Żużlowiec Wybrzeża mistrzem Anglii

15 października 2013 (artykuł sprzed 8 lat)
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Thomas Jonasson nie mógł w tym roku narzekać na brak drużynowych sukcesów. Po udanych rozgrywkach w Szwecji i Polsce, po najwyższe laury sięgnął na Wyspach Brytyjskich. Więcej zdjęć (1)

Thomas Jonasson nie mógł w tym roku narzekać na brak drużynowych sukcesów. Po udanych rozgrywkach w Szwecji i Polsce, po najwyższe laury sięgnął na Wyspach Brytyjskich.

fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Thomas Jonasson nie mógł w tym roku narzekać na brak drużynowych sukcesów. Po udanych rozgrywkach w Szwecji i Polsce, po najwyższe laury sięgnął na Wyspach Brytyjskich.

fot. Monika Goldszmidt-Czarniak/Trojmiasto.pl

Thomas Jonasson zdobył tytuł drużynowego mistrza brytyjskiej Elite League. Jego Poole Pirates w rewanżowym meczu finału rozgrywek po raz kolejny pokonali Birmingham Brummies. Dla żużlowca Renault Zdunek Wybrzeża to kolejny sukces po wicemistrzostwie rodzimej ligi z Elit Vetlandą i awansie do polskiej ekstraligi z gdańskim klubem."Piraci" pierwsze finałowe spotkanie - na własnym torze - wygrali wysoko, bo aż 57:36. Dlatego też rewanżowy mecz zdawał się być tylko formalnością. Pierwotnie rozstrzygające o mistrzostwie spotkanie miało odbyć się w poniedziałek, ale ze względu na opady deszczu zostało przełożone o jeden dzień.

W nim ponownie lepsi okazał się zespół z Poole, który tym razem wygrał 47:43 sięgając po swój piąty mistrzowski tytuł. Thomas Jonasson, który w pierwszym pojedynku zdobył 9 punktów i 2 bonusy, w Birmingham to dorobku drużyny dorzucił tylko zdobycz 3+1, a co więcej, dwukrotnie w czterech startach był wykluczany po upadkach.

Biegi z udziałem Thomasa Jonassona:
1. Jason Doyle, Darcy Ward, JONASSON, Martin Smolinski(d) 3:3
5. Darcy Ward, Ben Barker, Nicholas Covatti, JONASSON (w) 3:3 (12:18)
8. Josh Auty, JONASSON, Jason Doyle, Kyle Newman 4:2 (23:25)
11. Darcy Ward, Chris Harris, Nicholas Covatti, JONASSON (w) 3:3 (31:35)

Słabszy indywidualny wynik nie zepsuł jednak Szwedowi radości z największego w tym sezonie sukcesu. Przypomnijmy bowiem, że wcześniej "THJ" zdobył wicemistrzowski tytuł w jego rodzimej Elitserien z Vetlandą, oraz wywalczył awans do polskiej ekstraligi z Wybrzeżem.

GDAŃSCY ŻUŻLOWCY WJECHALI DO EKSTRALIGI

W przyszłym sezonie Jonasson najprawdopodobniej już we wszystkich najsilniejszych ligach będzie startował w najwyższych klasach rozgrywkowych. Gdańscy działacze chętnie zatrzymają kapitana czerwono-biało-niebieskich, ale negocjacje w tej sprawie są dopiero na wstępnym etapie.

Choć Jonasson z każdym sezonem spędzonym w polskiej lidze stopniowo poprawia swoje wyniki, w ekstralidze 2014 raczej nie będzie jeszcze zawodnikiem szykowanym do roli lidera. Kolejnego wystrzału formy nie można jednak wykluczyć.

JONASSON NAJLEPSZYM ŻUŻLOWCEM WYBRZEŻA WEDŁUG CZYTELNIKÓW TROJMIASTO.PL

Co więcej, Szweda coraz częściej wymienia się w gronie kandydatów do otrzymania stałej dzikiej karty na cykl Grand Prix. Miejsca dla reprezentantów "Trzech Koron" nie brakuje, gdyż żaden z rodaków Thomasa nie zmieścił się w czołowej ósemce klasyfikacji generalnej, co automatycznie gwarantowało start w przyszłorocznych rozgrywkach.

Opinie (30) 8 zablokowanych

 • (1)

  Dojrzały lider i kapitan w elidze będzie śmigał

  • 16 7

  • łapka w górę za dobry dżołk

   • 5 4

 • 3 punkty w meczu ligi, która jest słabsza od naszej drugiej i gdzie on sie nadaje na ekstralige??!!! (1)

  • 18 12

  • Liga angielska nijak ma się do ligi polskiej, żadne porównanie.

   • 1 0

 • Jak na lidera to słabo

  Z tym sukcesem z Vetlanda to bym nie przesadzał, bo w obydwu meczach finałowych zdobycie po 1 pkt to raczej chluby nie przynosi. Gdyby THJ przywiózł po kilka punktów więcej to by przyczynił sie do mistrzostwa, a tak był

  Z tym sukcesem z Vetlanda to bym nie przesadzał, bo w obydwu meczach finałowych zdobycie po 1 pkt to raczej chluby nie przynosi. Gdyby THJ przywiózł po kilka punktów więcej to by przyczynił sie do mistrzostwa, a tak był najsłabszym ogniwem dwumeczu i jego słaba postawa zaważyła o porażce w finale.
  Życzę ustabilizowania formy na wysokim poziomie i wielu punktów dla GKS.

  • 19 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.