Trefl Sopot przegrał z GTK Gliwice. Nieudany debiut Jukki Toijali

Marcin Dajos
10 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Jukka Toijala przegrał w debiucie z Treflem Sopot. Fińskiego szkoleniowca czeka praca zwłaszcza nad poprawą defensywy. Jukka Toijala przegrał w debiucie z Treflem Sopot. Fińskiego szkoleniowca czeka praca zwłaszcza nad poprawą defensywy.

Zmiana trenera nie pomogła koszykarzom. Trefl Sopot przegrał siódmy kolejny mecz w Energa Basket Lidze. Tym razem uległ w Ergo Arenie GTK Gliwice 96:99 (28:20, 19:21, 22:28. 27:30). Jukka Toijala niby sprawił, że drużyna grała bardziej zespołowo, ale defensywa dalej jest mocno do poprawy.

TREFL: Milovanović 23 (8 zb.), Leończyk 21 (10 zb.), Baker 19 (4x3, 5 zb., 7 as.), Taylor 13 (1d3, 5 zb., 6 as.), M. Kolenda 6 oraz Jeszke 6, Kulka 5 (1x3), Ł. Kolenda 3 (5 as.), Motylewski 0, Śmigielski 0

GTK: LaChance 17 (3x3), Mack 11, Kiwilsza 5 (1x3), Robak 5 (1x3), Dodd 4 (9 zb.) oraz Washington 18 (2x3, 6 as.), Dłoniak 14 (3x3), Radwański 14 (3x3), Morgan 11, Słupiński 0

27 listopada Trefl Sopot zakontraktował Jukkę Toijalę. Do 10 grudnia Fin miał czas, aby przygotować drużynę do pierwszego meczu pod jego wodzą - z trzydniową przerwą na spotkanie reprezentacji Finlandii, w której nowy szkoleniowiec żółto-czarnych jest asystentem.

Debiut Toijali w Energa Basket Lidze nie był efektowny. Choć Trefl dobrze wszedł w mecz. Zespołowa gra i skuteczność w ataku trzech zawodników sprawiła, że po 3 minutach gry gospodarze prowadzili w Ergo Arenie 10:5. Sopocianie mieli też serię zapoczątkowaną przez Pawła Leończyka, a zakończoną celnym rzutem wolnym Łukasza Kolendy, po którym było 20:9 dla nich. Pod koniec kwarty przewagę fizyczną nad rywalem wykorzystał Damian Jeszke i zrobiło się 24:12. Wydawało się, że Toijala tak pozytywnie wpłynął na zespół, że ten przerwie serię sześciu meczów bez zwycięstwa.

Warto było jednak pamiętać, że za poprzedniego trenera Trefl także potrafił grać nieźle w pierwszych połowach, gorzej było później. Tym razem rywale zaczęli odrabiać straty w drugiej kwarcie. Sopocianie mieli ogromne problemy z zastawianiem, zwłaszcza pod własnym koszem. Choć do przerwy prowadzili 47:40, to w zbiórkach przegrywali 14:25, z czego GTK zebrało 15 piłek w ataku. Pozytywem po stronie żółto-czarnych było 12 asyst po 20 min gry.

Akcja dwa plus jeden Kacpra Radwańskiego, trafienie Mylesa Macka i w 25. min goście byli po raz drugi w meczu na prowadzeniu (52:53). I nagle świetnie zaczął grać Milan Milovanović. Serb zdobył 6 pkt przedzielonych trafieniem Leończyka więc w 27. min było 60:53 dla Trefla. Goście zaczęli odpowiadać z obwodu, a że mają koszykarzy, którzy lubią rzucać zza linii 6,75 m, to po trójce Rileya LaChance'a było 68:67, a kwartę celną próbą z półdystansu zamknął Desmond Washington (69:69).

Dwójkowe akcje Iana Bakera oraz Vernona Taylora z Milovanoviciem - wcześniej także punkty tego pierwszego - i w 32. min Trefl prowadził 75:71. Za chwilę, głównie dzięki Jakubowi Dłoniakowi był remis 77:77. W 35. min najlepszy strzelec GTK Washington okazał niezadowolenie po faulu, który odgwizdali mu sędziowie. Jeden z arbitrów ukarał go przewinieniem technicznym. A że wcześniej Amerykanin miał już faul niesportowy, to musiał na stałe opuścić boisko - zdobył 18 pkt. Trefl prowadził 82:79.

Akcja dwa plus jeden Mavericka Morgana, trójka LaChance'a oraz przechwyt, a po nich punkty Macka i w 37. min GTK prowadziło 87:83. Trefl był pogubiony, do tego dodał faul w ataku, a po drugiej stronie parkietu świetną akcją popisał się LaChance (83:89). Po czasie dla Toijali serię 10:0 gości przerwał trafieniem spod kosza, a następnie celnym wolnym Leończyk (86:89).

Na półtorej minuty przed końcem, pod presją czasu, z bardzo trudnej pozycji za trzy rzucił LaChance i trafił (86:92). Na 47,6 sekundy przed końcem dwa wolne wykorzystał Taylor (88:92). Problemem Trefla było to, że miał wówczas na koncie tylko dwa faule - aby wymusić rzuty wolne u rywali, trzeba mieć ich cztery i wówczas każdy kolejny to osobiste. Przez kolejnych 6 sekund żółto-czarni doszli do tej granicy, ale LaChance trafił dwa wolne (88:94). Goście dobrze rozegrali końcówkę i utrzymali prowadzenie. Choć równo z końcową syreną z połowy rzucał Baker i niewiele zabrakło, aby trafił.

Wyniki 9 kolejki

• ARKA GDYNIA - TBV Start Lublin 83:78 (17:17, 25:22, 22:13, 19:26)
  • TREFL SOPOT - GTK Gliwie 96:99 (28:20, 19:21, 22:28. 27:30)
  • Polski Cukier Toruń - Stelmet Enea BC Zielona Góra 93:89 (23:24, 31:23, 16:17, 23:25)
  • King Szczecin - Polpharma Starogard Gd. 91:101 (28:23, 25:24, 15:30, 23:24)
  • Miasto Szkła Krosno - Anwil Włocławek 88:93 (34:20, 6:28, 25:18, 23:27)
  • BM Slam Stal Ostrów Wlkp. - AZS Koszalin 100:76 (30:17, 26:19, 26:20, 18:20)
  • Rosa Radom - Legia Warszawa 87:82 (12:21, 18:19, 23:16, 34:26)
  • Spójnia Stargard - MKS Dąbrowa Górnicza 61:81 (18:19, 8:20, 14:22, 21:20)
  • Zaległy mecz 7. kolejki:
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - King Szczecin 96:89 (24:19, 16:24, 25:24, 31:22)

Opinie (27)

• Tylko derby mają znaczenie! (1)

• 1 12

• Tylko przegrane trefl...

Ogladalem mecz i tylko sie tak kompromitowac... wyzsza liga czeka na was haha.