Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Jakie transfery żużlowców? Lista kandydatów

21 października 2020, 15:00
Rafał Sumowski

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Niels Kristian Iversen, Wiktor Kułakow, Marcus Birkemose i Tobiasz Musielak to główni kandydaci do wzmocnienia Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Oddaliła się perspektywa angażu Olega Michaiłowa jako żużlowca do lat 24, ale padają inne nazwiska. Transferów pomiędzy żużlowymi klubami będzie można dokonywać dopiero od 1 listopada, ale na rynku aż wrze.Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Piotr Szymko trenerem młodzieży i toromistrzemOd 1 do 14 listopada potrwa okno transferowe dla polskich klubów żużlowych. Negocjacje na rynku trwają jednak od dobrych kilku tygodni. W tym roku okres ten będzie wyjątkowy, gdyż kluby na każdym z trzech szczebli rozgrywkowych muszą zbudować składy uwzględniające nowy regulamin.

Przypomnijmy, że ten wprowadza obowiązek posiadania w składzie pod numerami 1-5 i 9-13 już nie tylko dwóch żużlowców krajowych, ale dodatkowo zawodnika do lat 24 dowolnej narodowości. To wywołało na rynku prawdziwe trzęsienie. Do eWinner 1. Ligi Żużlowej za jego sprawą mogą trafić zawodnicy powyżej 24. roku życia, którzy w nowych realiach mają nikłe szanse na miejsce w podstawowych składach.

Jednym z takich żużlowców jest Niels Kristian Iversen. 38-letni Duńczyk, którego średnia biegowa od lat nie spadała w elicie poniżej 1,7 pkt na wyścig, ma za sobą bardzo pechowy sezon. Zawodnik Stali Gorzów Wlkp. zaczynał go i kończył z kontuzjami, a na domiar złego został zakażony koronawirusem. Rozgrywki skończył ze średnią 1,172 a do tego wypadł z cyklu Grand Prix.

Eryk Jóźwiak poprowadzi Zdunek Wybrzeże Gdańsk. Wywiad z nowym menedżeremW jego miejsce wicemistrzowie Polski zamierzają pozyskać Martina Vaculika, zaś Iversen może trafić na zaplecze elity. Jego kandydatura padła m.in. w Gdańsku. Początkowo Wybrzeże miało inną koncepcję, ale bardzo możliwe, że "PUK" (pseudonim Iversena pochodzi od postaci z duńskiej kreskówki) ostatecznie trafi do Gdańska. Wówczas stałby się drugim z podstawowych zawodników zagranicznych obok swojego rodaka Rasmusa Jensena, który przedłużył kontrakt. Zainteresowanie Duńczykiem wyraziła m.in. również Polonia Bydgoszcz i nic dziwnego, bo zdrowy Iversen to solidna firma.

Co więcej, mógłby do Gdańska wziąć pod opiekę swojego ponad dwa razy młodszego rodaka Marcusa Birkemose. 17-latek, który ma ważną umowę ze Stalą Gorzów Wlkp., znakomicie zaprezentował się podczas rozgrywanego niedawno w Gdańsku finału indywidualnych mistrzostwo Europy juniorów, który wygrał z dorobkiem 13 pkt. Stal musiałaby się jednak zgodzić na wypożyczenie impulsywnego młokosa. Jest na to szansa, gdyż jako zawodnika do lat 24 prowadzący tam drużynę Stanisław Chomski będzie miał do dyspozycji Rafała Karczmarza.

Marcus Birkemose mistrzem Europy juniorów na żużluGdańszczanie nie są raczej zainteresowani usługami Antonio Lindbaecka z Falubazu Zielona Góra czy Vaclava Milika z ROW Rybnik. Alternatywą dla Iversena są za to: Australijczyk Max Fricke, który nie zostanie w Betard Sparcie Wrocław oraz Rosjanin Wiktor Kułakow, który nadal nie wie czy po awansie do elity zostanie w eWinner Apatorze Toruń.

Przyszłość tego drugiego w dużej mierze zależna jest od tego, czy będzie mógł startować jako Polak. Poza tym i nim zainteresowanie wyraża klub z Bydgoszczy. Gdańszczanie spoglądają też w stronę Michaela Jepsena Jensena, ale prawdopodobnie zostanie w Falubazie Zielona Góra.

Natomiast jeśli nie uda się wypożyczyć Birkemose, Wybrzeże szukając zawodnika do lat 24 skieruje się prawdopodobnie w stronę posiadającego polskie obywatelstwo Wiktora Trofimowa z Motoru Lublin. Oddaliła się za to perspektywa angażu Olega Michaiłowa, którego Lokomotiv Dauavpils chce zatrzymać na mocy ważnej umowy w II lidze.

Inne interesujące opcje to Niemiec Lukas Fienhage (śr. 1,884 w II lidze, mistrz świata na długim torze) oraz Duńczyk Mads Hansen (śr. 2,150 w II lidze). Na finale IMEJ w Gdańsku zajęli odpowiednio 4. i 9. miejsce.

Tadeusz Zdunek: Chcemy zbudować mocny zespółO ile zawodników zagranicznych na rynku nie brakuje, o tyle działacze Wybrzeża z nowym menedżerem Erykiem Jóźwiakiem na czele, muszą się solidnie nagimnastykować, aby pozyskać krajowego seniora. Kacper Gomólski opuścił już warsztat w Gdańsku, a jego zastąpienie wcale nie będzie łatwe.

Numerem jeden na liście życzeń jest jednak Tobiasz Musielak, który po awansie z Apatorem niekoniecznie musi zostać w Toruniu. Sondowano możliwość pozyskania Oskara Fajfera lub Adriana Gały ze Startu Gniezno. Pierwszy zdecydował się zostać w klubie, do którego zresztą wrócił przed dwoma laty z Gdańska, a drugi najprawdopodobniej przeniesie się do Polonii Bydgoszcz. Startami nad morzem nie byli zainteresowani Norbert Kościuch i Jakub Jamróg.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk - ruchy kadrowe przed sezonem 2021
Przyszli: Eryk Jóźwiak (menedżer), Piotr Szymko (trener młodzieży)

Zostają: Krystian Pieszczek (przedłużenie umowy na sezon 2021), Rasmus Jensen (Dania, przedłużenie umowy na sezon 2021), Piotr Gryszpiński (ważny kontrakt), Amadeusz Szulist (ważny kontrakt), Bradley Wilson-Dean (Nowa Zelandia, ważny kontrakt), Aleksandr Kajbuszew (Rosja, ważny kontrakt)

Mogą przyjść: Niels Kristian Iversen (Dania, Stal Gorzów Wlkp.), Marcus Birkemose (Dania, Stal Gorzów Wlkp., wypożyczenie), Wiktor Kułakow (Rosja, eWinner Apator Toruń), Tobiasz Musielak (eWinner Apator Toruń), Wiktor Trofimow (Motor Lublin), Lukas Fienhage (Niemcy, Wolfe Wittstock), Mads Hansen (Dania, Kolejarz Opole), Oleg Michaiłow (Łotwa, Lokomotiv Daugavpils)

Odchodza: Mikkel Bech (Dania, koniec kariery), Mirosław Berliński (trener, będzie pełnił rolę kierownika drużyny)

Mogą odejść: Jacob Thorssell (Szwecja), Peter Kildemand (Dania), Kacper Gomólski, Karol Żupiński, Robert Chmiel
Którego żużlowca najbardziej chciał(a)byś w Wybrzeżu?
26%

Niels Kristian Iversen

21%

Wiktor Kułakow

13%

Tobiasz Musielak

30%

Max Fricke

7%

Marcus Birkemose

3%

ktoś inny (zaproponuj w komentarzu)

zakończona

łącznie głosów: 791