie jak flaki z olejem. Jedyne zaskoczenie to dominacja Szwajcarii w mlynach dyktowanych. Patrzac na naszych mlynarzy, wygladali na wiekszych i silniejszych. Jednak to nie wystarczylo zeby stanac w mlynie. Jednak w grze otwartej poprawnie. Widac ze mamy potencjal, pod warunkiem przemyslanych wyborow personalnych. Duza roznice robia nasi zawodnicy grajacy za granica

• 10 3

• Jarek N. Daj spokój

• 6 5

• Najwazniejsza jest wygrana, choc moim zdaniem Szwajcaria grala slabiej niz poprzednio. Dostali w prezencie przechwyt i ogolnie grali z kontry.

• 8 0

• zeszyt gral z tamponami o matko budujmy pomnik... toc to normalne i nawet w 2 lidze gracze graja z wiekszymi kontuzjami i nikt nie placze, nie robcie z niego gwiazdy bo takowa nie jest

9 Budowlani WizjaMed Łódź 11 0 0 11 68:679 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.

Zespół Budo 2011 Aleksandrów Łódzki wycofał się z rozgrywek przed rundą wiosenną.

Wyniki 12 kolejki

• ARKA GDYNIA - Juvenia Kraków 34:26 (22:0)
  • Awenta Pogoń Siedlce - DREW PAL 2 LECHIA GDAŃSK 25:23 (17:7)
  • Budowlani WizjaMed Łódź - Edach Budowlani Lublin 8:31 (3:8)
  • Budo 2011 Aleksandrów Łódzki - Orlen Orkan Sochaczew (mecz nie odbył się z powodu wycofania się drużyny gospodarzy z rozgrywek)
  • pauza: OGNIWO SOPOT