Tylko rok biało-niebieskich w III lidze?

16 sierpnia 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
Rafał Sumowski

Bałtyk Gdynia

Najnowszy artukuł na ten temat Polonia Gdańsk czeka na Argentyńczyka
Górny rząd od lewej: Wojciech Musuła, Michał Danilczyk, Karol Wasielewski, Dawid Klawikowski, Mateusz Toporkiewicz, Dariusz Kudyba, Kacper Kiełdanowicz

Srodkowy rzad od lewej: Jakub Pewiński (masażysta), Adam prusaczyk, Arkadiusz Byczkowski, Artur Domeracki, Dariusz Grubba, Kamil Biecke, Bartosz Pionk, Alan Wilczewski, Rajmund szulc (kierownik)

Dolny rzad od lewej:Błazej Adamus, Michal Drzymała, Paweł Rasmus, Marcin Martyniuk (asystent trenera, zawodnik), Szymon Hartman - Trener, Filip Żemojtel (trener bramkarzy), Mateusz Frankowski, Zbigniew Bodzak, Krzysztof Bułka Więcej zdjęć (1)

Górny rząd od lewej: Wojciech Musuła, Michał Danilczyk, Karol Wasielewski, Dawid Klawikowski, Mateusz Toporkiewicz, Dariusz Kudyba, Kacper Kiełdanowicz Srodkowy rzad od lewej: Jakub Pewiński (masażysta), Adam prusaczyk, Arkadiusz Byczkowski, Artur Domeracki, Dariusz Grubba, Kamil Biecke, Bartosz Pionk, Alan Wilczewski, Rajmund szulc (kierownik) Dolny rzad od lewej:Błazej Adamus, Michal Drzymała, Paweł Rasmus, Marcin Martyniuk (asystent trenera, zawodnik), Szymon Hartman - Trener, Filip Żemojtel (trener bramkarzy), Mateusz Frankowski, Zbigniew Bodzak, Krzysztof Bułka

fot. Bałtyk Gdynia

Górny rząd od lewej: Wojciech Musuła, Michał Danilczyk, Karol Wasielewski, Dawid Klawikowski, Mateusz Toporkiewicz, Dariusz Kudyba, Kacper Kiełdanowicz Srodkowy rzad od lewej: Jakub Pewiński (masażysta), Adam prusaczyk, Arkadiusz Byczkowski, Artur Domeracki, Dariusz Grubba, Kamil Biecke, Bartosz Pionk, Alan Wilczewski, Rajmund szulc (kierownik) Dolny rzad od lewej:Błazej Adamus, Michal Drzymała, Paweł Rasmus, Marcin Martyniuk (asystent trenera, zawodnik), Szymon Hartman - Trener, Filip Żemojtel (trener bramkarzy), Mateusz Frankowski, Zbigniew Bodzak, Krzysztof Bułka

fot. Bałtyk Gdynia

Po katastrofalnym sezonie i degradacji Bałtyk zamierza ograniczyć pobyt w III lidze do jednego sezonu. W tym celu sięgnięto po trenera Szymona Hartmana i większość jego podopiecznych z Orkana Rumia, którym jednak w minionych rozgrywkach zabrakło jednego punktu, aby przebić się na szczebel centralny. Czy w Gdyni zdołają oni przekuć tamto niezbyt miłe doświadczenie w sukces? Biało-niebiescy w inauguracyjnej kolejce od razu czekają derby Trójmiasta. W sobotę o godzinie 11.00 zagrają na stadionie przy ul. Marynarki Polski z Polonią Gdańsk.Miniony sezon był dla Bałtyku ogromnym rozczarowaniem. Zespół, który ściągnął byłego reprezentanta kraju Piotra Włodarczyka i aspirował do awansu na zaplecze ekstraklasy, musiał zderzyć się z brutalną rzeczywistością. Biało-niebiescy niemal przez cały sezon okupowali dolne rejony tabeli, a przed spadkiem nie uchroniła ich nawet dwukrotna, a w zasadzie trzykrotna zmiana szkoleniowca. Sezon Bałtyk rozpoczynał pod wodzą Marka Witkowskiego, którego po zaledwie czterech meczach zastąpił Adam Topolski (w międzyczasie w jednym meczu gdynian poprowadził Karol Złonkiewicz). Wiosną Topolskiego na posterunku zmienił Waldemar Tęsiorowski.

Żadnego z nich w Gdyni już nie ma, podobnie zresztą jak wspomnianego Włodarczyka. Zespół po degradacji opuścili między innymi podstawowi defensorzy: Dominik Lemanek oraz kapitan Paweł Król. Budowę nowego Bałtyku powierzono 34-letniemu Szymonowi Hartmanowi, który właśnie w biało-niebieskich barwach kończył zawodniczą karierę.

W minionym sezonie były napastnik między innymi Arki Gdynia i Cartusii właśnie w III lidze prowadził Orkana Rumia. Niewiele brakowało, a znalazłby się z nim o poziom wyżej, gdyby nie przegrany 0:4 mecz ostatniej kolejki z bezpośrednim rywalem w walce o awans - Gryfem Wejherowo.

Orkan wycofał się z rozgrywek zwalniając miejsce niedoszłemu spadkowiczowi Drawie Drawsko Pomorskie, a trener Hatman sprowadził na Olimpijską aż ośmiu zawodników z Rumi. Czterech z nich: Błażej Adamus, Kamil Biecke, Zbigniew Bodzak i Karol Wasielewski to wychowankowie Bałtyku, zaś Michał Drzymała z herbem z mewą na piersi występował już w latach 2009-2011.

Temu zaciągowi trudno się dziwić, szkoleniowiec ściągnął bowiem znanych sobie i zaufanych zawodników, z którymi był tylko o krok od wywalczenia awansu. Czy w Bałtyku będzie miał więcej szczęścia? Obok gdynian żelaznym pretendentem do walki o II ligę jest Kotwica Kołobrzeg, która w ramach rozgrywek Pucharu Polski po rzutach karnych wygrała pierwsze starcie z biało-niebieskimi (przeczytaj relację).

- To taka dziwna liga, z której awans może wywalczyć tylko jeden zespół. W tym roku faworytem jest Kotwica i niech nim pozostanie. My chcemy dobrze grać, a punkty przyjdą same. Myślę, że o czołówkę powalczy także Cartusia oraz rezerwowe zespoły Arki, Lechii i Pogoni Szczecin - mówi Hartman.

Za sukces przebudowanego Bałtyku z całą pewnością należy uznać zatrzymanie Krzysztofa Bułki. Skrzydłowy, który do klubu trafił minionej wiosny w ramach wypożyczenia z Arki kończył sezon jako czołowy zawodnik zespołu. Po degradacji i jednoczesnym wygaśnięciu umowy z Arką nie kwapił się by podpisać kontrakt z biało-niebieskimi i szukał angażu w klubach z wyższych lig, ale ostatecznie wrócił do Gdyni i podpisał roczną umowę, która zostanie automatycznie przedłużona w przypadku awansu.

- Nikogo nie zamierzam robić w tym zespole liderem, bo ten wózek mamy ciągnąć wszyscy razem, ale nie ukrywam, że bardzo cieszy mnie, iż udało się zatrzymać Bułkę. Liczę na dobry sezon w jego wykonaniu. Dużo obiecuję sobie też na przykład po Toporkiewiczu, Musule czy Wasielewskim - ocenia Szymon Hartman.

W przedsezonowych sparingach gdynianie dwukrotnie mierzyli się z zespołami, z którymi przyjdzie im grać w III lidze. Oba testy wypadły na plus, bowiem w swoim najpierw zremisowali z rezerwami gdańskiej Lechii, a w meczu kończącym gry testowe pokonali drugi zespół Arki Gdynia. Zwycięstwami zakończyły się wszystkie mecze z IV-ligowcami, a jedynej porażki Bałtyk doznał w meczu z beniaminkiem II ligi Gryfem Wejherowo.

Harmonogram letnich sparingów Bałtyku:
4 zwycięstwa, 1 remis, 1 porażka
bilans bramek: 20 strzelonych, 7 straconych

Lechia II Gdańsk (III liga) 1:1
Orlęta Reda (IV liga) 6:2
Gryf Wejherowo (II liga) 1:2
Rodło Kwidzyn (IV liga) 1:0
Powiśle Dzierzgoń (IV liga) 8:0
Arka II Gdynia (III liga) 3:2

- Jesteśmy dobrze przygotowani do sezonu choć we znaki dają nam się mniejsze urazy, które wynikają głównie z naprzemiennego grania na sztucznej i naturalnej murawie. Sezon powinniśmy zainaugurować jednak w pełnym składzie i bez kontuzji - mówi trener Hartman.

Już w pierwszej ligowej kolejce Bałtyk czekają derby Trójmiasta. W sobotę o godzinie 11:00 na stadionie przy ul. Marynarki Polskiej zespół spadkowicza zagra z beniaminkiem, Polonią Gdańsk (czytaj więcej o drużynie prowadzonej przez trenera Pawła Pagiełę). Faworytem z pewnością są biało-niebiescy, tym bardziej, że gdańszczanie to drużyna na kontraktach amatorskich, ale Szymon Hartman nie zamierza lekceważyć najbliższych rywali.

- Z beniaminkiem nigdy nie gra się łatwo, bo zawsze pozostaje sporą zagadką. Gracze Polonii mają dobrego szkoleniowca i są ze sobą zgrani. Niemniej postaramy się o jak najlepsze otwarcie ligowego sezonu - kończy szkoleniowiec.
Kadra Bałyku Gdynia na sezon 2012/13
Bramkarze: Kamil Biecke (rocznik 1984), Artur Domeracki (94), Dariusz Grubba
Obrońcy: Marcin Martyniuk (75), Wojciech Musuła (83), Bartosz Pionk (92), Adam Prusaczyk (92), Karol Wasielewski (85)
Pomocnicy: Błażej Adamus (80), Zbigniew Bodzak (83), Arkadiusz Byczkowski (91), Michał Danilczyk (88), Michał Drzymała (88), Dawid Klawikowski (84), Paweł Rasmus (95), Krzysztof Bułka (90)
Napastnicy: Mateusz Frankowski (94), Dariusz Kudyba (86), Mateusz Toporkiewicz (91), Alan Wilczewski (95), Kacper Kiełdanowicz (93)

Przybyli: Adamus, Biecke, Bodzak, Danilczyk, Drzymała, Klawikowski, Pionk, Wasielewski (wszyscy z Orkana Rumia), Toporkiewicz (wypożyczenie z Gryfa Wejherowo), Prusaczyk (wypożyczenie z Lechii Gdańsk), Domeracki (z juniorów), Kiełdanowicz (wypożyczenie z Lechii Gdańsk)
Ubyli: Paweł Król (GKS Tychy), Marcin Pettke (Lech Poznań ME), Bartosz Kaniecki, Radosław Stępień (obaj koniec wypożyczeń z Lechii Gdańsk), Marcin Matysiak, Igor Jurga, Miłosz Filipiak (wszyscy koniec wypożyczeń z Lecha Poznań), Kacper Stukonis (powrót do Pogoni Barlinek), Marcin Dettlaff (Arka Gdynia), Dominik Lemanek (kontrakt rozwiązany za porozumieniem stron), Kornel Wysocki (powrót do zespołu juniorów), Piotr Włodarczyk (koniec kariery), Daniel Ochociński, Lawrence Joseph Papaleo (powrót do USA i Kanady), Paweł Noga, Michał Benkowski (szukają klubów).

Terminarz Bałtyku na rundę jesienną III ligi
Kolejka 1 - 18 sierpnia godz. 11:00 Polonia Gdańsk (wyjazd)
Kolejka 2 - 2 sierpnia 18:00 Pogoń II Szczecin (dom)
Kolejka 3 - 1 września 16:00 Pogoń Barlinek (wyjazd)
Kolejka 4 - 7 września 19:00 Drawa Drawsko Pom.(dom)
Kolejka 5 - 16 września 15:00 Lechia II Gdańsk (wyjazd)
Kolejka 6 - 21 września 18:00 Dąb Dębno (dom)
Kolejka 7 - 29 września 16:00 Koral Dębnica (wyjazd)
Kolejka 8 - 6 października 18:00 Gwardia Koszalin (dom)
Kolejka 9 - 13 października Energetyk Gryfino (wyjazd)
Kolejka 10 - 19 października 18:00 Kotwica Kołobrzeg (dom)
Kolejka 11 - 27 października Chemik Police (wyjazd)
Kolejka 12 - 3 listopada 17:00 Cartusia Kartuzy (dom)
Kolejka 13 - 10 listopada Błękitni Stargard Szczeciński (wyjazd)
Kolejka 14 - 17 listopada 17:00 Arka II Gdynia (wyjazd)
Kolejka 15 - 24 listopada 17:00 Gryf Słupsk (dom)
Czy Bałtyk Gdynia zdoła wrócić do II ligi w ciągu jednego sezonu?
36%

tak, posiada wszystko ku temu by właśnie tak się stało

24%

z III ligi awansuje tylko jeden zespół, więc piłkarzom i trenerowi będzie potrzeba sporo szczęścia

40%

wręcz przeciwnie, ugrzęźnie w III lidze na dłużej

zakończona

łącznie głosów: 236

Opinie (48) ponad 10 zablokowanych

 • Nie z tym trenerem ! (4)

  Kto bedzie ustalał skład ? Bo na pewno nie trener heh

  • 10 16

  • (2)

   Goły tumanie, co Ty wiesz. Tyle co zjesz. A jesz....

   • 3 2

   • aaa dzieki bo myslałem ze jakis obronca albo kibic .. (1)

    • 0 0

    • Nie z tymi kibicami

     • 0 4

  • szacunek Szymon!

   • 0 0

 • (1)

  Miejmy nadzieję, że z tego spadku będzie lekcja. Szkoda tylko rozwiązania obu ekip rezerw. Młodzież miałaby się gdzie ogrywać i nawet po roku czy dwóch mogłaby trafić do I drużyny. A tak to koniec wieku juniora i przy

  Miejmy nadzieję, że z tego spadku będzie lekcja. Szkoda tylko rozwiązania obu ekip rezerw. Młodzież miałaby się gdzie ogrywać i nawet po roku czy dwóch mogłaby trafić do I drużyny. A tak to koniec wieku juniora i przy braku perspektywy gry w I drużynie angaż w jakimś IV, V ligowcu i rozmienianie się na drobne.
  Ale co tam. Naprzód Bałtyczku !!!

  • 18 11

  • Tylko te rezerwy by grały w jakiej lidze? Przecież normalne, że jak Bałtyk jest w IV to one by grały w VI więc co tacy zawodnicy mieliby stracić? zrozumcie w końcu, że nasza piłka nie istnieje. Polska reprezentacja gdzie

   Tylko te rezerwy by grały w jakiej lidze? Przecież normalne, że jak Bałtyk jest w IV to one by grały w VI więc co tacy zawodnicy mieliby stracić? zrozumcie w końcu, że nasza piłka nie istnieje. Polska reprezentacja gdzie grają najlepsi!!! przegrała przedwczoraj z kelnerami 0-1 bo Estończycy traktują ten sport jako hobby. Więc lepiej dla tych chłopaków będzie jak pograją sobie na podwórku a nie utrzymywać drużyny za kilkaset tysięcy

   • 2 1

 • Damy radę! (2)

  Powodzenia, Bałtyku!

  • 22 10

  • Na pohybel ! (1)

   Bałtyk precz !

   • 5 12

   • Gdzie wy dacie radę? do gdanska nie pojedziecie, do Wejherowa nie pojedziecie

    Jedynie na trojmiasto.pl dajecie rade

    • 3 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.