Trójmiejscy żeglarze na podium w Niemczech. Butowski wygrał Kieler Woche

24 czerwca 2018 (artykuł sprzed 5 lat)
Łukasz Przybytek (z lewej) i Paweł Kołodziński (z prawej) przed rokiem zajęli w Niemczech drugie miejsce. Tym razem finiszowali w Kieler Woche na najniższym stopniu podium. Łukasz Przybytek (z lewej) i Paweł Kołodziński (z prawej) przed rokiem zajęli w Niemczech drugie miejsce. Tym razem finiszowali w Kieler Woche na najniższym stopniu podium.

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński z AZS AWFiS Gdańsk zajęli trzecie miejsce w klasie 49er podczas regat Kieler Woche w niemieckiej Kilonii. W kategorii open klasy Laser Radial, zdominowanej na podium przez Polaków, triumfował natomiast ich klubowy kolega Tytus Butowski.

Zawody rozgrywane w Kilonii mają bogatą historię. Kieler Woche rozgrywane jest bowiem od 1882 roku, W corocznym kalendarzu brakowało go jedynie w okresach związanych z obiema wojnami światowymi.

Trwająca osiem dni impreza dla wielu żeglarzy była ostatnim startem przygotowującym do mistrzostw świata wszystkich klas olimpijskich, które w sierpniu odbędą się w duńskim Aarhus. Będą one stanowić pierwszą okazję do walki o przepustki olimpijskei do Tokio w 2020 roku.

Tak jak przed rokiem, impreza w Kilonii była całkiem udana dla polskich żeglarzy. Wśród nich nie mogło zabraknąć tych, którzy reprezentują trójmiejskie kluby. W olimpijskiej klasie 49er na trzecim miejscu finiszowali Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński z AZS AWFiS Gdańsk. Miejsce na podium przypieczętowali piątą lokatą w ostatnim, niedzielnym wyścigu. Przed nim zajmowali w "generalce" czwartą pozycję. Zaledwie punkt za nimi w klasyfikacji finiszował duet Dominik Buksak (AZS AWFiS Gdańsk) - Szymon Wierzbicki (AZS Poznań).

- To były prawdziwie wietrzne regaty. Większość z odbyła się w wietrze przekraczającym 20 węzłów. Bardzo się cieszymy - zrelacjonowali Przybytek i Kołodziński za pośrednictwem mediów społecznościowych.
PRZYPOMNIJ SOBIE JAK PRZED ROKIEM PRZYBYTEK I KOŁODZIŃSKI ZAJĘLI DRUGIE MIEJSCE W KIELER WOCHE

W żeńskiej klasie 49er FX najlepiej z Polek spisały się Aleksandra MelzackaKinga Łoboda (YKP Gdynia/AZS AWFiS Gdańsk), które zajęły jednak dopiero dwudzieste pierwsze miejsce w gronie sześćdziesięciu załóg. W klasie Laser Standard dobry występ zaliczył Filip Ciszkiewicz. Reprezentant MKŻ Arki Gdynia zajął dziewiątą lokatę wśród stu siedemnastu startujących.

Całe podium Polacy zajęli natomiast w klasie Laser Radial. W kategorii open triumfował Tytus Butowski z AZS AWFiS Gdańsk przed Łukaszem Machowskim z Dwójki Warszawa i Mikołajem Silnym z Pogoni Szczecin.

W tej klasie rozgrywano także mistrzostwa świata, w których srebrny medal wywalczył Aleksander Arian z Sailing Team Rzeszów. Natomiast w klasie Hansa 303 rozegrano mistrzostwa Europy, w których zwyciężył Piotr Cichocki z AKS OSW Olsztyn, a po brąz sięgnął jego klubowy kolega Waldemar Woźniak.

W klasie Finn dopiero dwudziesty dziewiąty był Piotr Kula z GKŻ Gdańsk, który już na samym początku został dwukrotnie złapany na falstarcie. W klasie Nacra 17 dwudzieste dziewiąte miejsce zajęli Tymoteusz BendykAnna Świtajska z UKS Navigo Sopot. Zaraz za nimi finiszowali klubowi koledzy Jakub SurowiecKatarzyna Goralska .

W klasie 29er Mikołaj ChłopekMateusz Kruczyński z YKP Gdynia finiszowali na piętnastym miejscu. Dwudziestą lokatę w klasie 505 zajęli reprezentanci Stali Gdynia KarolBartosz Milewscy.