Koszykarze Trefla Sopot sprawili sensację. Pierwsza wygrana Marcina Stefańskiego

15 marca 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Ian Baker był najlepiej punktującym koszykarzem Trefla w meczu przeciwko MKS. Ian Baker był najlepiej punktującym koszykarzem Trefla w meczu przeciwko MKS.

Koszykarze Trefla Sopot sprawili sensację, bo szybko podnieśli się po spadku na ostatnie miejsce w tabeli. W 22. kolejce Energa Basket Ligi pokonali na wyjeździe znacznie wyżej notowany zespół MKS Dąbrowa Górnicza 84:69 (20:15, 25:23, 21:14, 18:17). To pierwsza wygrana żółto-czarnych pod wodzą trenera Marcina Stefańskiego. Jego podopieczni prowadzili przez całe spotkanie, a na początku czwartej kwarty przewaga wyniosła nawet 20 punktów.

MKS: Melvin 18 (1x3), De Leon 17 (3x3), Wojciechowski 8 (1x3, 5 as.), Łukasiak 4, Richardson 0 oraz Zębski 14, Gabiński 4 (9 zb.), Stryjewski 2, Kobel 2, Dawdo 0, Chorab 0

TREFL: Leończyk 16 (2x3, 9 zb.), Śmigielski 12, Milovanović 9 (12 zb.), Flowers 3, Varanauskas 8 oraz Baker 23 (4x3), Ł.Kolenda 9 (4 as.), Jeszke 4, Kulka 0, Pułkotycki 0

Po nieudanym debiucie w roli szkoleniowca Trefla Sopot przed własną publicznością i spadku na ostatnie miejsce w tabeli EBL, Marcin Stefański liczył na zgarnięcie kompletu punktów w Dąbrowie Górniczej.

- Nie mamy innego wyjścia, ponieważ do końca sezonu coraz mniej meczów - mówił nam trener przed spotkaniem z MKS.
W piątek "Stefan" nadal nie mógł skorzystać z powracającego dopiero po urazie Sasy Zagoraca, ale jego podopieczni znakomicie weszli w mecz otwierając go serią 6:0. W połowie pierwszej kwarty po rzucie Ovidijus Varanauskasa prowadzili już 13:5.

Przeczytaj jak zapowiadaliśmy mecze Trefla i Arki, która w niedzielę zagra w Gliwicach

O przerwę poprosił trener gospodarzy, dobrze znany w Trójmieście Jacek Winnicki i choć jego podopieczni chwilowo przejęli inicjatywę, tylko nieznacznie zmniejszyli straty. Trefl na początku drugiej partii zaliczył kilka strat i fauli, a gospodarze po rzutach wolnych Szymona Łukasiaka zbliżyli się na 22:23.

Sopocianie opanowali sytuację po udanej akcji 2 plus 1 Łukasza Kolendy i trójce Pawła Leończyka. Chwilę później ponownie odskoczyli na 8 pkt.

Tuż przed przerwą rozpoczął się mały festiwal rzutów zza łuku. MKS trafił trzy kolejne próby i zbliżył się na 38:39. Trener Stefański wziął czas, a celownik nastawił Ian Baker. Rozgrywający Trefla w ciągu 35 sekund oddał dwa celne rzuty zza linii 6,75 m i sopocianie zeszli do szatni prowadząc 45:38. Do przerwy Trefl trafił zza łuku 4 na 6 prób przy czym skuteczność miejscowych wyniosła w tym elemencie 5 na 15.

Sopocianie chętniej, ale mniej skutecznie rzucali za łuku po przerwie. Panowali jednak nad sytuacją, choć widowisko się popsuło. W ogniu strat, fauli i rzutów wolnych, Trefl utrzymał prowadzenie. Wreszcie goście zaliczyli serię 9 pkt z rzędu i po rzucie Leończyka ich przewaga wzrosła do 64:50.

Na początku ostatniej odsłony meczu "Leon" wykorzystał akcję 2 plus 1. Chwilę później dwie trójki w ciągu niespełna minuty trafił Baker niemal kopiując swój wyczyn sprzed przerwy. Na 6,5 minuty do końca meczu przewaga Trefla wyniosła już 20 pkt. Tego popsuć się po prostu nie dało, więc Marcin Stefański mógł świętować swoje pierwsze i co ważne, w pełni zasłużone pierwsze zwycięstwo w roli szkoleniowca żółto-czarnych.

Wyniki 22 kolejki

• MKS Dąbrowa Górnicza - TREFL SOPOT 69:84 (15:20, 23:25, 14:21, 17:18)
  • GTK Gliwice - ARKA GDYNIA 74:78 (24:23, 21:19, 10:24, 19:12)
  • King Szczecin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 80:87 (20:20, 17:24, 22:21, 21:22)
  • Polski Cukier Toruń - Miasto Szkła Krosno 99:91 (27:17, 17:26, 16:14, 20:23, d.19:11)
  • Polpharma Starogard Gd. - Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski 75:90 (21:21, 7:26, 26:21, 21:22)
  • Legia Warszawa - Spójnia Stargard 76:72 (15:14, 21:24, 16:21, 24:13)
  • Anwil Włocławek - HydroTruck Radom 97:73 (24:18, 29:18, 20:18, 24:19)
  • AZS Koszalin - TBV Start Lublin 126:122 (22:26, 29:35, 24:25, 32:21, d. 19:15)

Opinie (28)

• Z tą sensacją to bym nie przesadzał (2)

MKS do końca powinien dograć sezon nawet rezerwami bezpiecznie się utrzymując

• 14 4

• (1)

Dokladnie!Dąbrowy juz praktycznie nie ma!Kompletny brak kasy!Szkoda!

• 9 0

• podobno jeszcze Łukasiak odejdzie do Stali

• 1 0

• Brawo Stefan!

Obudził Leona!

• 17 6

• Zawsze twierdziłem ze trefl gra poniżej swoich faktycznych możliwości.

• 16 2

• (4)

niewytłumaczalne ale piękne, za miesiąc może to nie będą ostatnie derby.
    gratki z gdyni

• 28 1

• A co, arka gdzieś odpływa? Bo Trefl się nigdzie nie wybiera. (1)

• 3 10

• za wcześnie na kozaczenie

• 0 0

• (1)

Z takimi pieniędzmi trzeba było pokazać klasę w rozgrywkach europejskich !

• 2 4

• Przykład polactwa - nie zaglądaj nikomu do kieszeni a oceniaj swoich. Z takim składem szorować po dnie?

• 5 1

• Jeszcze zagramy w Play off

• 6 9

• Ale sensacja (1)

Wielka mi sensacja naprawdę sensacja będzie jak nie spadną A już z meczem z stelmetem zobaczą gdzie ich miejsce w tabeli

• 9 12

• Jad węża i nienawiść
      Ot cały kibol

• 8 3

• Potrzeba było zespołu z problemami organizacyjnymi, by ten szrot coś ugrał. Za tydzień wraca status quo, a Mr Bean gasi światło. Pozdrawiam

• 5 9

• sensacją nazywacie fakt ze trefl wygral z rozpadajacym sie zespołem?!

z Dąbrową zagrają jeszcze wszystkie zespoły z dołu tabeli i będą w tych meczach faworytami