Udane starty trójmiejskich lekkoatletów. Najlepszy wynik na świecie 20-latka

2 lutego 2021, 12:30
ras.

Sopocki Klub Lekkoatletyczny

Ostatnie starty były udane dla trójmiejskich lekkoatletów. Od lewej: Paulina Ligarska, Jakub Szymański i Anna Kiełbasińska. Więcej zdjęć (1)

Ostatnie starty były udane dla trójmiejskich lekkoatletów. Od lewej: Paulina Ligarska, Jakub Szymański i Anna Kiełbasińska.

fot. SKLA Sopot/Trojmiasto.pl

Ostatnie starty były udane dla trójmiejskich lekkoatletów. Od lewej: Paulina Ligarska, Jakub Szymański i Anna Kiełbasińska.

fot. SKLA Sopot/Trojmiasto.pl

Udanie układa się halowy sezon w wykonaniu trójmiejskich lekkoatletów. Anna Kiełbasińska z SKLA Sopot pobiła rekord życiowy w biegu na 60 m i uzyskała minimum na marcowe mistrzostwa Europy na co pozostali zawodnicy mają czas do 24 lutego. Jej klubowy kolega Jakub Szymański dwukrotnie pobił rekord Polski juniorów w biegu przez płotki na 60 m i osiągnął najlepszy wynik na świecie 20-latków w tej konkurencji. Natomiast Paulina Ligarska uzyskała jeden z najlepszych wyników w historii polskiego wieloboju.Ostatnie starty trójmiejskich lekkoatletów przynoszą powody do zadowolenia. W znakomitej formie jest Anna Kiełbasińska. Zawodniczka SKLA Sopot podczas mityngu w Toruniu wygrała rywalizację na 60 i na 200 metrów. W tej pierwszej konkurencji triumfowała z czasem 7.21. Ustaliła nowy rekord życiowy a jednocześnie uzyskała minimum PZLA (7.32) na halowe mistrzostwa Europy, które od 4 do 7 marca również odbędą się w Toruniu.

Popis podczas tych samych dał Jakub Szymański. 18-latek z SKLA w trakcie mityngu dwukrotnie ustanowił nowy halowy rekord Polski U20 w biegu na 60 metrów przez płotki. W eliminacjach podopieczny trenera Bernarda Wernera uzyskał czas 7.68 a w finale triumfował z czasem 7.60. To czas, który daje mu kwalifikację na seniorskie mistrzostwa Europy.

Pełne wyniki mityngu w ToruniuMinima wynoszące 7.88 uzyskali także Artur Noga (7.73) i Damian Czykier (7.68), którzy startowali podczas mityngu w Karlsruhe, obaj uzyskali jednak gorsze rezultaty niż Szymański. W danej konkurencji można wystawić maksymalnie trzech zawodników, ale 18-latek z SKLA nie weźmie udziału w tej imprezie.

- Teoretycznie jest taka możliwość, ale przypomnę, że juniorzy biegają na płotkach niższych o 8 cm. Kuba w tej chwili szykuje się do halowych mistrzostw Polski juniorów. W sezonie letnim dopiero będziemy wdrażać go w starty z seniorami, ale priorytetem będą mistrzostwa Europy juniorów - wyjaśnia Jerzy Smolarek, dyrektor SKLA Sopot.

Minima na halowe mistrzostwa EuropyWe francuskim Aubiere podczas mityngu X-Athletics, świetnie w pięcioboju spisała się Paulina Ligarska. 24-latka rywalizację rozpoczęła od wyrównania czasem 8.69 rekordu życiowego w biegu na 60 metrów przez płotki. Później Polka skoczyła wzwyż 1.79 i pchnęła kulą 13.76. W skoku w dal zawodniczka SKLA Sopot wyrównała rekord życiowy 6.04 a na koniec pokonała 800 metrów w 2:20.05 i ustanowiła rekord życiowy w wieloboju. Rezultat 4405 punktów plasuje podopieczną Michała Modelskiego na szóstym miejscu w historii polskiej lekkoatletyki. Dał jej także pozycję w czołowej trójce list światowych. Przepustkę na mistrzostwa Europy daje miejsce w czołowej dwunastce.

Czas na zdobycie minimum na halowe mistrzostwa Europy upływa 24 lutego. do tego czasu odbędzie się kilka mityngów, m.in. Copernicus Cup w Toruniu (17 lutego) czy Orlen Cup w Łodzi (12 lutego). Od 20 do 21 lutego w Toruniu odbędą się 65. halowe mistrzostwa Polski.

Natomiast halowe mistrzostwa Polski U18 i U20 odbędą się od 12 do 14 lutego. W tej chwili z trójmiejskich zawodników minima w rywalizacji U20 wypełnili w konkurencjach technicznych: Kacper Maciejewski (tyczka, Flota Gdynia), Kacper Raczkowski, Dominik Senk i Oskar Jaworski (tyczka, AZS AWFiS Gdańsk), Natalia Kozłowska, Valentyna Iakovenko (tyczka, AZS AWFiS Gdańsk), Amelia Kubala (trójskok AZS AWFiS), Alicja Gajewska (pchnięcie kulą, AZS AWFiS). Natomiast w kategorii U18: Maria Bartel, Martyna Raczkowska (tyczka, AZS AWFiS), Natalia Lewandowska i Wiktoria Maciejewska (tyczka, SKLA Sopot) oraz Karol Łabsz (tyczka, AZS AWFiS).

ras.