W Gdyni aż 10 meczów piłkarskich mistrzostw świata U-20 w 2019 roku

14 grudnia 2018 (artykuł sprzed 1 roku)
jag.

W Gdyni odbędzie się aż dziesięć meczów w ramach finałów piłkarskich mistrzostw świata do lat 20, które w przyszłym roku zorganizuje Polska. Przy ul. Olimpijskiej gościć będziemy po trzy spotkania z grupy B i E, a następnie po jednym pojedynku 1/8 finału, ćwierćfinałów i półfinałów. Tu też wyłoniony zostanie brązowy medalista turnieju. Rozgrywki na tym obiekcie trwać będą od 23 maja do 14 czerwca. Natomiast już 24 lutego w Gdynia Arena planowana jest ceremonia losowania. Po niej ruszy sprzedaż biletów i podane zostaną ich ceny. Poszukiwani są wolontariusze.JUŻ W PAŹDZIERNIKU INFORMOWALIŚMY, ŻE GDYNIA PRZEPROWADZI LOSOWANIE MŚ U-20. PRZYPOMNIJ SOBIE TEN NEWS

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) ogłosiła oficjalny logotyp mistrzostw świata do lat 20 oraz harmonogram rozgrywek dla turnieju, który w przyszłym roku rozegrany zostanie w Polsce. 24 reprezentacje w 6 miastach grać będą od 23 maja do 15 czerwca. Rozegrane zostaną 52 mecze.

To właśnie w piątek pomiędzy miasta-współgospodarzy podzielono spotkania. Najwięcej po 10 pojedynków odbędzie się w Łodzi i Gdyni. To pierwsze miasto przeprowadzi mecz otwarcia i finał. Natomiast Gdynia, która już wcześniej wyróżniona została powierzeniem organizacji ceremonii losowania turnieju, otrzymała m.in. przeprowadzenie spotkania o 3. miejsce.

Nim 14 czerwca dowiemy się, kto odbierze brązowe medale, przy ul. Olimpijskiej odbędą się po trzy spotkania z grupy B i E, a następnie po jednym pojedynku 1/8 finału, ćwierćfinałów i półfinałów.

Dla Gdyni to wielkie wyróżnienie. W ciągu niespełna miesiąca przy ul. Olimpijskiej rozegranie zostanie niemal tyle samo spotkań międzypaństwowym, ile odbyło się na tym obiekcie od 2011 roku, czyli jego powstania. Przez osiem lat takich spotkań było 11, w tym 3 w ramach młodzieżowych mistrzostw Europy 2017.

Ponadto rozgrywki prowadzone będą w: Bydgoszczy, Lublinie, Tychach oraz Bielsko-Białej.

TERMINY MECZÓW MISTRZOSTW ŚWIAT U-19 W GDYNI:
Mecze grupy B
23 maja, godzina 18
26 maja, 15:30
29 maja, 18

Mecze grupy E
25 maja, 18
28 maja, 20:30
31 maja, 18

Mecz 1/8 finału
2 czerwca, 17:30

Mecz ćwierćfinałowy
8 czerwca, 17:30

Mecz półfinałowy
11 czerwca, 17:30

Mecz o 3. miejsce
14, czerwca 20:30


PRZECZYTAJ WIĘCEJ O POWIERZENIU WSPÓŁORGANIZACJI MUNDIALU U-20 GDYNI

Jakie dokładnie reprezentacje zagrają przy ul. Olimpijskiej, dowiemy się dla obsady sześciu pierwszych meczów 24 lutego. To wówczas w Gdynia Arena odbędzie się losowanie. 24 reprezentacje podzielone zostaną na na sześciu grup po cztery zespoły w każdej. W pierwszej fazie każdy w grupie zagra z każdym. Do najlepszej "16" mistrzostw awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej grupy oraz cztery z najlepszym bilansem z tych, które zajmą 3. miejsce.

Natomiast obsada kolejnych czterech meczów w Gdyni zależeć będzie od uzyskanych wyników. Od 1/8 finału obowiązywać będzie system pucharowy, czyli przegrywający będzie odpadać.

Jeszcze dłużej poczekamy, aby ocenić, czy z piłkarzy mistrzostw świata U-20 wyrosną gwiazdy światowego formatu seniorskiego futbolu.

- To będzie wspaniały i bardzo prestiżowy turniej. Nie moglibyśmy wymyślić lepszego sposobu na uczczenie 100-lecia powstania PZPN. Poprzednie edycje turnieju wykreowało wiele późniejszych, znakomitym graczy takich jak: Leo Messi, Diego Maradona, Andres Iniesta, Antoine Griezmann, Mohamed Salah czy Gerard Pique. Nie inaczej będzie z pewnością w Polsce. Zazdroszczę naszym reprezentantom, że w takim turnieju mogą zagrać w naszym kraju. Chciałbym być jednym z nich - podkreśla Zbigniew Boniek, prezes PZPN.
Te słowa potwierdza Zvonimir Boban, obecnie zastępca sekretarza generalnego FIFA, w przeszłości mistrz świata U-20 z Jugosławią, a następnie gwiazda reprezentacji Chorwacji i AC Milan.

- Mistrzostwa świata Chile 1987 były kamieniem milowym w mojej karierze. Kibice we wszystkich polskich miastach-gospodarzach mogą naprawdę spodziewać się oglądania światowej klasy talentów - dodaje Boban.
Nie są znane jeszcze ceny biletów. Ogłoszone zostaną po ceremonii losowania. Wówczas też na fifa.com ma ruszyć sprzedaż, gdyż już będzie wiadomo, kto z kim zagra w grupach.

Na razie wiemy, że w Gdyni zobaczymy wszystkie cztery drużyny z grypy B, w tym w trzech meczach zaprezentuje się ta wylosowana pod pozycją B1. Natomiast z grupy E po dwa razy zaprezentują się zespoły przypisane w niej numerom: 2, 3 i 4.

W 1/8 finału przy ul. Olimpijskiej zaprezentuje się najlepsza drużyna z grupy B, której rywale będzie jeden z trzech zespołów, które zajmą trzecie miejsca w grupach A, C i D. Na ćwierćfinał i półfinał przyjeżdżać będą zwycięzcy meczów zgodnie z turniejową drabinką, a o brąz zagrają oczywiście ci, którzy przegrają w półfinałach.

Polska start w mistrzostwach ma zapewniony bez kwalifikacji. Pozostali uczestnicy musieli przejść przez eliminacje. Zakończone zostały na czterech kontynentach:
Europa: Francja, Włochy, Norwegia, Portugalia, Ukraina
Azja: Japonia, Korea, Katar i Arabia Saudyjska
Concacaf: Honduras, Meksyk, Panama, USA
Australia i Oceania: Nowa Zelandia, Tahiti

Do wyłonienia pozostali przedstawiciele Afryki i Ameryki Południowej (z każdej po czterech)
.

W piątek poznaliśmy też oficjalny logotyp mistrzostw. Znalazł się na nim krokus w biało-czerwonych barwach oraz jest nawiązanie do pasma górskiego Karpat.

- To symbolika, która obrazuje sposób kształtowania się kariery młodego piłkarza. Podobnie jak krokus jest zwiastunem nadejścia wiosny, a więc pory roku, w trakcie której fauna i flora budzi się do życia, tak Mistrzostwa Świata FIFA U-20 są turniejem, w którym kariera młodych piłkarzy rozkwita i nabiera rozpędu. Stąd też piłka w środku otwartego kwiatu krokusa - wyjaśnia Dariusz Guzik, koordynator ds. marketingu i promocji, a zarazem rzecznik prasowy turnieju.
Przy mistrzostwach można pracować jako wolontariusz. W tym celu należy do końca roku zarejestrować się platformie internetowej dostępnej pod adresem www.laczynaspilka.pl/wolontariat. W styczniu ruszą rozmowy kwalifikacyjne, a w lutym nastąpi ogłoszenie wyników rekrutacji. Następnie wolontariusze przejdą szkolenie i treningi które przygotują ich do pracy przy turnieju.

jag.