EBL: Trefl Sopot - PGE Spójnia Stargard 91:81. Przeważyły indywidualności

5 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat)

Łukasz Kolenda (z lewej) oraz Filip Matczak (nr 8) czołowi punktujący w meczu Trefl Sopot - PGE Spójnia Stargard. Łukasz Kolenda (z lewej) oraz Filip Matczak (nr 8) czołowi punktujący w meczu Trefl Sopot - PGE Spójnia Stargard.

Trel Sopot pokonał przed własną publicznością drużynę PGE Spójnia Stargard 91:81 (21:21, 28:19, 13:27, 29:14) w 2. kolejce Energa Basket Ligi. Mecz w Ergo Arenie był długo wyrównany. Gospodarze przewagę zdobytą w drugiej kwarcie roztrwonili w trzeciej, ale w decydujących 10 minutach znów skuteczniej rzucali z gry i lepiej zbierali na tablicach, a ponadto w składzie mieli większe indywidualności. W pierwszej połowie błyszczał Łukasz Kolenda, w drugiej Karol Gruszecki. Ekipie gości szyki pokrzyżowała kontuzja już w 25. minucie Mateusza Kostrzewskiego.

Gruszecki 21 (3x3, 9 zb.), Ł.Kolenda 15 (3x3, 6 as.), Leończyk 13 (7 zb.), Moten 13 (2x3, 5 zb.), Paliukenas 6 (5 zb, 5 as.) oraz Olejniczak 11 (5 zb.), Haws 11 (1x3, 7 as.), Kowalenko 1, Ziółkowski, Pułkotycki, Klawa, Rompa
Miejsce: Ergo Arena
Sędziowie: Jankowski, Sosin, Krupiński
Widzów: 833
Matczak 18 (1x3, 6 zb.), Kostrzewski 13 (1x3), Tarrant 9 (5 as.), Blackshear 9, Steele 8 (2x3) oraz Śnieg 10, Gudul 7, Młynarski 7 (1x3, 9 zb.), Siewruk, Walczak

jedna zmiana w wyjściowej piątce w porównaniu z inauguracją. Za Olejniczaka zaczyna Moten (TREFL Sopot)

Dominik Olejniczak - wywiad

nie ma dziś kontuzjowanego M.Kolendy
1'
pierwsza piłka dla gości
za 2 punkty
1'
[0:2] 2 punkty zdobywa Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard).
za 3 punkty
1'
[3:2] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
wolne (tylko 1 trafiony)
2'
[4:2] Tylko jeden rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
za 3 punkty
3'
[7:2] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Ł.Kolenda (TREFL Sopot).
za 2 punkty
3'
[7:4] 2 punkty zdobywa Blackshear (PGE Spójnia Stargard) i jeszcze był faulowany przy rzucie, czyli będzie rzut wolny
za 1 punkt
3'
[7:5] Rzut wolny trafia Blackshear (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
3'
[9:5] 2 punkty zdobywa Paliukenas (TREFL Sopot).
za 3 punkty
4'
[9:8] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Steele (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
4'
[9:10] 2 punkty zdobywa Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
5'
[11:10] 2 punkty zdobywa Leończyk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
5'
[13:10] 2 punkty zdobywa Gruszczecki (TREFL Sopot).
za 2 punkty
5'
[13:12] 2 punkty zdobywa Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
5'
[13:14] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
6'
[15:14] 2 punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
za 2 punkty
7'
[15:16] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
7'
[17:16] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
za 3 punkty
7'
[17:19] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
8'
[19:19] 2 punkty zdobywa Leończyk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
8'
[19:21] 2 punkty zdobywa Blackshear (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
8'
[21:21] 2 punkty zdobywa Olejniczak (TREFL Sopot).
10'
w ostatnich dwóch minutach bez celnego rzutu
10'
KONIEC PIERWSZEJ KWARTY. TREFL SOPOT - PGE SPÓJNIA STARGARD 21:21
aż 10 punktów Kostrzewskiego, w przeszłości m.in. koszykarza Prok Trefl Sopot
dobra kwarta, tylko po 2 straty z obu stron
11'
drugą kwartę rozpoczął Trefl
za 2 punkty
11'
[23:21] 2 punkty zdobywa Olejniczak (TREFL Sopot).
za 2 punkty
12'
[23:23] 2 punkty zdobywa Śnieg (PGE Spójnia Stargard).
za 3 punkty
12'
[26:23] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Haws (TREFL Sopot).
za 2 punkty
12'
[26:25] 2 punkty zdobywa Gudul (PGE Spójnia Stargard).
12'
już trzy przewinienia w tej kwarcie gości
za 2 punkty
13'
[28:25] 2 punkty zdobywa Ł.Kolenda (TREFL Sopot).
czas
13'
Przerwa na żądanie (PGE Spójnia Stargard). Reaguje trener Winnicki
13'
w przerwie występ cheerleaders, który ubrały maseczki. Jednak zasłaniają one oczy, a nie jak - zalecenia sanitarne - nos i usta
za 2 punkty
14'
[30:25] 2 punkty zdobywa Ł.Kolenda (TREFL Sopot).
za 2 punkty
14'
[30:27] 2 punkty zdobywa Śnieg (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
15'
[32:27] 2 punkty zdobywa Leończyk (TREFL Sopot).
15'
i piąta już asysta Ł.Kolendy (TREFL Sopot)
15'
blok Leończyka (TREFL Sopot)
za 2 punkty
16'
[32:29] 2 punkty zdobywa Śnieg (PGE Spójnia Stargard) po stracie Hawsa jeszcze był faul
za 1 punkt
16'
[32:30] Rzut wolny trafia Śnieg (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
17'
[34:30] 2 punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
za 2 punkty
17'
[34:32] 2 punkty zdobywa Tarrant (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
17'
[36:32] 2 punkty zdobywa Paliukenas (TREFL Sopot).
za 2 punkty
17'
[38:32] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
17'
Kostrzewski, wcześniej trafił dwie trójki, ale teraz z z czystej pozycji spudłował zza łuku
czas
18'
Przerwa na żądanie (PGE Spójnia Stargard).
18'
i kolejny występ cheerleaders, tym razem bez maseczek, a rekwizytem są kapelusze
za 1 punkt
18'
[39:32] Rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
za 3 punkty
18'
[42:32] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
wolne (trafione oba)
18'
[42:34] Blackshear (PGE Spójnia Stargard) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
19'
[42:37] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Młynarski (PGE Spójnia Stargard).
czas
19'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot). Trener Stefański interweniuje, gdyż trudno zbudowana przewaga została łatwo roztrwoniona, 104 sekundy do przerwy
19'
nieco pomyliły się w układzie cheerleaderki, ale nie wszyscy to zauważyli, bo wdzięcznie wybrnęły z usterki
19'
[43:37] Tylko jeden rzut wolny trafia Moten (TREFL Sopot).
19'
błąd 24 sekund gości
za 3 punkty
20'
[46:37] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Ł.Kolenda (TREFL Sopot).
za 3 punkty
20'
za 3 punkty
20'
20'
Haws (TREFL Sopot) połowy boiska nie trafia
20'
KONIEC DRUGIE KWARTY. TREFL SOPOT - PGE SPÓJNIA STARGARD 49:40
Najwięcej punktów zdobył Ł.Kolenda (TREFL Sopot) (13), który poza trzema trójkami popisał się też 5 asystami, a w rzutach za dwa ma ponad 70 procent skuteczności
Trefl prowadzi po ma większą skuteczność z gry (52:45), przeważa na deskach (21:16 w zbiórkach) oraz gra bardziej zespołowo (14:6 w asystach)
królem zbiórek Leończyk (TREFL Sopot) - 6. Na pochwałę zasługuje Trefl za tylko 2 straty
21'
trzecią kwartę rozpoczęła Spójnia
21'
[49:42] Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 3 punkty
21'
[52:42] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
za 2 punkty
22'
[52:44] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
22'
nieskuteczne akcje z obu stron
22'
[52:45] Tylko jeden rzut wolny trafia Gudul (PGE Spójnia Stargard).
23'
Ł.Kolenda (TREFL Sopot) blok na Matczaku (PGE Spójnia Stargard)
za 2 punkty
23'
[54:45] 2 punkty zdobywa Leończyk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
24'
[54:47] 2 punkty zdobywa Tarrant (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
25'
[54:49] 2 punkty zdobywa Steele (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
25'
[54:51] 2 punkty zdobywa Kostrzewski (PGE Spójnia Stargard).
25'
słabe minuty Trefla, Spójnia wraca do gry, kolejny faul w ataku tym razem Leończyka (TREFL Sopot)
kontuzja
25'
wije się z bólu Kostrzewski, który był faulowany przez Motena (TREFL Sopot)
kontuzja
25'
prawy staw skokowy Kostrzewskiego obłożony lodem, zawodnik schodzi z pakietu, wspierając się na ramionach masażystów
wolne (trafione 2 z 3)
25'
[54:53] Dwa z trzech rzutów wolnych wykorzystuje Młynarski (PGE Spójnia Stargard), bo Kostrzewski był faulowany przy rzucie za trzy
za 3 punkty
27'
[54:56] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
czas
27'
Przerwa na żądanie (TREFL Sopot). interweniuje trener Stefański, gdyż jego podopieczni ostatni fragment gry przegrali 0:11
27'
cheerleaderki zaprezentowały kankana
28'
[54:58] Tarrant (PGE Spójnia Stargard) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
28'
[56:58] 2 punkty zdobywa Olejniczak (TREFL Sopot) na dokładnie 2 minuty przed zakończeniem trzeciej kwarty
za 2 punkty
29'
[56:60] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
29'
[57:60] Tylko jeden rzut wolny trafia Kowalenko (TREFL Sopot).
za 2 punkty
29'
[57:62] 2 punkty zdobywa Gudul (PGE Spójnia Stargard).
30'
[57:63] Tylko jeden rzut wolny trafia Śnieg (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
30'
[59:63] 2 punkty zdobywa Ł.Kolenda (TREFL Sopot).
za 2 punkty
30'
[59:65] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard), a punkty zostały zaliczone, mimo że piłka nie trafiła do kosza, bo obręczy dotknął Olejniczak
za 2 punkty
30'
[59:67] 2 punkty zdobywa Młynarski (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
30'
[61:67] 2 punkty zdobywa Haws (TREFL Sopot) i jeszcze z faulem
za 1 punkt
30'
[62:67] Rzut wolny trafia Haws (TREFL Sopot).
30'
KONIEC TRZECIEJ KWARTY. TREFL SOPOT - PGE SPÓJNIA STARGARD 62:67
Trefl, z powodu kiepskiej skuteczności roztrwonił przewagę wypracowaną w drugiej kwarcie i przed ostatnimi 10 minutami to on jest postawiony w roli goniącego
Jak nam przekazał Michał Rudnicki, spiker meczu, oficjalna frekwencja - 833 kibiców
31'
czwartą kwartę rozpoczął Trefl
31'
[63:67] Tylko jeden rzut wolny trafia Haws (TREFL Sopot).
za 2 punkty
31'
[65:67] 2 punkty zdobywa Leończyk (TREFL Sopot).
za 2 punkty
32'
[67:67] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot) wsadem po przechwycie
czas
32'
Przerwa na żądanie (PGE Spójnia Stargard). Trener Winnicki przerwą na żądanie zareagował na remis
za 2 punkty
33'
[67:69] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
34'
[67:71] 2 punkty zdobywa Śnieg (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
34'
[69:71] 2 punkty zdobywa Olejniczak (TREFL Sopot) i faulowany przy rzucie
za 1 punkt
34'
[70:71] Rzut wolny trafia Olejniczak (TREFL Sopot).
35'
Leończyk (TREFL Sopot) już czwarty faul w tym meczu, ale trener Stefański zostawia go na parkiecie
za 3 punkty
36'
[73:71] Celny rzut zza linii 6.75 m! Trzy punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot).
za 3 punkty
36'
za 2 punkty
37'
[76:73] 2 punkty zdobywa Gudul (PGE Spójnia Stargard).
37'
Tarrant (PGE Spójnia Stargard) też czwarte przewinienie
za 2 punkty
37'
[78:73] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
37'
[80:73] Haws (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne.
za 2 punkty
37'
[80:75] 2 punkty zdobywa Blackshear (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
38'
[82:75] 2 punkty zdobywa Gruszecki (TREFL Sopot).
38'
[83:75] Tylko jeden rzut wolny trafia Leończyk (TREFL Sopot).
38'
nerwy z obu stron i też niecelne rzuty
czas
39'
Przerwa na żądanie (PGE Spójnia Stargard). Trener Winnicki interweniuje na 111 sekund przed końcem. Trefl bardzo blisko zwycięstwa
39'
Tarrant (PGE Spójnia Stargard) nie trafia za trzy punkty
za 2 punkty
39'
[85:75] 2 punkty zdobywa Paliukenas (TREFL Sopot) w kontrze
39'
tego meczu Trefl nie ma prawa przegrać
schodzi za faule
39'
Leończyk (TREFL Sopot) fauluje po raz 5 i kończy udział w tym spotkaniu na 67 sekund przed końcem
39'
[85:76] Tylko jeden rzut wolny trafia Matczak (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
39'
[87:76] 2 punkty zdobywa Moten (TREFL Sopot) po wsadzie. 62 sekundy do końca gry
za 2 punkty
40'
[87:78] 2 punkty zdobywa Tarrant (PGE Spójnia Stargard) i jeszcze był faulowany
za 1 punkt
40'
[87:79] Rzut wolny trafia Tarrant (PGE Spójnia Stargard).
40'
[89:79] Haws (TREFL Sopot) wykorzystuje oba rzuty wolne i już tylko 38 sekund do końca
czas
40'
za 2 punkty
40'
[89:81] 2 punkty zdobywa Matczak (PGE Spójnia Stargard).
za 2 punkty
40'
[91:81] 2 punkty zdobywa Olejniczak (TREFL Sopot).
40'
trener Stefański na 6 sekund przed końcem wpuszcza do gry rezerwowych. podnosi się 4 koszykarzy, którzy jeszcze dziś nie grali. Debiut w Energa Basket Lidze Klawy (TREFL Sopot)
40'
niecelna próba za trzy Tarranta (PGE Spójnia Stargard)
40'
KONIEC MECZU. TREFL SOPOT - PGE SPÓJNIA STARGARD 91:81
Trefl po przestoju w trzeciej kwarcie, solidnie zagrał w decydującej odsłonie, w której z nawiązką odrobił straty z poprzednich 10 minut. To wystarczyło do zwycięstwa. Po stronie gospodarzy była lepsza skuteczność z gry (51:43), a także lepsza gra na tablicach (40:33) oraz tzw. punkt7y drugiej szansy (18:6). bardzo dobrą drugą połowę zagrał Gruszewski (21 punktów), który dzięki temu wyprzedził Matczak (PGE Spójnia Stargard) (18). Gościom na pewno zadanie utrudniła kontuzja Kostrzewskiego, który z powodu kontuzji zakończył grę w 25. minucie.

Wyniki 2 kolejki

• TREFL SOPOT - PGE Spójnia Stargard 91:81 (21:21, 28:19, 13:27, 29:14)
  • ASSECO ARKA GDYNIA - Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. 74:64 (16:21, 22:15, 16:19, 20:9)
  • GTK Gliwice - Enea Astoria Bydgoszcz 91:83 (22:27, 22:17, 29:19, 18:20)
  • Śląsk Wrocław - Stelmet Enea BC Zielona Góra 58:78 (16:28, 11:17, 14:17, 17:16)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 93:70 (23:22, 24:19, 26:11, 20:18)
  • King Szczecin - Polski Cukier Toruń 74:71 (19:13, 24:20, 18:20, 13:18)
  • Pszczółka Start Lublin - Anwil Włocławek 78:74 (21:14, 14:17, 16:27, 27:16)
  • HydroTruck Radom - Polpharma Starogard Gd. (przełożony na 16.09.2020)
  • Awansem z 13. kolejki
  • Pszczółka Start Lublin - Polski Cukier Toruń 82:73 (21:16, 15:15, 18:21, 28:21)

Opinie (26) 6 zablokowanych

• Brawo chłopaki oby teraz bez presji i z kolejnymi wygranymi i do przodu

• 13 0

• No misjonarz dzisiaj zagrał dobre zawody!Brawo!

• 9 4

• Syndrom trzeciej kwarty znowu się objawił, tym razem na szczęście bez konsekwencji. (4)

Chyba trzeba się nastawić, że większość ekip już rozpracowało Trefla i taktyka w kolejnych meczach będzie podobna: grać w miarę jak najbliżej wyniku do przerwy żeby się nie przemęczyć a po przerwie docisnąć bo Trefl się gubi.
    Przez 7 minuta trzeciej kwarty mamy 2 celne rzuty i 6 strat plus dwa faule w ataku. Trudno uwierzyć że można było niemal powtórzyć wyczyn z poprzedniego meczu.
    Inny mankament to zbyt dużo trójek na dosc słabej skuteczności 9/30 podczas gdy przeciwnik miał naprawdę mizerię pod koszem i jeśli już piłka była blisko kosza to przeważnie coś pożytecznego z tego mieliśmy - prawie 70% skuteczności.
    Haws już nieco lepiej ale tylko nieco pomimo w miarę przyzoitych statystyk. Na żywo wyglądało to gorzej niż statystyki. Straty naprawdę juniorskie a i kilka piłek było blisko straty ale dopisało szczęście. Facet jest wątły i w obydwu meczach widać było że tego właśnie brakuje mu najbardziej. Słaby w wyprowadzaniu piłki, nieco lepiej w akcjach sytuacyjnych. Może uda się znaleźć mu odpwoiednią rolę w zespole bo na razie widzę niedopasowanie wymagań trenera do możliwości zawodnika.
    Poza mankamentami trzeba przyznać też, że widać dużo dobrego w grze Trefla. Nie może tylko być tak, że jak jest słabszy okres w meczu to już totalnie dostajemy w paę takie baty i "runy" na minus kilkanaście punktów i że trwa to prawie całą kwartę zamiast max 3-4 minut (tak było i tydzień temu i dzisiaj). Więcej chłodnej głowy w trudnych momentach i nie bezie takiej sinusoidy w zdobywaniu punktów.

• 9 2

• W dużej mierze się zgadzam, ale widziałeś te faule w ataku? (3)

• 2 0

• trudno mi ocenić bez powtórki bo one się działy poza piłką a niej się koncentorwałem jako widz (2)

ale nawet jak założymy że jeden był naciągany czy niesłuszny to wiele by to nie zmieniło. te straty i brak skuteczności bolały bardziej.

• 1 0

• Poza piłką? To chyba o różnych faulach mówimy. (1)

Na telebimach nad boiskiem były pokazywane powtórki.

• 2 0

• nie patrzyłem na telebim, dogwizdane to odgwizdane - nieważne czy słuszne czy nie

bardziej zwracam uwagę na zawodnika z piłką niż tego stawiającego zasłony i niuanse czy się poruszył czy nie. od tego są sędziowie.

• 2 0

• Brawo Trefl

Łukasz Kolenda dobrze rzucał, ale w trzeciej kwarcie gorzej rozgrywał i Trefl stracił przewagę punktową. Wprowadzony Tyson Haws dołożył kilka punktów i asyst, koledzy przycisnęli w obronie ... i po meczu.

• 11 0

• Końcówka

tam gdzie zwykle yt/piohost Kurde lekko nie było, ale mecz fajny =] Brawo Trefl !!!

• 2 1

• Gdzie mozna albo u kogo kupic bilety na mecz? (1)

• 1 7

• Tylko przez internet.

wejdź w artykuł przed meczem było info

• 9 0

• Grzech główny - trwonienie przewagi

Nieprawdopodobny rollercoaster meczowy ze szczęśliwym happy-endem. Już myślałem, że znowu Trefl roztrwoni cały dorobek i nie da rady wygrać tego pojedynku. Skończyło się jednak dobrze, ale głupie błędy i nonszalancja to rzeczy, które trzeba w jak największym stopniu wyeliminować, jeśli marzy się o miejscu w przedziale 1-8. Po raz kolejny z naszej przewagi punktowej role się odwracają i to my musimy gonić wynik. Wyciągamy wnioski i jedziemy dalej. Do boju żółto-czarni!