Trójmiejskie zespoły z bonusami

21 października 2012 (artykuł sprzed 11 lat)
Rafał Janeczko w wygranym meczu z Budowlanymi "wykopał" dla Lechii 12 punktów. Swoje spotkanie wygrała również Arka, która obroniła pozycję lidera ekstraligi rugbistów. Rafał Janeczko w wygranym meczu z Budowlanymi "wykopał" dla Lechii 12 punktów. Swoje spotkanie wygrała również Arka, która obroniła pozycję lidera ekstraligi rugbistów.

Zarówno rugbiści Arki Gdynia jak i Lechii Gdańsk zwycięstwami zakończyli ligową jesień na własnych boiskach. Żółto-niebiescy pokonali Posnanię Poznań 61:7 (26:7) natomiast biało-zieloni z kwitkiem odprawili Budowlanych Lublin 39:0 (24:0). Oba trójmiejskie zespoły zgarnęły ponadto po punkcie bonusowym przyznawanym, za zdobycie ponad czterech przyłożeń. Następne dwie kolejki trójmiejscy rugbiści zagrają na wyjazdach. Jak przyznaje trener Arki Maciej Stachura - gdynianie mają nadzieję, że uda im się przezimować na pozycji lidera.

Arka Gdynia - Posnania Poznań 61:7 (26:7)
Punkty dla Arki:
Stępień 16, Sirocki 15, Bartkowiak 5, Perzak 5, Zdunek 5, Kwiatkowski 5, Rakowski 5, Andrzejczuk 5
Punkty dla Posnanii: Trybus 7

ARKA: Bartkowiak, Wojaczek, Wilczuk - Zdunek, Perzak - Olejniczak, Kwiatkowski, Andrzejczuk - Szostek - Stępień - Rakowski, Chromiński, Simionkowski, Sirocki - Szrejber oraz Bojke, Madajewski, Podolski, Denisiuk, Tuczyński, Hawrysiuk, Bury.

POSNANIA: Lasik, Stręk, Szypura - Paul, Stengert - Jakubowski, Borowczuk, Schneider - Korotkiewicz - Trybus - Sobański, Bosiacki, Gdula, Bandurski - Tandecki oraz Ziółkowski, Machlik, Szczepaniak, Zdun.

Mająca na koncie dwa ligowe zwycięstwa Posnania w Gdyni problemy gospodarzom sprawiła tylko w początkowych minutach meczu. Od prowadzenia rozpoczęła Arka po przyłożeniu zdobytym w 8. minucie przez Szymona Sirockiego. 5 minut później do remisu doprowadził jednak Daniel Trybus, który osobiście poprawił swoją zdobycz o 2 punkty z podwyższenia. To było jednak wszystko jeśli chodzi o sukcesy gości w ofensywie.

Do końca meczu punkty zdobywali już tylko żółto-niebiescy. Przyłożenia zaliczali kolejno Daniel Bartkowiak, Sirocki i Karol Perzak, a za każdym razem celnymi kopami podwyższał Tomasz Stępień.

Po zmianie stron podopieczni trenera Macieja Stachury nie zwalniali tempa. Arka w drugiej połowie praktycznie "przejechała się" po Posnanii. Po przyłożeniu zaliczyli Arkadiusz Zdunek, Rafał Kwiatkowski, Radosław Rakowski, Sirocki i Robert Andrzejczuk, a zdobywanie punktów z podwyższeń kontynuował Stępień. W sumie Arka zakończyła mecz z dziewięcioma przyłożeniami zapewniając sobie punkt bonusowy już w pierwszej połowie.

- Wysoka wygrana cieszy, choć szczególnie w pierwszej połowie nie ustrzegliśmy się błędów. W drugiej zagraliśmy uważniej i posypały się przyłożenia. Co ważne, pokazaliśmy dziś efektowną grę zespołową, która podobała się kibicom. Mamy pozycję lidera i jeszcze dwa trudne mecze wyjazdowe do końca rundy, ale liczymy na to, że uda nam się przezimować na pierwszej pozycji - powiedział po spotkaniu trener Maciej Stachura.

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Arka Rugby

Lechia Gdańsk - Budowlani Lublin 39:0 (24:0)
Punkty dla Lechii:
Janeczko 12, Piszczek 7, Płonka 5, Kaszuba 5, Hebda 5, Wantoch-Rekowski 5

LECHIA: Zieliński, Klusek (47 Wójcik), Kaszuba, Nowak, Wantoch-Rekowski, Buczek, Kochański (78 Olszewski), Hebda, R.Janeczko (75 Kreft), Buchajło (78 Tadajewski), Płonka, Hedesz, Majcher (80 Dobkowski), Piszczek, Jurkowski

BUDOWLANI: Ziemak, Berestek (73 A.Janeczko), Wiecaszek, Król, Jasiński, Pietrkiewicz, Wołoszyn, Niedźwiedzki, J.Bobruk, Piotrowicz, Stelmach, Skałecki, A.Bobruk, Maksim, Janeczko

Wynik spotkania otworzyli w 4. minucie mistrzowie Polski. Przyłożenie zdobył Piotr Piszczek, a za dwa punkty podwyższył Rafał Janeczko. W kolejnych minutach do ataków rzucił się zespół gości, ale nijak nie byli w stanie przedrzeć się dobrze funkcjonującą defensywę gdańszczan.

Lechia nie zamierzała się jednak ograniczać do odpierania ataków lublinian i w 22 minucie biało-zieloni efektownie sforsowali linię obrony przedostając się w pole punktowe. Akcję zakończyło przyłożenie Sławomira Kaszuby, a możliwość podwyższenia ponownie wykorzystał Janeczko, który chwilę później zdecydował się kopać na słupy z rzutu karnego. Z powodzeniem, bo po jego próbie gospodarze prowadzili już 17:0.

Niedługo przed przerwą gdańszczanie stracili na 10 minut Mirosława Kluska, który został ukarany żółtą kartką. To nie powstrzymało Lechii przed zdobyciem kolejnych punktów. Po podaniu od Jurija Buchajło po przyłożenie pobiegł Tomasz Hebda, a tuż przed zejściem na przerwę za 2 punkty podwyższył bezbłędny Janeczko.

Po zmianie stron w natarciu byli lublinianie, którzy po serii rzutów karnych byli coraz bliżej pola punktowego gospodarzy, ale ci ponownie odparli atak. Chwilę później Lechia grała już w komplecie, bo po upłynięciu kary Kluska na boisku pojawił się Bartłomiej Wójcik. Nie minęły jednak trzy minuty, a "żółtkiem" ukarany został Grzegorz Buczek, a następnie Hedba i gospodarze ponownie musieli radzić sobie w osłabieniu. W obliczu utraty młynarza na kilka minut za Aleksandra Kochańskiego na boisku pojawił się Klusek.

Co ciekawe, nie był to koniec roszad, bo ukarany został także Kaszuba i przez kilka minut Lechia była zmuszona grać w zaledwie dwunastu zawodników, co liczebnością przypominało bardziej zespół piłkarski. Wkrótce do gry wrócili jednak Buczek, a gdańszczanie zaczęli przejmować inicjatywę w ataku. Przyniosło to efekty bardzo szybko, bo na słupy z powodzeniem za 3 punkty kopał Janeczko. Lechia wciąż potrzebowała jednak jeszcze przynajmniej jednego przyłożenia by zapewnić sobie punkt bonusowy.

W 70. minucie na boisko powrócił Kaszuba, a wraz z nim Kochański (ponownie na ławkę zszedł Klusek) i biało-zieloni nareszcie grali już w piętnastu. Świetnym biegiem popisał się Bartłomiej Wójcik i gdy wydawało się, że będzie miał czystą drogę po przyłożenie, które zapewni punkt bonusowy, został powstrzymany przez gości.

Sztuka ta udała się niespełna minutę później Dariuszowi Wantoch-Rekowskiemu i gdańszczanie mogli cieszyć się z dodatkowego punktu do tabeli. Końcówka spotkania była bardzo w wykonaniu Lechii bowiem o przyłożenie pokusił się jeszcze Marek Płonka jr., a na 39:0 wynik spotkania z podwyższenia ustalił Piszczek.

- Wynik cieszy, ale nie ustrzegliśmy się ewidentnych błędów. Drużyna naszego pokroju nie może pozwolić sobie na takie kary. Absolutnie nie mam zastrzeżeń do pracy sędziego za to wspólnie z Pawłem Lipkowskim będziemy mieli sporo uwag do naszych zawodników. Zespół lubelski jest bardzo uporządkowany, byli bardzo konsekwentni, łapali naszych graczy na karnych. Nasz zespół bardzo chciał zmazać plamę po Sochaczewie, że aż rwał się do gry. Nawet za bardzo bo zawodnicy wybiegali na pozycje spalone. Wygrana wygraną, ale błędy takie jak dzisiaj są karygodne i nie mogą się powtórzyć - podsumował spotkanie trener Marek Płonka.

Tabela wprowadzona: 2012-10-21
Pozostałe mecze 6. kolejki: Budowlani Łódź - Orkan Sochaczew 51:13 (34:3), Pogoń Siedlce - AZS AWF Warszawa 69:7 (29:0).

• Brawo Lechia!!!!!!

Każdy kibic chciałby żeby zawsze wygrywała tylko jego drużyna.Ja też tak chciałem ale to na dłuższą metę byłoby to nudne..W tym sezonie nudy nie ma !!!!!!!.Gratulacje za wygrany mecz