Euroliga: VBW Arka Gdynia - Basket Landes 74:87. Puchar Polski koszykarek rozlosowany

dak.
19 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
W VBW Arce Gdynia zadebiutowała Pinelopi Pavlopoulou (z piłką). Grecka rozgrywająca zdobyła 9 punktów. W VBW Arce Gdynia zadebiutowała Pinelopi Pavlopoulou (z piłką). Grecka rozgrywająca zdobyła 9 punktów.

VBW Arka Gdynia przegrała u siebie z francuskim Basket Landes (19:24, 21:18, 17:20, 17:25) w 12. kolejce fazy grupowej Euroligi kobiet. Żółto-niebieskie walczyły przez trzy kwarty, ale w czwartej rywalki przekreśliły ich szanse. Kilka godzin wcześniej odbyło się losowanie par Pucharu Polski, który od 28 do 30 stycznia odbędzie się w Bydgoszczy. Podopieczne Jeleny Skerović w półfinale mogą trafić na AZS Uniwersytet Gdański.

10. Plebiscyt Trojmiasto.pl na Najlepszego Ligowca Roku 2021. Trwa głosowanie, wśród nominowanych m.in. Alice Kunek

VBW Arka Gdynia - Basket Landes 74:87

VBW ARKA: Gustafson 18 (8 zb.), Kastanek 16 (2x3), Bertsch 12, Pavlopoulou 9 (1x3, 8 as.), Dobrowolska 4 oraz Begić 8 (1x3), Podgórna 4, Szymkiewicz 4 (1x3), Bazan

BASKET: Fauthoux 22 (2x3), Magarity 16 (9 zb.), Paget 12 (3x3, 7 as.), Chery 6 (6 zb.), Tolo 6 oraz Turcinović 17 (3x3), Cardenal 2, Abega 2, Roumy 2, Harmon 2 (9 zb.)

Spotkanie VBW Arka Gdynia - Basket Landes zapowiadało się ciekawie z kilku względów. Przede wszystkim dla żółto-niebieskich był to pierwszy mecz w 2022 roku, gdyż w ostatnim czasie zmagały się z zakażeniami koronawirusem. Przystąpiły do niego po zaledwie trzech dniach wspólnych treningów. Wcześniej 5 z nich musiało odbyć izolację.

Po drugie, był to trenerski debiut Jeleny Skerović w Eurolidze. Ponadto premierowy występ w VBW Arce zaliczyły: Pinelopi PavlopoulouJulia Bazan. Greczynka zaczęła mecz w wyjściowej "5". W ciągu 33,5 minuty zdobyła 9 punktów oraz zanotowała 2 zbiórki i 8 asyst. Z kolei Julia w swoim pierwszym meczu w Eurolidze rozegrała niespełna 2 minuty.

Transfer na linii VBW Arka Gdynia - GTK Gdynia

VBW Arka musiała radzić sobie bez Alice Kunek, która przed spotkaniem nabawiła się urazu. Jedna z liderek zespołu wspierała koleżanki z ławki rezerwowych. Jej miejsce w pierwszej "5" zajęła Agata Dobrowolska.

Żółto-niebieskie od początku pokazały, jak brakowało im koszykarskiej rywalizacji w ostatnich dniach. Rozpoczęły spotkanie od prowadzenia, ale utrzymywały je tylko do 4. minuty. Mimo to przez trzy kwarty deptały po piętach Francuzkom. I choć przed przerwą zdołały doprowadzić do remisu 35:35, to jednak do szatni schodziły z 2-punktową stratą (40:42).

VBW Arka odzyskała prowadzenie po przerwie, ale tylko na chwilę. Tuż przed końcem trzeciej kwarcie oddały inicjatywę rywalkom, które szósty bieg wrzuciły dopiero w czwartej partii. Różnica wynosiła nawet 17 punktów, ale ostatecznie zakończyło się na rezultacie 74:87.

VBW Arka Gdynia zatrudniła koszykarkę z Grecji. Jest rozgrywającą

W całym spotkaniu gdynianki rzucały z 50-proc. skutecznością (31/62 z gry). Co ciekawe, pod tym względem były lepsze od rywalek, które zanotowały 43-proc. skuteczność, ale oddały o 14 rzutów więcej (33/76). Ponadto tylko 5 z 15 "trójek" VBW Arki znalazło drogę do kosza (33 proc.), gdy Francuzki wykorzystały 8 z 22 takich rzutów (36 proc.).

Należy podkreślić, że zespół Skerović zdecydowanie przegrał spotkanie pod tablicami. Zebrał aż o 18 piłek mniej (27 do 45). Zaliczył też 14 strat, przy 12 rywalek.

Okazja do rehabilitacji nadarzy się w sobotę, 22 stycznia. Arka zagra na wyjeździe zaległy mecz 11. kolejki Euroligi z włoską Berretą Famlią Schio. Początek o godz. 19:30.

VBW ARKA Gdynia
Basket Landes

31% 59 typowań VBW ARKA Gdynia
69% 133 typowania Basket Landes

Euroliga koszykarek. Grupa B - pozostałe mecze 12. kolejki:
Galatasaray Stambuł - Spar Girona 80:68 (24:15, 24:15, 18:21, 14:17)
Dynamo Kursk - Sopron Basket 73:77 (19:15, 25:14, 12:27, 17:21)
Fenerbahce Stambuł - Berreta Famlia Schio (odwołany z powodu zakażeń koronawirusem)

Mecz zaległy z 11. kolejki:
Berreta Famlia Schio - VBW ARKA GDYNIA (sobota, godz. 19:30)

Suzuki Puchar Polski koszykarek - pary

Jeszcze przed meczem koszykarek w Eurolidze, poznaliśmy pary Suzuki Pucharu Polski, który rozegrany zostanie od 28 do 30 stycznia 2022 roku w Arenie Bydgoszcz.

Rolę gospodarza pełnił będzie zespół Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz. Zapewniony udział mają także dwie najlepsze drużyny EBLK poprzedniego sezonu: VBW Arka Gdynia, BC Polkowice oraz AZS Uniwersytet Gdański, jako lider I ligi na półmetku sezonu zasadniczego.

GTK Gdynia z koronawirusem. VBW Arka Gdynia wznowiła treningi

Natomiast o tym kto uzupełni stawkę najlepszej "6", dowiemy się po rozegraniu zaległego meczu 9. kolejki EBLK Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Polonia Warszawa. Wówczas będziemy mogli wrócić do klasyfikacji po pierwszej rundzie sezonu zasadniczego EBLK. Przypomnijmy, że pod uwagę brane są 4 najlepsze zespoły na tym etapie. Dlatego w grze o awans są zespoły z Lublina i Warszawy oraz Ślęza Wrocław.

VBW Arka Gdynia jako mistrz Polski i uczestnik Euroligi ma pewne miejsce w półfinale, gdzie czeka na rywala. Co ciekawe, może trafić na AZS Uniwersytet Gdański. Do derbów Trójmiasta dojdzie w przypadku, jeśli akademiczki przebrną przez ćwierćfinał. Zagrają w nim ze Ślęzą lub Polonią.

Alice Kunek: Sukcesy i przyjaźń na całe życie. Przeczytaj wywiad

Mecze ćwierćfinałowe odbędą się w piątek 28 stycznia 2022 roku. Zwycięzcy meczów ćwierćfinałowych zagrają w półfinałach w sobotę 29 stycznia. Z kolei wygrani spotkań półfinałowych zagrają w finale w niedzielę 30 stycznia. O zwycięstwie decydował będzie wynik jednego meczu.

Suzuki Puchar Polski koszykarek:
28 stycznia 2022 (ćwierćfinały)
16:30 Ślęza Wrocław/Polonia Warszawa - AZS Uniwersytet Gdański
19:30 Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz - BC Polkowice/Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin

29 stycznia 2022 (półfinały)
16:30 VBW Arka Gdynia - Ślęza/Polonia/AZS UG
19:30 Polkowice/Pszczółka - Polskie Przetwory Basket-25/Polkowice/Pszczółka

30 stycznia 2022
16:00 finał

Puchar Polski koszykarek rozgrywany jest od 2010 roku. Od tego czasu gdyński klub pod różnymi szyldami triumfował 4-krotnie, w: 2010, 2011, 2020 i 2021 roku. Ponadto raz przegrał w finale, w 2012 roku.