Torus Wybrzeże Gdańsk - MMTS Kwidzyn 26:22. Zacięte derby Pomorza piłkarzy ręcznych

23 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże Gdańsk wygrali derby Pomorza w PGNiG Superlidze. Rzuca Mateusz Wróbel, a z nr 98 Damian Przytuła, którego po czerwonej kartce wyraźnie brakowało w ostatnim kwadransie w defensywie MMTS Kwidzyn. Piłkarze ręczni Torus Wybrzeże Gdańsk wygrali derby Pomorza w PGNiG Superlidze. Rzuca Mateusz Wróbel, a z nr 98 Damian Przytuła, którego po czerwonej kartce wyraźnie brakowało w ostatnim kwadransie w defensywie MMTS Kwidzyn.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonało MMTS Kwidzyn 26:22 (11:11) w 12. kolejce PGNiG Superligi. Dla gospodarzy to drugie zwycięstwo z rzędu, na wagę awansu do pierwszej "8", a dla gości siódma kolejna przegrana. O sukcesie podopiecznych Thomasa Orneborga w derbach Pomorza zdecydował udany początek meczu, a przede wszystkim skuteczna gra w ostatnim kwadransie.

TORUS WYBRZEŻE: Chmieliński, Witkowski - Pieczonka 6, Wróbel 5, Prymlewicz 4, Oliveira 4, Komarzewski 3, Papaj 2, Janikowski 1, Sulej 1, Adamczyk, Gajek, Bednarek, Salacz, Powarzyński

MMTS: Dudek, Szczecina, Matlęga - Potoczny 7, Peret 4, Adamski 3, Orzechowski 3, Kryński 2, Przytuła 2, Landzwojczak 1, Biegaj, Krieger, Netz, Grzenkowicz

Mateusz Wróbel: Zagrać trzy razy lepiej

Derby Pomorza rozpoczęły się nietypowo. Pierwsze podanie należało do Filipa Maliszewskiego, który wraz z mamą Edytą promował Fundację Fundację "Dobro Dobrem Wraca", prowadzącą w Gdyni centrum rehabilitacji dla osób niepełnosprawnych.

Torus Wybrzeże Gdańsk kontynuuje serię meczów z drużynami, z którymi sąsiaduje w tabeli, a jednocześnie rywalizuje z nimi o punkty być może na wagę awansu do play-off. Drugi raz z rzędu podopieczni Thomasa Orneborga zainkasowali komplet punktów przed własną publicznością, choć nie poszło im tak łatwo jakby sugerował początek meczu.

Co prawda już w 39. sekundzie gry 2-minutową karę otrzymał Kelian Janikowski, ale gdańska defensywa na początku gry radziła sobie doskonale. Miała też wsparcie w Arturze Chmielińskim. Bramkarz Torus Wybrzeże bronił m.in. w pojedynkach sam na sam z: Kacprem AdamskimMichałem Peretem.

Okres gry w osłabieniu gdańszczanie nie tylko przetrwali bez strat, ale sami otworzyli rezultat po dobrym rzucie Patryka Pieczonki. Zresztą to była zapowiedź bardzo dobrego występu gdańskiego rozgrywającego.

Gdy do dobrej obrony gospodarze dołożyli szybką kontrę, w 11. minucie odskoczyli na 6:2. Połowę bramkę dla miejscowych miał wówczas na koncie skrzydłowy Krzysztof Komarzewski.

Jacek Sulej w nowej roli w Torus Wybrzeże Gdańsk

Trener Dmytro Zinchuk wziął czas dla MMTS. Nakazał podopiecznym, by zaprzestali forsowania akcji przez obrotowego Michała Pereta, a zaczęli korzystać z zawodników drugiej linii. A mieli tak atuty, o którym wkrótce przekonali celnymi rzutami zwłaszcza: Michał Potoczny i Adamski.

Niespodziewanie zespół Torus Wybrzeże stracił impet, gdy przez blisko 4 minuty przeszło mu grać w liczebnej przewadze. Kwidzynianie zmieniali się na ławce kar, a przez 20 sekund grali nawet w podwójnym osłabieniu.

W 19. minucie MMTS wyrównał na 8:8. Gospodarze jeszcze przez krótki fragment zachowywali przewagę (do 10:9), gdyż dwa razy skutkowała zagrywka, którą podczas przerwy na żądanie ustawił Thomas Orneborg. Wprowadzony do gry Jacek Sulej ze środka rozegrania zbiegał na tzw. drugą koło, "spłaszczając" tym samym obronę rywali, a następnie oddawał piłkę na rzut do Mateusza Wróbla.

MMTS po raz pierwszy w tym meczu znalazł się na prowadzeniu przy wyniku 11:10 po bramce Roberta Orzechowskiego, który piłki ręcznej uczył się w... Gdańsku.

Końcówka pierwszej połowy to niewykorzystane sytuacje z obu stron. M.in. Wróbel posłał piłkę w poprzeczkę, a Peret w słupek. Do szatni zespoły zeszły przy zasłużonym remisie (11:11). Wynik ustalił Wróbel, wykorzystując grę w przewadze, gdy karę odbywał Ryszard Landzwojczak .

Na drugą połowę do gry wyszedł Ramon Oliveira, który na prawym rozegraniu zastąpił nieskutecznego tego dnia Kamila Adamczyka. Brazylijczyk wniósł nowy impuls w poczynania ofensywne gdańszczan. Nie tylko sam zdobywał bramki, ale też potrafił wypracować pozycje kolegom bądź też "zarobić" karnego.

Jednak że rzut z 7. metra wcale nie oznacza bramki przypomnieliśmy sobie przy wyniku 16:16. W ciągu niespełna minuty karne nie zostały wykorzystane z obu stron, a niefortunnymi egzekutorami okazali się: Wróbel i Andrzej Kryński.

Aż do 51. minucie prowadzenie przechodziło z rąk do rąk, a żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na więcej niż jedną bramkę. Wreszcie z tą regułą zerwał Torus Wybrzeże. Kolejno celne rzuty oddali: Sulej, Pieczonka, Wojciech Prymlewicz i Oliveira, zmieniając na 21:18.

Defensywa MMTS "posypała" się po tym, gdy w 46. minucie czerwoną kartkę, na skutek gradacji kar otrzymał Damian Przytuła. Już do końca meczu kwidzyńskiej obronie brakowało wyraźnie centymetrów (198) i kilogramów (101) tego rozgrywającego. Natomiast w ataku zaczął "szaleć" Peret. To jego bramki z 19:23 na 21:23 zmusiły do interwencji trenera Orneborga na niespełna 2 minuty przed końcem.

Po czasie dla szkoleniowca Torus Wybrzeża bramkę zdobył Pieczonka, a potem punktował jeszcze Prymlewicz. Tym samym derby Pomorza i 3 punkty padły łupem gdańszczan, choć końcowy wynik nie oddaje zaciętości tego boju. Dla MMTS to już 7 porażka z rzędu.

Na radość gdańszczanie nie będą jednak mieli zbyt dużo czasu, bo już w środę, 27 listopada czeka ich kolejny mecz z serii z kandydatami do play-off, tym razem w Lubinie.

Wyniki 12 kolejki

• TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK - MMTS Kwidzyn 26:22 (11:11)
  • Orlen Wisła Płock - Zagłębie Lubin 28:22 (16:10)
  • Energa MKS Kalisz - Chrobry Głogów 31:26 (19:8)
  • Gwardia Opole - Piotrkowianin 29:26 (17:15)
  • PGE Vive Kielce - Azoty Puławy 34:31 (18:14)
  • Górnik Zabrze - Stal Mielec 30:22 (15:14)
  • Grupa Azoty Tarnów - Sandra Spa Pogoń Szczecin 22:28 (11:16)

Opinie (23)

• Orneborg out (4)

To jego wina że wygrali tak nisko!!!

• 4 12

• Więcej wstrzemięliwości i pokory zalecam (1)

Prosimy o spokoj, bo nic te sarkastyczne komentaze nie wnoszą i powoli stają się już nudne. Swoją drogą szczęśliwie i w porę się trener ogarnął i dokonał odpowiwdnich zmian. No bo niestety w składzie: Powarzyński-Sulej-Adamczyk, straciliśmy 4 bramki z rzędu, nie rzucając żadnej. Adamczyk, nie miał dnia, a do tego był podwajany. Kto miał więc rzucać? Sulej, ktory nigdy nie miał z tyłu i do tego wrocił po kilku miesiącach przerwy czy może 17-latek? W meczu na styku, gdzie gra idzie o sportowe życie, to lepiej takich eksperymentow nie robić. Wygrana cieszy, punkty cieszą ale to bardziekj MMTS przegrał, niż Wybrzeże wygrało.

• 6 9

• "Bardziej MMTS przegrał niż Wybrzeże wygrało."
        Bardziej negatywnego komentarza napisać nie można.
        Gdybyśmy przegrali to dopiero miałbyś pole do popisu...
        Jeszcze wiele razy przegramy więc... jeszcze będziesz mógł się powymądrzać i błędy powtykać.

• 15 6

• (1)

Teraz 4 mecze w plecy i skończą się mrzonki o 8 miejscu.