Unia Tarnów - Zdunek Wybrzeże Gdańsk przełożony. Mikkel Bech kończy karierę

30 września 2020, 8:00
Rafał Sumowski
aktualizacja:22:10 (30 września 2020)

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Mikkel Bech przygotował pożegnalny film z okazji zakończenia kariery.

Mikkel Bech kończy żużlową karierę. - Decyzję podjąłem już w listopadzie ubiegłego roku. Chcę spróbować innego życia. Do Gdańska na pewno wrócę, bo obiecałem mojej dziewczynie, że pokażę jej jak wygląda żużel w Polsce - mówi nam kapitan żużlowców Zdunek Wybrzeża. W środę na pożegnanie wystąpił w indywidualnych mistrzostwach Danii, ale podobnie jak Rasmus Jensen i Peter Kildemand, nie znalazł się nawet w czołowej ósemce turnieju. Natomiast ostatni w tym sezonie mecz gdańskich żużlowców z Unią Tarnów został przełożony z czwartku na niedzielę, 4 października o godz. 16.Aktualizacja, godz. 22:10
Trzech zawodników Zdunek Wybrzeża Gdańsk wystąpiła w środę 30 września w finale indywidualnych mistrzostw Danii. Na torze w Vojens rywalizowali Mikkel Bech, Rasmus Jensen i Peter Kildemand. Żaden z nich nich nie znalazł się w pierwszej ósemce, a Kildemand w dodatku wycofał się z turnieju po upadku w czwartej serii startów.

Mistrzem Danii został za to były ulubieniec gdańskich kibiców Anders Thomsen, który w Wybrzeżu startował w latach 2017-19.

Wyniki indywidualnych mistrzostw Danii:
1. Anders Thomsen - 16 (3,3,1,3,3,3)
2. Nicolai Klindt - 14 (3,2,3,3,1,2)
3. Marcus Birkemose - 14 (2,3,3,2,3,1)
4. Leon Madsen - 12 (3,2,1,3,3,t)
5. Niels Kristian Iversen - 11 (3,2,2,2,2)
6. Kenneth Bjerre - 10 (2,3,0,3,2)
7. Jonas Jeppesen - 9 (1,2,2,1,3)
8. Rene Bach - 8 (2,1,1,2,2)
9. Rasmus Jensen - 7 (1,3,2,0,1)
10. Andreas Lyager - 6 (w,0,3,1,2)
11. Peter Kildemand - 5 (2,0,3,w,-)
12. Mads Hansen - 4 (0,0,2,1,1)
13. Frederik Jakobsen - 3 (0,1,0,1,1)
14. Mikkel Bech - 2 (0,ns,0,2,0)
15. Kenneth Hansen - 2 (1,1,0,0,0)
16. Lasse Bjerre - 1 (1,0)
17. Nicki Pedersen - 1 (1,w,-,-,-)
18. Matias Nielsen - 0 (0,0)

Wyścigi z udziałem Jensena, Kildemanda i Becha
1. Madsen, Kildemand, Pedersen, Jakobsen
3. Birkemose, Thomsen, Hansen, Bech
4. Iversen, Bjerre, Jensen, Lyager (w)
6. Jensen, Jeppesen, Hansen, Kildemand
8. Bjerre, Klindt, Bech (ns), Pedersen (w)
10. Kildemand, Iversen, Bach, Bech
11. Klindt, Jensen, Birkemose, Jakobsen
13. Madsen, Bech, Hansen, Jensen
14. Klindt, Thomsen, Lyager, Kildemand (w)
19. Jeppesen, Lyager, Jakobsen, Bech
20. Thomsen, Bach, Jensen, Nielsen

Aktualizacja, godz. 15:45
W związku z niekorzystnymi prognozami pogody, czwartkowy mecz Unia Tarnów - Zdunek Wybrzeże Gdańsk został przełożony na niedzielę 4 października o godz. 16.
Rasmus Jensen zostaje w Zdunek Wybrzeże GdańskMikkel Bech nie będzie już ścigał się na żużlu. Kapitan zespołu Zdunek Wybrzeże Gdańsk postanowił zakończyć karierę.

- Decyzję podjąłem już w listopadzie ubiegłego roku, jeszcze przed pandemią koronawirusa. Ścigałem się na żużlu przez 23 lata mojego życia. Chcę spróbować innego życia, nie mam już takiej pasji do ścigania, czas na mniej stresujące życie - wyjaśnia nam 26-latek, który do tej pory łączył jazdę na żużlu z pracą zawodową - najpierw na budowie, a później przy produkcji trumien.

Mikkel Bech ligowcem roku 2018 wg czytelników Trojmiasto.plWe wrześniu 2017 roku Bech dołączył do Wybrzeża i omal nie awansował z gdańskim klubem do ekstraligi. W kolejnych dwóch sezonach Mikkel był kapitanem zespołu. Błyskawicznie stał się ulubieńcem kibiców.

W obecnym sezonie nie był w najwyższej dyspozycji i wystąpił zaledwie w dwóch spotkaniach Wybrzeża. Kibice wyrazili jednak swoje rozczarowanie, gdy nie dostał szansy w ostatnim meczu na własnym torze. Zawodnik na własny koszt przyjechał do Gdańska i pojawił się na trybunach.

- Właśnie dlatego tak zależało mi, aby pojawić się na ostatnim meczu. Jeszcze nikt o tym nie wiedział, ale chciałem się pożegnać definitywnie. W jakiś sposób chciałbym pozostać blisko żużla, za dużo włożyłem zdrowia w ten sport, aby teraz się od niego kompletnie odciąć. Do Gdańska na pewno jeszcze wrócę, bo obiecałem mojej dziewczynie, że pokażę jej jak wygląda żużel w Polsce - mówi nam Mikkel.

Kibice zaskoczeni brakiem Mikkela Becha. Tadeusz Zdunek odpowiadaBech nie ukrywa, że ma żal do klubu o to, że dostał szansę jedynie w dwóch spotkaniach. Zapewnia jednak, że nie zmienia to jego odczuć co do okresu spędzonego w Wybrzeżu.

- Wiem, że moja forma nie była optymalna, ale wygraliśmy oba mecze, w których pojechałem, a w dodatku jechaliśmy w nich jak drużyna, a nie indywidualiści. Liczyłem na to, że pojadę jeszcze w choćby jednym spotkaniu. Na szczęście miałem okazję pościgać się więcej w Szwecji. Nie informowałem klubu, że wybieram się na ostatni mecz do Gdańska jako kibic. Chciałem żeby było jasne, że to moja prywatna inicjatywa. Będę dalej trzymał kciuki za Wybrzeże. Dziękuję kibicom za ich wsparcie i za ten czas, który wspólnie spędziliśmy. To był wspaniały okres, którego nigdy nie zapomnę. Życzę wam wszystkiego, co najlepsze - kończy Bech.


Duńczyk, jeszcze gdy startował pod nazwiskiem Mikkel Bech Jensen (zrezygnował z ostatniego członu, aby być lepiej rozpoznawalnym - Jensen to bardzo popularne nazwisko w Danii), uchodził za największy talent w swoim kraju. Miał zaledwie 16 lat, gdy z dziką kartą zadebiutował w turnieju Grand Prix zostając najmłodszym uczestnikiem cyklu mistrzostw świata w historii.

Już wtedy objęty był indywidualnym sponsoringiem przez firmę Red Bull, która wspiera czołowych żużlowców na świecie. Zawodnik ma na koncie m.in. brązowy medal indywidualnych mistrzostw świata juniorów (2012 r.), srebro i złoto drużynowych mistrzostw świata juniorów (2011 i 2013) oraz Drużynowy Puchar Świata (2012).

Później nie był w stanie dorównać tym sukcesom. Kontrakt w Gdańsku wydawał się dla niego punktem zwrotnym w karierze i powrotem na dobre tory.

Niestety, tylko do zeszłego roku. Wybrzeże bez Becha w składzie, zakończy sezon w Tarnowie. W czwartek o godz. 18 żużlowcy zmierzą się z miejscową Unią. W razie wygranej, mogą skończyć sezon nawet na 4. miejscu w tabeli. Najniżej zostaną sklasyfikowani na 6. lokacie.

W środę o godz. 19 Bech razem z Rasmusem Jensenem i Peterem Kildemandem wystąpi w Vojens w finale indywidualnych mistrzostw Danii. Dla Mikkela będzie to prawdopodobnie ostatnia impreza w karierze. W czwartek, gdy będzie rozgrywany mecz Unia - Wybrzeże, zawodnik być może wystartuje jeszcze w drugim półfinale ligi szwedzkiej, gdzie jego Vastervik zmierzy się z Indianerną Kumla.