Torus Wybrzeże Gdańsk. Mariusz Jurkiewicz do 2024, Kelian Janikowski do 2023 roku

15 czerwca 2021, 14:00
Rafał Sumowski, dak.
aktualizacja:14:05 (16 czerwca 2021)

Torus Wybrzeże Gdańsk

Mariusz Jurkiewicz (w środku) ma pozostać trenerem Torus Wybrzeże Gdańsk przez kolejne trzy sezony. Więcej zdjęć (3)

Mariusz Jurkiewicz (w środku) ma pozostać trenerem Torus Wybrzeże Gdańsk przez kolejne trzy sezony.

fot. M.Słodkowski/Torus Wybrzeże Gdańsk

Mariusz Jurkiewicz (w środku) ma pozostać trenerem Torus Wybrzeże Gdańsk przez kolejne trzy sezony.

fot. M.Słodkowski/Torus Wybrzeże Gdańsk

Torus Wybrzeże Gdańsk przeprowadził przedłużenia umowy z Mariuszem Jurkiewiczem i Kelianem Janikowskim. Trener poprowadzi zespół przez trzy kolejne sezony, natomiast obrotowy związał się z klubem dwuletnim kontraktem. Zespół wznowi treningi 19 lipca. W ramach wypożyczenia z Łomża Vive Kielce zasili go 20-letni bramkarz Miłosz Wałach.



Aktualizacja, 16.06.2021, godz. 14:05

Torus Wybrzeże Gdańsk potwierdziło przedłużenie kontraktu z Kelianem Janikowskim dzień po zawarciu nowej umowy z Mariuszem Jurkiewiczem. Obrotowy związał się nową umową z gdańskim klubem do 31 maja 2023 roku.

- Bardzo się cieszę, że kolejne 2 lata będę mógł spędzić w Gdańsku. Jest to najlepsze miasto do życia i rozwoju w Polsce. To jak klub idzie do przodu z roku na rok, przekonało mnie, że chcę w tym uczestniczyć. Wizja trenera na grę drużyny jest mi dobrze znana i nie ukrywam, że był to ważny czynnik, który miał wpływ na moja decyzję. Czuję, że dalej mam rezerwy, które wspólnie uda nam się wykrzesać, żebym stał się jeszcze lepszym zawodnikiem i mógł być jeszcze bardziej znacząca postacią dla drużyny na boisku, ale także poza nim. Wierzę, że w następnych sezonach będziemy w stanie walczyć o coś więcej niż utrzymanie robiąc cały czas postęp - powiedział Kelian po podpisaniu umowy.
25-latek przybył do zespołu czerwono-biało-niebieskich zza miedzy, czyli pobliskiego klubu MMTS Kwidzyn. Pierwotnie był wypożyczony na 1,5 roku, a następnie podpisał roczny kontrakt. W rozgrywkach 2019/20 rzucił dla swojej drużyny łącznie 55 bramek, aby już w ubiegłym sezonie stać się najczęściej punktującym obrotowym w całej polskiej lidze (84 bramki przy 70 proc. skuteczności).

Kelian Janikowski będzie reprezentował Torus Wybrzeże Gdańsk przynajmniej do 31 maja 2023 roku. Więcej zdjęć (3)

Kelian Janikowski będzie reprezentował Torus Wybrzeże Gdańsk przynajmniej do 31 maja 2023 roku.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Kelian Janikowski będzie reprezentował Torus Wybrzeże Gdańsk przynajmniej do 31 maja 2023 roku.

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl



Pierwszym nabytkiem Torus Wybrzeże przed sezonem 2021/22 jest Miłosz Wałach. 20-letni bramkarz zostanie wypożyczony na dwa sezony z zespołu mistrza Polski Łomży Vive Kielce.

Golkiper wcześniej był łączony z wypożyczeniem do słoweńskiego RK Trimo Trebnje, ale ostatecznie zostanie w kraju. W Gdańsku o miejsce w składzie będzie rywalizował z Arturem Chmielińskim i Dawidem Wodzińskim.

Miłosz Wałach najbliższe dwa sezony spędzi na wypożyczeniu do Torus Wybrzeże Gdańsk z Łomży Vive Kielce. Więcej zdjęć (3)

Miłosz Wałach najbliższe dwa sezony spędzi na wypożyczeniu do Torus Wybrzeże Gdańsk z Łomży Vive Kielce.

fot. M.Szozda/400mm.pl

Miłosz Wałach najbliższe dwa sezony spędzi na wypożyczeniu do Torus Wybrzeże Gdańsk z Łomży Vive Kielce.

fot. M.Szozda/400mm.pl






Torus Wybrzeże Gdańsk. Nowe stroje i rekompensata za karnety



Mariusz Jurkiewicz podpisał nową umowę z Torus Wybrzeże Gdańsk. Szkoleniowiec, który objął zespół w trakcie minionego sezonu będąc awansowanym z roli asystenta Krzysztofa Kisiela, związał się z klubem aż 3-letnim kontraktem, do 31 maja 2024 roku.

To bardzo zdecydowany ruch ze strony gdańskiego klubu, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że pod wodzą byłego wybitnego reprezentanta Polski, drużyna wygrała tylko trzy z jedenastu spotkań. Drużyna skończyła sezon na 11. miejscu wyprzedzając tylko trzy zespoły w PGNiG Superlidze.

- Nie stanęliśmy na wysokości zadania. Pod koniec minionego sezonu, część zespołu mentalnie była na wakacjach i wiedzą, że mam o to pretensje. Część winy spada na mnie, bo nie dostrzegłem tego wcześniej. Zebrałem jednak cenne doświadczenie, które teraz postaram się wykorzystać. Zeszły sezon był zwariowany. Pod względem pandemii i dla mnie osobiście przejęcie drużyny w połowie sezonu było ciężkie. Teraz mam czas, żeby poukładać rzeczy po swojemu i zbudować zespół, który chce grać w piłkę ręczną. Cieszy mnie zaufanie, którym obdarzył mnie zarząd i to, że klub wiąże ze mną przyszłość. Mam tutaj możliwości rozwoju, które postaram się potwierdzić dobrymi wynikami - mówi Jurkiewicz.

Mariusz Jurkiewicz

Mariusz Jurkiewicz

Dane:

ur.:
1982-02-03
wzrost.:
199
Ocena z sezonu:
3.26 (232 oceny)
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

więcej »



- Mariusz od wielu lat jest związany z Gdańskiem. Tutaj mieszka, tutaj ma rodzinę, a to dla nas bardzo ważne, żeby trener identyfikował się z naszym otoczeniem i klubem. Zaproponowaliśmy mu kontrakt na trzy sezony, ale równie dobrze może on trwać dziesięć sezonów i więcej. Chcemy i wierzymy w to, że jego osoba - z takim doświadczeniem jako zawodnik i powolutku zbierająca pierwsze szlify jako trener - oraz jego wizja drużyny przełoży się na wyniki, ale przede wszystkim zapewni sukcesywny oraz trwały rozwój klubu.Chcemy, aby przez te trzy sezony nie tylko czuł nasze zaufanie, ale żeby w jak najbardziej komfortowych warunkach miał możliwość realizować założenia i cele, które wspólnie sobie wyznaczyliśmy. Wybrzeże zasługuje na to, aby być klubem co najmniej solidnym, promującym i stawiającym na młodych graczy, którzy będą mogli dojrzewać sportowo właśnie przy takich wybitnych jednostkach jak Mariusz Jurkiewicz. Dzisiaj nikogo nie stać na to, aby z jego wiedzy nie korzystać - wyjaśnia swoją decyzję Jacek Pauba, prezes Torus Wybrzeże Gdańsk.

Orlen Wisła - Torus Wybrzeże 29:19. Przeczytaj relację z ostatniego meczu w sezonie



Gdański klub pożegnał już czterech zawodników. Wybrzeże opuścili: Przemysław Witkowski, Kamil Adamczyk, Franco Gavidia oraz Maciej Filipowicz a więc bramkarz, dwaj rozgrywający i obrotowy. Na ich miejsca trener Jurkiewicz zamierza pozyskać nowych zawodników, którzy podniosą jakość zespołu. Zespół wznowi treningi 19 lipca. Pytanie brzmi, czy do tego czasu uda się skompletować całą kadrę.

- Chcę pozyskać czterech graczy, choć niekoniecznie w dokładnie takiej konfiguracji jeśli chodzi o pozycję. Badamy nie tylko krajowy rynek, ale i zagraniczny. W dalszym ciągu będziemy jednak bazować na młodych zawodnikach jak w poprzednim sezonie. Są tutaj ludzie, którzy wiele lat już grają jak choćby Krzysztof Gądek, który jest wciąż młodym, aczkolwiek już doświadczonym zawodnikiem, jak Patryk Pieczonka, jak Jakub Powarzyński, który powoli będzie wracał do drużyny. Jest zatem na czym budować przyszłość i mam nadzieję, że ci gracze na tyle się rozwiną, że będziemy mieli problem z zatrzymaniem ich w klubie - podsumował Jurkiewicz.
Ruchy kadrowe Torus Wybrzeże Gdańsk przed sezonem 2021/22
Przyszedł: Miłosz Wałach (pozycja: bramkarz, wypożyczenie z Łomża Vive Kielce)

Odeszli: Przemysław Witkowski (bramkarz, nowy klub: Falken HSG Bieberau/Modau, Niemcy), Kamil Adamczyk (rozgrywający), Franco Gavidia (rozgrywający), Maciej Filipowicz (obrotowy, wszyscy koniec kontraktów)

Przedłużenie kontraktu: Kelian Janikowski (obrotowy, do 31 maja 2023), Mariusz Jurkiewicz (trener, do 31 maja 2024)

Torus Wybrzeże Gdańsk - aktualna kadra




Torus Wybrzeże Gdańsk. Zobacz nowe stroje piłkarzy ręcznych

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Prywata.

  Panie menago to że łączą was układy to nie znaczy aby podpisywać 3 letni kontrakt z nijakim trenerem.Powinien z dwa lata uczyć się jako drugi trener a póżniej awans na pierwszego.Nie obrażając na razie prowadzenie zespołu to tragedia.

  • 9 13

 • Dobry ruch bo ostatnio tylko trenerzy winni

  Niech napiszą ile wynosi rekompensata za przedterminowe zwolnienie.
  Stawowy trener Cracovii podpisał na 10 lat i po miesiącu go zwolnili...
  W sumie dobry bat na działaczy żeby nie zwalać winy tylko na trenera.

  Jeżeli w trzy lata podwoimy budżet do 7.5 mln to tłuste lata przed nami.
  Powodzenia Mariusz

  • 14 1

 • To byłby dobry ruch

  gdyby zwolniono Wleklaka.

  • 16 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.