VBW Arka Gdynia - DGT AZS Politechnika Gdańska 103:53 w derbach koszykarek

28 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Derby koszykarek były wyrównane do wyniku 6:6. Wówczas VBW Arka rozpoczęła serię 20 zdobytych pkt z rzędu. Na zdjęciu Barbora Balintova, której zabrakło asysty do double-double. Derby koszykarek były wyrównane do wyniku 6:6. Wówczas VBW Arka rozpoczęła serię 20 zdobytych pkt z rzędu. Na zdjęciu Barbora Balintova, której zabrakło asysty do double-double.

VBW Arka Gdynia rozgromiła DGT AZS Politechnikę Gdańską 103:53 (24:6, 27:13, 23:16, 29:18) w zaległym meczu 1. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Już na przełomie pierwszych dwóch kwart derbowego pojedynku gospodynie rzuciły 20 pkt z rzędu. Po raz trzeci w tym sezonie przekroczyły "setkę".

ARKA: Spanou 18 pkt, Balintova 16 (9 as.), Miskiniene 10 (10 zb.), Kastanek 6 (2x3), Kunek 6 oraz Slamova 14 (2x3), Greinacher 12 (2x3), Rembiszewska 9 (1x3), Podgórna 8 (2x3), Szymkiewicz 3 (1x3), Morawiec 1

POLITECHNIKA: Hamblin 10 (5 zb.), Davis 8, Koc 7 (1x3), Pyka 6 (2x3), Bujniak 2 oraz Zmierczak 7, Ossowska 7 (1x3), Strzelczyk 4, Stawicka 2, Krupa 0, Gwizdała 0

Gospodynie były absolutnym faworytem starcia w Gdynia Arenie, niemniej pierwsze 4 minuty przyniosły wyrównany pojedynek. Właśnie przez tyle czasu koszykarki Politechniki były w stanie odpowiadać punktami na celne rzuty VBW Arki.

I na tym koniec, jeśli chodzi o pierwszą kwartę. Po rzucie Ruth Hamblin na 6:6, gdańszczanki do końca partii nie trafiły ani razu. Gospodynie rzuciły 18 pkt z rzędu i właśnie z taką przewagą weszły na parkiet na drugie 10 minut.

Derby koszykarek. Arka o potwierdzenie dominacji, Politechnika o niespodziankę

Do 20 serię punktów przedłużyła Angelika Slamova a niemoc gości przełamała Karolina Strzelczyk. M.in. dzięki dwóm trójkom Marissy Kastanek Arka zaliczyła kolejny długi run, tym razem 17:0. Po trafieniu Artemis Spanou było już 46:10.

W ostatnie 2,5 minuty przed przerwą Politechnika niemal podwoiła swój dotychczasowy dorobek, w dużej mierze za sprawą Aleksandry Zmierczak, ale i tak na trzecią kwartę wyszły przegrywając 19:51. Dwie trójki z rzędu rzuciła Martyna Pyka i był to chyba najlepszy w tym spotkaniu moment dla gdańszczanek.

Arka dalej powiększała przewagę, demolowała rywalki na tablicach, a Laura Miskinienie po niespełna 20 minutach na parkiecie miała już skompletowane kolejne w tym sezonie double-double, które konsekwentnie notuje w każdym ligowym spotkaniu.

Gdynianki miały zdecydowanie lepszą skuteczność rzutową, prawie cztery razy więcej asyst i cały skład w rotacji. W czwartej kwarcie podopieczne Gundarsa Vetry w niespełna 3 minuty trafiły cztery trójki - wszystkie autorstwa zawodniczek z ławki.

Miejscowe prowadziły już różnicą ponad 50 pkt, a na nieco ponad 2 minuty przed końcem gry osiągnęły trzycyfrową zdobycz punktową. Zza łuku trafiła Sonja Greinacher i Arka przekroczyła "setkę" już po raz trzeci w obecnym sezonie.

Wyniki 5 kolejki

• Energa Toruń - VBW ARKA GDYNIA 52:106 (12:29, 16:24, 8:33, 16:20)
  • GTK GDYNIA - CCC Polkowice 39:102 (5:30, 12:26, 17:26, 5:20)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - DGT POLITECHNIKA GDAŃSKA 83:73 (24:23, 25:15, 15:17, 19:18)
  • Ślęza Wrocław - Enea AZS Poznań 84:79 (24:18, 25:16, 17:27, 18:18)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów (przełożony na 9.12)
  • pauzuje: Basket Bydgoszcz
  • Mecze zaległe z 1. kolejki
  • VBW ARKA - POLITECHNIKA 103:53 (24:6, 27:13, 23:16, 29:18)
  • Zagłębie - Ślęza 79:76 (23:20, 14:24, 29:12, 13:20)
  • Mecz zaległy z 2. kolejki
  • Basket - Pszczółka 87:77 (34:19, 11:24, 20:18, 22:16)