Ten skład ma obronić PlusLigę dla Gdańska

9 czerwca 2011 (artykuł sprzed 10 lat)
jag.

Trefl Gdańsk

Waldemar Świrydowicz jest jednym z pięciu zawodników, którzy pozostaną w klubie na następny sezon. Więcej zdjęć (1)

Waldemar Świrydowicz jest jednym z pięciu zawodników, którzy pozostaną w klubie na następny sezon.

fot. www.treflsport.com / Małgorzata Plichta

Waldemar Świrydowicz jest jednym z pięciu zawodników, którzy pozostaną w klubie na następny sezon.

fot. www.treflsport.com / Małgorzata Plichta

Aż dziewięciu nowych siatkarzy zakontraktuje Lotos Trefl na sezon 2011/12. Beniaminek PlusLigi próbuje zgromadzić budżet przekraczający cztery miliony złotych, a za cel stawia sobie utrzymanie w elicie. Zdaniem Grzegorza Rysia to pierwszy z trzech kroków, które zamierza wykonać z gdańską drużyną. Na koniec trzyletniego kontraktu szkoleniowiec chciałby wprowadzić drużynę do europejskich pucharów

.

- Rzeczywiście po wywalczeniu deklarowaliśmy, że będzie starali się oprzeć na zawodnikach, którzy wygrali I ligę, ale z kilku powodów te zamierzenia musieliśmy zweryfikować i zmiany są dużo większe niż zakładaliśmy - przyznaje Kazimierz Wierzbicki, prezes gdańskiego klubu.

Z poprzedniego składu angaże ocaliło tylko pięciu siatkarzy: Patryk Szczurek, Daniel Wilk, Artur Ratajczak, Waldemar Świrydowicz i Michał Kaczmarek. Wszystko wskazuje na to, że tylko jeden z nich, na środku bloku będzie mógł liczyć na miejsce w podstawowej "6".

- Musieliśmy dostosować się do tego, co robili rywale, a wśród nich nastąpiło mocne zbrojenie. Dlatego trzeba było odpowiedzieć składem, który da nam realizację celu, którym na pierwszy rok jest spokojne utrzymanie. Oczywiście myślę też do przodu. Mam trzyletni kontrakt i chciałbym, aby przy stabilnym budowaniu składu, na koniec mojej umowy drużyna mogła zdobyć awans do europejskich pucharów - deklaruje Grzegorz Ryś, który jako trener największy sukces święcił w 2003 roku, gdy z reprezentacją Polski juniorów wywalczył tytuł mistrzów świata.

Z tej drużyny szkoleniowiec będzie dysponować dwoma środkowymi bloku. Do Kaczmarka, który grał w Lotosie Treflu w poprzednim sezonie dołączy Artur Augustyn. Mierzący 197 cm wzrostu siatkarz od 2005 roku, z roczną przerwą na grę w Bydgoszczy, występował w lidze niemieckiej (Bayer Wuppertal, Evivo Duren, CV Mitteldeutschland).

- Ci siatkarze znają mnie, a ja ich. Wiedzą, jak należy ze mną pracować, a ja wiem, że oni potrafią zmotywować innych do należytych treningów. Tacy zawodnicy są bardzo potrzebni dla budowania właściwej atmosfery w nowej drużynie - dodaje szkoleniowiec.

Na pozycji rozgrywającego, jak już informowaliśmy, grać będzie były reprezentant Polski, Grzegorz Łomacz. Gdańszczanie próbowali również sięgać po aktualnych kadrowiczów, ale podejścia pod Jakuba Jarosza czy Zbigniewa Bartmana były nieudane, gdyż ci zawodnicy grać będą w ligach zagranicznych.

Tym samym Lotos Trefl postawił na dwóch reprezentantów Finlandii oraz byłego kadrowicza juniorskiej reprezentacji Bułgarii. 25-letni Mikko Oivanen ma być podstawowym atakującym, a starszy o dwa lata Matti Hietanen (199 cm wzrostu) oraz 24-letni Stanislaw Petkow mają zabezpieczyć przyjęcie zagrywki.

Na tę drugą pozycję ma zostać zakontraktowanych jeszcze dwóch zawodników. Jako że gdańszczanie mają już trzech cudzoziemców, czyli dokładnie tylu ilu może grać w meczach PlusLigi, to szukają Polaków. Jednak raczej będą to siatkarze na uzupełnienie składu niż tacy, którzy mają stanowić o jego sile.

Po dwóch latach przerwy do Gdańska wróci Wojciech Serafin. 33-latek grał w Treflu w latach 2007-09, zdobywając najpierw awans do PlusLigi, a potem zaliczając z niej degradację. Dwa ostatnie sezonu spędził w Bydgoszczy, a wcześniej związany był z Kędzierzynem-Koźlem.

Poprzednio w naszej drużynie Serafin był przyjmującym, teraz ma się podjąć obowiązków libero. Jego zmiennikiem na tej pozycji będzie 20-letni Bartosz Kaczmarek, absolwent SMS Spała, były reprezentant Polski kadetów i juniorów.

- Postawiłem na Wojtka, gdyż mieć będziemy trzech zupełnie nowych przyjmujących, a w takiej sytuacji niezbędne jest doświadczenie Serafina. Z kolei Kaczmarek to najlepszy siatkarz w swoim roczniku. O jego możliwościach najlepiej świadczy fakt, że w mistrzostwach Europy juniorów po rozgrywkach grupowych był najlepiej broniącym i przyjmującym zawodnikiem tego turnieju - dodaje trener Ryś.

Przygotowania do sezonu rozpoczną się 1 sierpnia. W tym miesiącu zespół ma wyjechać na 2-tygodniowe zgrupowanie. We wrześniu treningi przeplatane będą turniejami towarzyskimi. Jeden z nich ma odbyć się w Gdańsku, a na 2-3 kolejne drużyna ma wyjechać.

PlusLiga wystartuje w październiku. Pierwszym przeciwnikiem Lotosu Trefla ma być mistrz Polski - Skra Bełchatów, a mecz ten odbędzie się 1 października.

LOTOS TREFL NA SEZON 2011/12

Rozgrywający:
Grzegorz Łomacz, Patryk Szczurek

Przyjmujący:
Stanislav Petkov (umowa przedwstępna), Matti Hietanen (umowa przedwstępna)
Dwaj zawodnicy na tę pozycję nadal w trakcie negocjacji

Środkowi:
Waldemar Świrydowicz, Artur Augustyn, Michał Kaczmarek, Artur Ratajczak

Atakujący:
Mikko Oivanen (umowa przedwstępna), Daniel Wilk

Libero:
Wojciech Serafin (umowa przedwstępna), Bartosz Kaczmarek

I trener: Grzegorz Ryś
II trener: Edward Pawlun
Trener odnowy biologicznej: Tomasz Marciniak
Statystyk: Adam Malik

jag.

Opinie (39)

  • bardzo przeciętny skład

    • 26 3

  • Sądząc po awizowanym składzie może to wygląć jak za poprzedniego podejścia. Czuję spadek.

    • 23 4

  • jedynie Oivanen to wysoka półka

    • 25 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.