Koszykówka: Trefl Sopot rozbity przez Legię Warszawa

2 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Ian Baker był jednym z dwóch koszykarzy Trefla, którym wychodziła w Warszawie gra w ataku. Ian Baker był jednym z dwóch koszykarzy Trefla, którym wychodziła w Warszawie gra w ataku.

Nie udał się powrót na ligowe parkiety koszykarzom Trefla Sopot. Grając w ośmioosobowym składzie żółto-czarni zostali rozbici przez Legię Warszawa 58:75 (13:21, 15:22, 15:13, 15:19). Zespół Jukki Toijali miał problem z atakiem i w żadnej z kwart nie zdobył więcej niż 15 punktów. Mało tego, rezerwowi zdobyli ich tylko 6.

Przed nami jeszcze mecze koszykarzy i koszykarek Arki. Przeczytaj zapowiedzi

Legia: Prewitt 16 (2x3, 6 zb., 5 st.), Patiejew 11, Kołodziej 8 (2x3), Soluade 6 (2x3), Kowalczyk 4 (7 zb., 5 as.) oraz Matczak 12 (1x3), Konopatzki 5 (1x3, 5 zb.), Linowski 5 (1x3, 5 zb.), Nowerski 4 (7 zb.), Pinder 4, Kucharski 0, Sadowski 0

TREFL: Baker 18 (4x3), Varanauskas 15 (1x3), Śmigielski 8, Leończyk 6, Milovanović 5 (7 zb.) oraz Jeszke 3 (1x3, 6 zb.), Ł. Kolenda 2, Kulka 1

Przerwa reprezentacyjna nie przyniosła oczekiwanych zmian w Treflu Sopot. Nie dość, że trener Jukka Toijala nie mógł pracować z zespołem - jest asystentem w kadrze Finlandii - to dalej żółto-czarni mają ogromne problemy z kontuzjami.

W meczu z Legią Warszawa na ławce rezerwowych znalazło się dwóch koszykarzy jedynie do wypełnienia protokołu meczowego. Sasa Zagorac oraz Michał Kolenda nie są bowiem zdolni do gry. Trener Toijala nie mógł skorzystać z juniorów, ponieważ przebywają oni na mistrzostwach Polski do lat 20. Zabrakło także trzeciego z koszykarzy, którzy zmagają się z kontuzjami, Jermaine Flowersa.

Sopocianie zaczęli mecz od prowadzenia 2:0 po trafieniu Milana Milovanovicia. Następnie oddali inicjatywę rywalom, ale byli blisko nich. Po drugiej stronie parkietu, do stanu 11:7 dla Legii punktowali tylko Rusłan Patiejew oraz Omar Prewitt. Kiedy dołączył się nich Filip Matczak zrobiło się 13:7. Trefla utrzymali w grze Łukasz Kolenda oraz Ian Baker (15:12), ale na trójkę Amerykanina Legia odpowiedziała dwiema (21:12). Kwartę zamknął celnym rzutem wolnym Grzegorz Kulka (21:13).

W drugiej kwarcie, do 18. min trwała wymiana kosz za kosz. Kiedy trafiał Baker na tablicy wyników pojawiło się 33:25 dla Legii. Punkty Mo Soluade, Matczaka oraz Mariusza Konopatzkiego powiększyły przewagę stołecznej drużyny do 15 pkt (40:25). W ostatniej minucie trójka Matczaka doprowadziła do wyniku 43:27.

Jeszcze większą przewagę Legia wypracowała na starcie drugiej połowy (45:28). Podziałało to jednak mobilizująco na Trefla. Pierwsze punkty w meczu zdobył Paweł Leończyk, trafienie z faulem i celnym wolnym dołożył Ovidijus Varanauskas (45:33) i wśród gości odżyły nadzieje na dobry wynik. Z drugiej strony Legia szybko przypomniała sobie o dobrej obronie, zaczęła trafiać z dystansu i utrzymywać bezpieczną przewagę. A Trefl, jak w poprzednich meczach, grał falami.

Dlatego też na starcie czwartej kwarty przegrywał 43:56. Patrząc na wcześniejsze wyczyny sopocian w ataku trudno było przypuszczać, że nagle odblokują się w najważniejszym momencie meczu. Także w tej części gry nie udało się im przekroczyć 15 punktów. Choć do 33. min mieli ich 6, to później zablokowali się, Legia zbudowała przewagę w okolicach 20 pkt i spokojnie sięgnęła po komplet punktów. A Trefl ponownie musi spoglądać na wyniki innych drużyn, aby nie znaleźć się na dnie tabeli.

Wyniki 20 kolejki

• Legia Warszawa - TREFL SOPOT 58:75 (21:13, 22:15, 13:15, 19:15)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - ARKA GDYNIA 62:82 (10:24, 17:17, 23:25, 12:16)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 83:76 (26:21, 28:23, 22:19, 7:13)
  • GTK Gliwice - TBV Start Lublin 91:102 (22:35, 23:25, 18:20, 28:22)
  • Spójnia Stargard - Anwil Włocławek 75:91 (23:22, 23:21, 15:21, 14:27)
  • Miasto Szkła Krosno - King Szczecin 86:92 (21:22, 24:21, 16:20, 25:29)
  • HydroTruck Radom - Polski Cukier Toruń 85:87 (10:26, 22:25, 28:16, 18:11, d. 7:9)
  • AZS Koszalin - Polpharma Starogard Gd. 77:74 (28:16, 8:21, 11:9, 21:22, d. 9:6)
  • Zaległy mecz 17. kolejki:
  • King - Anwil 97:110 (27:27, 22:21, 23:27, 25:35)