Torus Wybrzeże Gdańsk miało hitowy transfer. Na razie obniżki wynagrodzeń

8 maja 2020, 16:45
Jacek Główczyński

Torus Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artukuł na ten temat

Asseco Arka Gdynia na kwarantannie. Jeden z koszykarzy zakażony SARS-Cov-2

Torus Wybrzeże Gdańsk to kolejny klub, który obniżył wynagrodzenia z powodu pandemii koronawirusa. Piłkarze ręczni otrzymają mniej pieniędzy za trzy ostatnie miesiące. Od czerwca drużynę trzeba budować praktycznie od nowa, gdyż ważne kontrakty na nowy sezon ma tylko pięciu zawodników. Jednak jeśli finanse pozwolą, może być też hit transferowy. Do zespołu może dołączyć Grzegorz Tkaczyk, były reprezentant Polski.Otwarcie hal - szczegóły programu, który ma zaowocować powrotem PGNiG Superligi we wrześniuTorus Wybrzeże Gdańsk miniony sezon ukończył na 12. miejscu. Dla klubu pandemia koronawirusa przyszła w najgorszych momencie. Gdy miały zacząć procentować zmiany, które wprowadzono na gruncie organizacyjnym, a także w pionie sportowym, rozgrywki zostały przerwane.

- Kończyliśmy 3-letni program naprawczy, wychodziliśmy na prosto, wszystko wskazywało na to, że stajemy się silniejsi. Mieliśmy przygotowaną prezentację Grzegorza Tkaczyka, który miał nas wzmocnić w kolejnych meczach i niemal w przededniu tego wydarzenia przyszła informacja, że rozgrywki trzeba przerwać - przyznaje Damian Wleklak, menedżer gdańskiego klubu.
Tkaczyka piłki ręcznej nie trzeba bliżej przedstawiać. W reprezentacji Polski rozegrał 159 meczów, rzucając 549 bramek, a przez 4 lata był jej kapitanem. Z biało-czerwonymi zdobył m.in. wicemistrzostwo świata, wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Pekinie.

W klubowej karierze wygrał Ligę Mistrzów z Vive Tauron Kielce. Z tym klubem był też pięciokrotnie mistrzem Polski. Piękną kartę zapisał też w Bundeslidze, gdzie przekroczył granicę tysiąca bramek. W tym kraju mistrzem był trzykrotnie, a ponadto z Rhein-Neckar Löwen zdobył Puchar EHF.

Tkaczyk 22 grudnia skończył 40 lat. Karierę sportową formalnie zakończył latem 2016 roku. Być może jednak jeszcze pomoże Torusowi Wybrzeże.

- Grzegorz trenował z kieleckim I-ligowcem. Nadal jesteśmy w kontakcie. Zobaczymy, jak to wszystko się ułoży. Myślę, że do końca maja będziemy wiedzieć więcej. Byliśmy już w dużej części w trakcie zaawansowanych rozmów pod kątem nowego sezonu, ale epidemia wiele pozmieniała. Przed nami negocjacje w nowej rzeczywistości z miastem oraz naszymi partnerami i sponsorami. Do końca miesiąca liczymy, że uda się wypracować wizję, jak nowy sezon ma wyglądać - dodaje Wleklak, m.in. kolega Tkaczyka z reprezentacji Polski.
Kontrakty większości obecnych zawodnikom kończą się 30 maja. Zostanie tylko młodzież. Jednak klub nie zamierza pasować.

- Rozpoczął się proces licencyjny. Złożyliśmy wniosek do PGNiG, a w nim stosowne zaświadczenia o braku zaległości względem: ZUS, urzędu skarbowego, a także wobec zawodników. Zespołowi przedstawiliśmy jasno nasze możliwości finansowe. Pokazaliśmy, ile pieniędzy zostało nam w budżecie i jak chcemy je podzielić. Zrozumieli sytuację, zgodzili się na obniżki wynagrodzeń za marzec, kwiecień i maj. Trudno mówić o konkretnej, procentowej obniżce, bo to było różnie. Na przykład najniższe kontrakty nie podlegały renegocjacji - zdradza nam Damian Wleklak.
Na nowy sezon ważny kontrakt ma trener Krzysztof Kisiel oraz pięciu młodych zawodników: Patryk Pieczonka, Krzysztof Gądek, Damian Didyk, Damian Wodziński i Jakub Powarzyński.

Za Kamila Adamczyka, Krzysztofa Komarzewskiego i Pawła Salacza Wybrzeżu należy się ekwiwalent za wyszkolenie. Pozostali mogą odejść do innych klubów bez żadnej kwoty odstępnego.

Przypomnijmy, że pracuje specjalny zespół, który ma opracować plan "Otwarcie hal". Dzięki niemu rozpoczęcie rozgrywek PGNiG Superligi ma być możliwe we wrześniu.

Tabela końcowa

Piłka ręczna - PGNiG Superliga mężczyzn

M Z Rz Rp P Bramki Pkt.
1 PGE Vive Kielce
2 Orlen Wisła Płock
3 NMC Górnik Zabrze
4 Azoty-Puławy
5 Gwardia Opole
6 Energa MKS Kalisz
7 Zagłębie Lubin
8 Sandra Spa Pogoń Szczecin
9 Chrobry Głogów
10 Piotrkowianin Piotrków Trybunalski
11 MMTS Kwidzyn
12 TORUS WYBRZEŻE GDAŃSK
13 Stal Mielec
14 Grupa Azoty

.

Tabela wprowadzona: 2020-03-23
terminarz i tabela ligowa »

Sezon zakończono po 24. kolejce rundy zasadniczej ze względu pandemię koronawirusa i wprowadzenie stanu epidemii w Polsce. Mistrzem Polski zostało PGE Vive Kielce, żadna z drużyn nie spada.