Trefl Sopot - HydroTruck Radom 97:93. Młodzież wzięła sprawy w swoje ręce

9 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Damian Jeszke zdobył 18 punktów w meczu z HydroTruck Radom, sprawiając sobie nieco spóźniony prezent na 24. urodziny. Damian Jeszke zdobył 18 punktów w meczu z HydroTruck Radom, sprawiając sobie nieco spóźniony prezent na 24. urodziny.

Koszykarze Trefla Sopot pokonali w 19. kolejce Energa Basket Ligi HydroTruck Radom 97:93 (24:27, 23:22, 24:17, 26:27) i opuścił ostatnie miejsce w tabeli. Gospodarze aż 15 razy celnie rzucili za 3 punkty. Żółto-czarni przełamali się po czterech porażkach z rzędu, co w dużej mierze było możliwe dzięki skuteczności młodzieży, która zaczęła spotkanie na ławce rezerwowych. Najskuteczniejszy w miejscowych szeregach w sobotni wieczór w Ergo Arenie był niespełna 20-letni Łukasz Kolenda, a drugim snajperem został Damian Jeszke, który 3 dni temu skończył 24 lata.

TREFL: Milovanović 16 (8 zb.), Varanauskas 16 (3x5, 9 as.), Leończyk 11, Baker 9 (1x3), Śmigielski 6 (2x3) oraz Ł.Kolenda 21 (4x3), Jeszke 18 (5x3), Kulka

HYDROTRUCK: Trotter 22 (2x3, 6 as.), Parzeński 21 (8 zb.), Mielczarek 17 (4x3, 5 as.), Lindbom 15 (3x3), Sanadze 3 (1x3) oraz Neal 15, Wall, Wątroba

19. kolejka rozgrywana będzie także w niedzielę. Sprawdź, gdzie i o co zagra Arka Gdynia

Dotychczasowa tabela pokazywała, że jeśli Trefl Sopot zamierza wydostać się z dolnych rejonów, to może mierzyć chyba co najwyżej w 12. miejsce. I właśnie drużyna zajmująca tę pozycję, która nad ekipą Jukki Toijali miała 4 punkty przewagi, stawiła się w sobotę w Ergo Arenie.

Lepiej zaczęli radomianie. Swoją sopocką "klepkę" odnalazł Artur Milczarek. To właśnie koszykarz grający przez dwa ostatnie sezony dla Trefla otworzył mecz "trójką". Razem z nim z Sopoty do HydroTruck przeniósł się Obie Trotter i to on w 4. minucie po rzucie dystansowym poprawił prowadzenie gości na 16:10. Gdy dodamy do tego, że pomiędzy ekszawodnikami żółto-czarnych dwie trójki dołożył Carl Lindbom to pomysł gości na ten mecz wydawał się być prosty.

Prosta też była recepta dla Trefla, by wrócić do gry o korzystny wynik. Trzeba było szybko poprawić defensywę. W pierwszej kwarcie to się jeszcze nie udało, gdyż było aż 27 straconych punktów, ale dobrze, że i miejscowym "siedział" rzut. Stąd ich straty po 10 minutach nie były znaczne (24:27).

W dwóch kolejnych kwartach sopocianie utrzymywali własne zdobycze na podobnym poziomie, a z minuty na minutę coraz bardziej ograniczali ofensywne popisy rywali. Nadzieja, że losy tego meczu można odwrócić pojawiła się tuż przed zejściem do szatni.

Na 117 sekund przed końcem drugiej kwarty HydroTruck prowadził jeszcze 49:39. Jednak nim zespoły udały się na odpoczynek, goście już nie wzbogacił swojego konta. Natomiast "trójki" trafili: Łukasz KolendaDamian Jeszke, a wynik po 20 minutach do 47:49 ustalił po wolnych Milan Milovanović.

O sukcesie gospodarzy przesądziła trzecia kwarta wygrana 7 punktami. Po pół godzinie Trefl prowadził 71:66, a pięć ostatnich punktów w tej odsłonie należało do Jeszke.

W ostatniej odsłonie znów mieliśmy "strzelnicę", drużyny zapominały o defensywie, ale decydujące słowo należało do Trefla. Najskuteczniejsi byli: Łukasz Kolenda i Damian Jeszke, którzy spotkanie rozpoczynali jako rezerwowi. Sopocką młodzież dobrze wspomagali: Milan MilovanovićOvidijus Varanauskas. Ten ostatni zaliczył aż 9 asyst.

Sopocki szkoleniowiec zaryzykował, gdyż zagrał bardzo wąskim składem. Korzystał praktycznie tylko z siódemki zawodników, którzy grali od 24 do 33 minut. Ósmy wszedł na parkiet tylko na 5 sekund, a 4 kolejni przyglądali się grze wyłącznie z ławki rezerwowych.

Na początku czwartej kwarty "trójka" Kolendy pozwoliła gospodarzom odskoczyć na 74:66. Natomiast na 88 sekund przed końcem Varanauskas także trafieniem z dystansu poprawił wynik na 91:81. W tym elemencie sopocianie mieli największą przewagę nad rywalami. Za 3 punkty trafili aż 15 razy, gdy przeciwnicy poprzestali na 9 udanych próbach.

Wyniki 19 kolejki

• TREFL SOPOT - HydroTruck Radom 97:93 (24:27, 23:22, 24:17, 26:27)
  • Miasto Szkła Krosno - ARKA GDYNIA 72:96 (18:31, 14:20, 24:22, 16:23)
  • Polski Cukier Toruń - Anwil Włocławek 80:89 (17:23, 15:24, 16:21, 32:21)
  • TBV Start Lublin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 69:77 (14:16, 22:18, 6:20, 27:23)
  • Polpharma Starogard Gd. - GTK Gliwice 96:80 (16:20, 27:26, 32:21, 21:13)
  • Spójnia Stargard - AZS Koszalin 76:73 (26:15, 15:21, 21:27, 14:10)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski - MKS Dąbrowa Górnicza 76:82 (27:13, 12:27, 25:24, 12:18)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 80:72 (18:19, 22:15, 19:20, 21:18)

• oj, nie mów tak o kolegach z klasy

bo jak wrócisz po feriach do szkoły, będziesz mieć przerąbane ;)

• 9 3

• Kula wszedł nie na 5 sek. tylko na 6,4 sek.to pomyłka o ponad 20% (1)

• 15 4

• Liczy sie wynik i to nas rozgrzesza.

Poza tym stare grzechy to generalnie brak obrony (poza kilkoma momentami). Rosa dopiero trzeci raz przekroczyła 90 pkt w tym sezonie i oczywiście ten rzadki przypadek musiał sie wydarzyć u nas. Po raz kolejny w obronie sami proponujemy przeciwnikowi przejęcia mały-duży na zasłonach bez próby przebicia się do swojego zawodnika co Rosa w pierwszej połowie belitośnie wykorzystywała.
      Końcówka - trochę brak pomysłu i kilka baaaardzo głupich strat na szczęście tym razem nie wykorzystanych przez przeciwnika.
      Niepokoi też fakt, że pomimo tylu roszad i transferów my dalej mamy 7 zawodników do grania.
      Nie ma zbyt wiele czasu na rehabiltację w kurorcie. Czy ta ciągła chorobliwosć-urazowość to świeże sprawy i wynik przypadku czy też może kontraktowani zawodnicyi przed podpisaniem umowy przechodzą badania lekarskie z wielkim przymrużeniem oka - bo wyglada to dziwnie?
      Na plus trzeba zaliczyć nadzwyczaj dobry mecz Jeszke, szkoda tylko że tak rzadko w sezonie prezentuje się chociażby w zbliżony sposób. Pytanie czy to "dzień konia" czy tez może z powodu kłopotów kadrowych pograł więcej co mu dobrze zrobiło. Trener powinien mieć to na uwadze.
      Na plus również młody Kolenda, dzisiaj na bardzo dobrej skuteczności. Trzeba też pochwalis cały zespół za dobrą skutecznosć z osobistych, to było bardzo ważne bo w kilku wcześniejszych meczach "na styku" ten element gry nam nie pomógł.