W gdańskiej podstawówce ruszy klasa piłkarska

13 marca 2014 (artykuł sprzed 8 lat)
Rafał Sumowski
Dzięki współpracy pomiędzy UKS RG, a gdańską Szkołą Podstawową nr 5, młodzi piłkarze będą mogli efektywnie łączyć treningi z nauką. Więcej zdjęć (1)

Dzięki współpracy pomiędzy UKS RG, a gdańską Szkołą Podstawową nr 5, młodzi piłkarze będą mogli efektywnie łączyć treningi z nauką.

mat. prasowe

Dzięki współpracy pomiędzy UKS RG, a gdańską Szkołą Podstawową nr 5, młodzi piłkarze będą mogli efektywnie łączyć treningi z nauką.

mat. prasowe

Szkoła Podstawowa nr 5 na Zaspie przy ul. Meissnera 9 we współpracy z klubem UKS RG 2000 od września uruchomi klasę piłkarską. Znajdzie się w niej miejsce dla 24 pierwszoklasistów, zarówno chłopców jak i dziewcząt. W sobotę w godzinach 10-14 placówka będzie otwarta dla wszystkich rodziców i ich dzieci zainteresowanych przystąpieniem do tego projektu.Uczniowski Klub Sportowy RG 2000 powstał w czerwcu ubiegłego roku. Aktualnie szkoli 22 zawodników z rocznika 2000/01, którego zespół walczy o awans do Pomorskiej Ligi Juniorów. Wcześniej grupa trenowała w KS Rozstaje Gdańsk, ale po kilku latach spędzonych w strukturach tego klubu, trener Arkadiusz Adamowski wraz z rodzicami ze wspomnianego rocznika postanowili założyć nowy klub skupiający się wyłącznie na szkoleniu młodzieży. Piłkarze trenują pięć razy w tygodniu na boisku ze sztuczna nawierzchnią przy ul. Meissnera na Zaspie. Miesięczna składka wynosi 110 zł.

- Żartujemy wspólnie z chłopakami, że słabsi muszą więcej trenować aby dogonić tych najlepszych i oni akceptują moją filozofię stawiając się systematycznie na zajęciach. Większość z nich to zawodnicy, którzy nie dostali się do Lechii, a że kochają grać w piłkę, mają doskonałą sposobność do rozwijania swojej pasji w naszej drużynie. Przez te wszystkie lata nie pamiętam abym dokonał selekcji, nikt nie został wyrzucony za brak umiejętności. Uważam, że talent stanowi tylko 20 procent sukcesu. Reszta to ciężka, systematyczna praca, która pozwala nadrobić braki z nawiązką - mówi szkoleniowiec.

ODWIEDŹ STRONĘ KLUBOWĄ UKS RG 2000

Adamowski jest absolwentem AWFiS w Gdańsku. W 1995 roku jako piłkarz prowadzonych przez Józefa Gładysza juniorów młodszych Lechii Gdańsk sięgnął po tytuł mistrza Polski w tej kategorii wiekowej.

- Seniorskiej kariery nie zrobiłem, ale realizuję się w pracy z młodzieżą, Staram się wcielać w życie jak najlepsze wzorce zachodnie. W przyszłości chciałbym, aby prowadzona przeze mnie szkółka wydała na świat kilku przyzwoitych "grajków" - mówi Adamowski.

Wspólnie z dyrekcją Szkoły Podstawowej nr 5 na Zaspie przy ul. Meissnera 9, klub postanowił uruchomić od najbliższego roku szkolnego klasę sportową o profilu piłki nożnej. Specjalnym programem objęci zostaną pierwszoklasiści.

Od tego roku w życie wchodzą nowe przepisy dotyczące naboru do klas pierwszych w szkołach podstawowych. Zgodnie z nową literą prawa obowiązkiem tym zostaną objęte dzieci urodzone w roku 2007 oraz dzieci urodzone w roku 2008, ale tylko z pierwszego półrocza. Dzieci z drugiego półrocza roku 2008 mogą też w myśl nowych przepisów zostać pierwszoklasistami, ale ich rodzice muszą wypełnić specjalną deklarację, w której wyrażą taką wolę. W nadchodzącym roku szkolnym w klasie znajdzie się miejsce dla 24 uczniów.

ZOBACZ STRONĘ POŚWIĘCONĄ NABOROWI WŚRÓD PIERWSZOKLASISTÓW

- Jako uczniowie klasy sportowej uczniowie będą objęci aż 10 jednostkami lekcyjnymi wychowania fizycznego tygodniowo. Podczas tych lekcji w klasach I-III będą realizowane głównie gry i zabawy z elementami piłki nożnej. Natomiast począwszy od klasy IV aż do VI włącznie w ramach godzin z wychowania fizycznego będą odbywały się już profesjonalne treningi piłkarskie z naciskiem na wyszkolenie techniczne. Ponadto uczniowie tej klasy zostaną zrzeszeni w UKS RG 2000 i w wybrane dni tygodnia odbywać będą treningi piłki nożnej w ramach klubu w godzinach popołudniowo-wieczornych. Składka w wysokości 80 zł miesięcznie zagwarantuje im trzy treningi w tygodniu w ramach zajęć klubowych. W ten sposób cykl szkoleniowy zostanie zoptymalizowany, klub będzie w stałym kontakcie ze szkołą, będziemy mogli monitorować wyniki w nauce naszych zawodników, a dyrekcja nie będzie robić problemów, gdy trzeba będzie zwolnić uczniów na zawody sportowe - wyjaśnia Adamowski.

Nabór chętnych dzieci rusza już w marcu. Co ciekawe, do projektu mogą przystąpić nie tylko chłopcy, ale i dziewczęta. Drużyna będzie reprezentować szkołę we wszelkiego rodzaju rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej traktowanych jako mistrzostwa Polski najmłodszych kategorii wiekowych. Ponadto UKS RG 2000 sam systematycznie organizuje turnieje z udziałem innych zespołów.

- Nie ograniczamy się tylko do naszego podwórka a wręcz przeciwnie wychodzimy z inicjatywą do innych miast i gmin z terenu Pomorza. Organizowaliśmy już turnieje w Przywidzu, Pruszczu Gdańskim, Trąbkach Wielkich i Straszynie. W naszym ostatnim, trwającym dwa dni turnieju halowym w Trąbkach Wielkich wzięło udział aż 18 drużyn co przekłada się na liczbę aż 200 uczestników. Zwycięską drużyną okazał się Śląsk Wrocław. Naszą kolejną inicjatywą jest turniej, który odbędzie się na gdańskiej Oruni na nowo otwartym boisku ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Smoleńskiej 6. W turnieju wystartuje 12 drużyn co przekłada się na około 150 uczestników - mówi prezes klubu Zbigniew Górniewicz, w przeszłości reprezentant Polski w rugby i gracz gdańskiej Lechii.

Już w najbliższą sobotę w godzinach 10-14 w Szkole Podstawową nr 5 przy ul. Meissnera 9 odbędzie się dzień otwarty. Placówka udostępni swoje podwoje wszystkim chętnym dzieciom oraz ich rodzicom, którzy myślą, aby posłać tam swoje dziecko do pierwszej klasy. Swoje stanowisko będzie mieć też UKS RG 2000. Na miejscu będzie można uzyskać odpowiedzi na wszelkie pytania związane z projektem klasy sportowej o profilu piłki nożnej.

Opinie (30)

 • Turniej halowy w Trąbkach Wielkich.

  Szkoda, że w tak mało profesjonalny sposób podeszła do tego turnieju Lechia, wycofując się w ostatniej chwili. Klasę i profesjonalizm pokazał za to Śląsk Wrocław oraz inne uczestniczące w tym turnieju kluby.

  • 6 4

 • Też mi nowość w Gdyni od lat działa gimnazjum i podstawówka z klasami piłkarskimi (3)

  oraz nawet klasami rugby

  • 9 15

  • (1)

   Wy w tej Gdyni to wszystko widze macie, czy Ty bezmozgu umiesz czytac ze tu pisza o Gdanskiej szkole?

   • 5 4

   • Gdanskiej jako przymiotnik pisze się z małej litery ale na Oruni tego nie uczą...

    • 3 0

  • do Arki Gdynia

   Malo wiesz o gdanskich szkolkach pilkarskich w Gdansku dzialaja 2 klasy sponsorowane przez Lechie a ta inicjatywa jest dodatkowa i chwala tym ktorzy dzialaja w ten sposob Nie tylko duze kluby moga prowadzic szkolenie

   Malo wiesz o gdanskich szkolkach pilkarskich w Gdansku dzialaja 2 klasy sponsorowane przez Lechie a ta inicjatywa jest dodatkowa i chwala tym ktorzy dzialaja w ten sposob Nie tylko duze kluby moga prowadzic szkolenie te mniejsze szkolki tez sa wazne poniewaz umozliwiaja rozwoj tym ktorzy nie zostali zauwazeni

   Nawet Lewndowski jako mlodzik zostal odrzucony przez klub A kOWALCZYK? Historia zna pelno takich przypadkow Tak wiec chwala za ta inicjatywe i tylko popierac takie dzialanie Moze u was w Gdynie tez to sie przyjmie:)

   • 2 3

 • po co???

  Czy już nie istnieją inne dyscypliny? Ciągle tylko nożna!!! Nuda!!!!!

  • 11 11

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.