Rafał Sumowski
1 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Energa Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże Gdańsk Hala AWFiS zamknięta. Piłkarze ręczni i unihokeiści muszą szukać nowej
Tak cieszyli się piłkarze ręczni Torus Wybrzeże po wygranych rzutach karnych z Azotami Puławy. Tak cieszyli się piłkarze ręczni Torus Wybrzeże po wygranych rzutach karnych z Azotami Puławy.

Torus Wybrzeże Gdańsk pokonało w zaległym meczu 8. kolejki PGNiG Superligi Azoty Puławy po rzutach karnych. W konkursie rzutów z 7. metra było 4:2 a w regulaminowym czasie gry 34:34 (17:17). Domowa wygrana podopiecznych Mariusza Jurkiewicza z wiceliderem tabeli, choć z podziałem punktów, to ogromna sensacja. To trzecie zwycięstwo czerwono-biało-niebieskich w czterech ostatnich meczach.

WYBRZEŻE: Witkowski, Chmieliński - Gądek, Kosmala 5, Janikowski 4, Pieczonka 2, Jachlewski 7, Papaj 2, Comerlatto 4, Mosquera 5, Leśniak 1, Stojek 4, Woźniak 1

Azoty: Bogdanow, Zembrzycki - Szyba 8, Bachko, Łangowski, Kowalczyk 4, Jurecki 3, Podsiadło, Przybylski 2, Akimenko 4, Seroka, Jarosiewicz 1, Gumiński 3, Dawydzik 4, Rogulski 6

Torus Wybrzeże do spotkania z wiceliderem PGNiG Superligi przystąpili bez narzekających na drobne urazy Mateusza WróblaJacka Suleja. Gdańszczanie w mecz weszli łapiąc dwie żółte kartki w ciągu 4 minut, ale wypracowali jednobramkową przewagę. Jeszcze w 9. minucie było 6:5 dla Wybrzeża, ale dwa kolejne trafienia znakomicie dysponowanego Michała Szyby (7 bramek po 17 minutach gry) pozwoliły gościom odbić prowadzenie.

Z dobrej strony okazał się Santiago Mosquera, którego ze względu na problemy zdrowotne, zabrakło w ostatnim meczu z Górnikiem. Do spółki z Leonardo Comerlatto w 2 minuty zdobyli 3 bramki zdołali doprowadzić do remisu. Paradoksalnie goście trafili dwukrotnie i odskoczyli na 13:11, gdy przyszło im grać w osłabieniu po karze dla Michała Jureckiego.

Torus Wybrzeże Gdańsk - Górnik Zabrze 24:29. Relacja, oceny

Wtedy błysnął jednak Kelian Janikowski. Kołowy Wybrzeża najpierw zdobył bramkę kontaktową, następnie wywalczył rzut karny, który wykorzystał Mateusz Kosmala, a następnie ponownie sam trafił z gry na 14:13 dla gospodarzy. Rzutu karnego dla Azotów nie wykorzystał Andrii Akimenko, a gdańszczanie przetrwali grę w osłabieniu bez straconej bramki.

Nie pomylił się za to Wojciech Gumiński prowadzenie na stronę puławian przeciągnął były kapitan Wybrzeża Łukasz Rogulski. W 27. minucie przy stanie 15:16 po raz pierwszy o czas poprosił trener Mariusz Jurkiewicz. Tuż przed przerwą po rzucie Damiana Woźniaka i karnym Kosmali, gdańszczanie doprowadzili do wyrównania. Czas wziął trener gości Robert Lis, ale w 19 sekund, które pozostały do zejścia do szatni, jego zespół nie zdołał odpowiedzieć.

Gdańszczanie w pierwszej połowie rzucali celniej i mieli mniej strat, ale drugą zaczęli jeszcze lepiej, bo od serii 4:2, gdy po dwie bramki rzucili Mosquera i Jachlewski. Dzięki temu po raz pierwszy w spotkaniu wyszli na prowadzenie różnicą 2 bramek. Po serii trzech kolejnych trafień gdańszczanie prowadzili już 23:19 i zaczęło pachnieć sensacją.

Goście zareagowali błyskawicznie. Trafili dwa rzuty z rzędu i wywalczyli rzut karny. Karę otrzymał Jachlewski, a z 7. metra trafił Rogulski i już było tylko 23:22 dla Wybrzeża. Azoty były bliskie wyrównania w 40. minucie, ale znakomitym powrotem do defensywy przy pustej bramce popisał się Comerlatto. Chwilę później trafił Rafał Przybylski, ale udanie odpowiedział Patryk Pieczonka dobijając rzut po Brazylijczyku (24:23).

Leonardo Comerlatto: Będziemy gryźć parkiet

Wicelider PGNiG Superligi gonił, ale gdańszczanie długo odpierali ataki. Po bramkach Jachlewskiego i Jeremiego Stojka w przewadze oraz Daniela Leśniaka na niespełna kwadrans przed końcem gry prowadzili nawet 28:25. Odrobienie tej straty gościom zajęło zaledwie 3 minuty i cała zabawa zaczęła się od nowa. Po wykluczeniu Gumińskiego rzut karny zmarnował Kosmala a goście odbili prowadzenie po rzucie Akimenko (32:31). W osłabieniu wyrównał Mosquera, ale z szybkiego wznowienia do pustej bramki trafił Dawid Dawydzik.

W 57. minucie kolejną szansę z karnego dostał Kosmala i tym razem pokonał Zembrzyckiego. Powtórzył to chwilę później, a oba trafienia dawały gdańszczanom wyrównanie. Na minutę do końca meczu było 34:34 i piłka po stronie Azotów. Artur Chmieliński zatrzymał jednak Bartosza Kowalczyka. Trener Jurkiewicz poprosił o czas mając do dyspozycji ostatnie 25 sekund gry. Rzut na wagę zwycięstwa oddać próbował Mosquera, ale faulował go Dawydzik a piłka trafiła w poprzeczkę. Po wznowieniu Mosquera rzucił celnie, ale piłkę posłał w stronę bramki zaledwie ułamek sekundy po ostatniej syrenie!

O końcowym wyniku przesądziły rzuty karne. Już na starcie Przemysław Witkowski obronił rzut Rogulskiego a w trzeciej serii Artur Chmieliński zatrzymał Akimenko. Gdańszczanie rzucali bezbłędnie i wygrali 4:2 po tafieniach Kosmali, Jachlewskiego, Papaja i Stojka.

14 Piotrkowianin Piotrków Tryb. 18 2 1 1 14 483:531 9
Końcową kolejność wyłoni runda zasadnicza (mecz i rewanż każdy z każdym). Nie będzie play-off. Ostatni zespół spadnie do I ligi, a drużyna, która zajmie drugie miejsce od końca, rozegra baraż o utrzymanie w PGNiG Superlidze z drugim zespołem I ligi.
Tabela wprowadzona: 2021-04-09