Weekend z Robertem Kubicą i Verva Street Racing

24 sierpnia 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
Michał Jelionek

Dziesiątki widowiskowych pokazów na trzech wybudowanych torach wyścigowych, a do tego setki ciekawych aut w strefach ekspozycyjnych oraz show na wodzie i w powietrzu - w Gdyni trwa jubileuszowa, 10. edycja Verva Street Racing. Gościem specjalnym wydarzenia jest kierowca Formuły 1 - Robert Kubica. W niedzielę czeka nas powtórka z rozrywki. Wstęp jest bezpłatny, trzeba się jednak liczyć ze sporym ściskiem, bo zainteresowanie imprezą jest ogromne. Po pierwszym dniu wiele osób narzekało na kiepską organizację i mocno ograniczoną liczbę miejsc, z których można było swobodnie zobaczyć pokazy.Wydarzenie zapowiadaliśmy w oddzielnym artykule oraz w kalendarzu imprez.

Robert Kubica przyciągnął tysiące kibicówNa dwa dni Gdynia zamieniła się w wielką motoryzacyjną arenę, która powstała na 40 hektarach. Organizatorzy przygotowali trzy duże tory wyścigowe, każdy o innej charakterystyce: F1, Action i Dakar. Zdecydowanie największym zainteresowaniem widzów cieszyły się pokazy na 850-metrowym torze zlokalizowanym na skwerze Kościuszki .

To tutaj swoje umiejętności zaprezentował gość specjalny - Robert Kubica. Nie jest tajemnicą, że większość osób do Gdyni przyjechała, żeby zobaczyć w akcji właśnie polskiego kierowcę F1.

- Trzeba jasno powiedzieć, że bolidy Formuły 1 nie zostały zbudowane, żeby jeździć w takich warunkach. Celem tego wydarzenia jest spotkanie z kibicami, pokazanie im tego sportu i - mam nadzieję - zaszczepienie w nich pasji. Po ulicach Gdyni jeżdżę starszej generacji bolidem, ale to akurat nie jest minus, ponieważ ma silnik V8, który lepiej brzmi od bolidów nowej generacji. Także w Gdyni na pewno nie będzie brakowało hałasu - powiedział Robert Kubica, kierowca F1.

Egzotyczne auta na Verva Street Racing w Gdyni


Brak Russella i bolidów WilliamsaPodczas pokazu Kubica zasiadł za kierownicą nieco starszego bolidu - Lotusa E21 z 2012 roku, który został wypożyczony od zewnętrznej firmy. Nie udało się sprowadzić do Trójmiasta bolidów Williamsa, bo okazało się, że zespół z Grove nie dysponuje sprawnym pojazdem demonstracyjnym. Plus jest taki, że kibice mogli usłyszeć, jak brzmi bolid wyposażony w silnik V8, a nawet zobaczyć jak "kręci bączki".

Niestety, drugim rozczarowaniem jest absencja George'a Russella, partnera Kubicy z Williamsa. Jak poinformował organizator imprezy, Brytyjczyk nie przyleciał do Trójmiasta z powodów zdrowotnych.

Zdaje się, że dla odwiedzających większym problemem od nieobecności Russella i braku bolidów Williamsa była sama organizacja. Dociera do nas coraz więcej sygnałów od czytelników o kulejącej organizacji imprezy.

Mały niedosyt spowodowany brakiem Brytyjczyka wynagrodzili pozostali zawodnicy, którzy popisywali się na torze F1. W akcji zobaczyliśmy m.in. driftera Kubę Przygońskiego, który pokazał kilkutysięcznej widowni, jak jeździ się bokiem do przodu.

- Tor jest trochę kwadratowy, ma 90-stopniowe zakręty, ale na pewno da się tu pokazać dobry drift. Prędkości, które rozwijamy w niektórych miejscach sięgają nawet 120-140 km/h, więc jest to dość szybko. Na takich pokazach staramy się driftować maksymalnie widowiskowo, bardzo blisko bandy - skomentował Kuba Przygoński, zawodnik Orlen Team.
Na torze F1 podczas inauguracyjnego, trwającego ponad dwie godziny bloku, było dynamicznie i głośno, ale i bardzo ciasno dookoła toru. Wielu kibiców miało problem z zajęciem miejsca, z którego można by swobodnie obejrzeć pokazy. W akcji zobaczyliśmy również: Jakuba Śmiechowskiego w bolidzie Formuły 2, Grupę Wójcik Racing Team na wyczynowych motocyklach Moto GP, uczestników Kia Platinum Cup, a także pokazowe przejazdy aut serii GT i Le Mans, WRC2 oraz żużlowców z Bartoszem Zmarzlikiem na czele.

Verva Street Racing to nie tylko tor F1Drugim najpopularniejszym torem Verva Street Racing jest Dakar zlokalizowany na plaży miejskiej . Organizatorzy starali się odwzorować katorżnicze warunki, panujące w tym najtrudniejszym rajdzie świata. Trzeba przyznać, że przejazdy rajdówek, buggy, motocykli i ciężarówki na piaszczystych hałdach były bardzo widowiskowe.

Na skwerze Arki Gdynia kibice zobaczyli w akcji pokazy m.in. FMX, stuntu oraz... driftującej ciężarówki.

Verva Street Racing to nie tylko pokazy na lądzie, ale również na wodzie i w powietrzu oraz statyczne wystawy wyjątkowych aut. W motoryzacyjnym miasteczku rozbito kilka stref ekspozycyjnych, w których zaparkowało ponad 500 aut, w tym bardzo drogie i szybkie egzemplarze, klasyki oraz pojazdy wyścigowe i driftowe. Te największe strefy znajdują się na skwerze Kościuszki i bulwarze.

Ostatnim punktem programu są koncerty, które rozpoczną się o godz. 20:05. Na scenie zlokalizowanej na plaży wystąpią: Lipali, The Cassino i Sylwia Grzeszczak.

W niedzielę powtórka z rozrywkiNiedzielny program VSR, 25.08.2019

10:00 - 17:00 pit party
11:00 - 17:00 otwarcie stref kibica przy torach dynamicznych
12:00 - 13:00 pokazy na torze F1 (skwer Kościuszki)
13:00 - 13:30 pokazy na torze Action (skwer Arki Gdynia)
13:30 - 14:15 pokazy na torze Dakar (plaża miejska)
14:15 - 15:00 pokazy lotnicze i na wodzie
15:00 - 16:00 pokazy na torze F1 (skwer Kościuszki)
16:00 - 16:30 pokazy na torze Action (skwer Arki Gdynia)
16:30 - 17:00 pokazy na torze Dakar (plaża miejska)
17:00 - 20:30 koncerty: Luxtorpeda (17:00), Daria Zawiałow (18:00), C-BooL (19:15)

Utrudnienia w ruchuZgodnie z przewidywaniami do Gdyni przyjechały dziesiątki tysięcy fanów motorsportu z całej Polski, a to odczuwalnie przełożyło się na komfort przemieszczanie po mieście. Zalecamy, aby w niedzielę samochody pozostawić na parkingach zlokalizowanych nieco dalej od centrum, a na teren imprezy dostać się komunikacją miejską, na piechotę lub rowerem.

1. Skwer Kościuszki, al. Jana Pawła II, ul. Żeromskiego i ul. Waszyngtona:
 • od 19.08 na skwerze Kościuszki trwają prace związane z montażem infrastruktury pokazów;
 • w dniach 21-27.08 będzie zamknięty parking na al. Jana Pawła II, na wysokości Akwarium Gdyńskiego MIR;
 • o północy z 22.08 na 23.08 skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego;
 • zamknięte dla ruchu ogólnego zostaną także: odcinek ul. Żeromskiego pomiędzy ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki oraz odcinek ul. Waszyngtona pomiędzy ul. Pułaskiego a skwerem Kościuszki;
 • skwer Kościuszki i al. Jana Pawła II zostaną otwarte w dniu 26.08 o godz. 8 (prace związane z demontażem infrastruktury zawodów potrwają tam do 28.08).

2. ul. Świętojańska i ul. 10 Lutego:
 • w dniu 23.08 o godz. 23 zamknięte zostało skrzyżowanie ulic Świętojańskiej - 10 Lutego - skwer Kościuszki;
 • skrzyżowanie zostanie otwarte 25.08 o godz. 20;
 • w związku z zamknięciem skrzyżowania na ul. 10 Lutego od ul. Świętojańskiej do ul. Władysława IV będzie obowiązywał jeden kierunek ruchu z możliwością wjazdu przez ulice Starowiejską i Abrahama;
 • w czasie zamknięcia skrzyżowania ulic 10 Lutego - Świętojańska - skwer Kościuszki z ruchu zostanie wyłączony również odcinek ul. Świętojańskiej pomiędzy ulicami Pułaskiego i Armii Krajowej oraz ul. Zygmuntowska.

3. ul. Armii Krajowej, ul. Zawiszy Czarnego i Kamienna Góra:
 • w dniach 19-27.08 będzie zamknięty parking przy plaży Śródmieście na ul. Zawiszy Czarnego;
 • ul. Armii Krajowej na odcinku od placu Grunwaldzkiego do ul. Zawiszy Czarnego oraz ul. Zawiszy Czarnego od ul. Armii Krajowej do ul. Sędzickiego będą zamknięte w dniach pokazów: 24.08 w godzinach 6-22 oraz 25.08 w godzinach 6-20;
 • w tych samych godzinach na odcinku ul. Armii Krajowej od placu Grunwaldzkiego do ul. Świętojańskiej będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy z wjazdem od strony ulic Wybickiego i placu Grunwaldzkiego;
 • w trakcie pokazów wjazd na ulice Sienkiewicza, Sędzickiego i Kasprowicza (odcinek od strony Teatru Muzycznego) będzie możliwy jedynie dla mieszkańców tych ulic oraz służb miejskich.

4. bulwar Nadmorski, skwer Arki Gdynia i ul. Prusa:
 • o północy z 21.08 na 22.08 zamknięty został parking przy bulwarze Nadmorskim (skwer Arki Gdynia); parking będzie zamknięty do północy 26.08;
 • w czasie zamknięcia parkingu przy bulwarze Nadmorskim na ul. Prusa będzie obowiązywał ruch jednokierunkowy do ul. Ejsmonda;
 • w tym samym czasie droga rowerowa przebiegająca wzdłuż bulwaru Nadmorskiego będzie pełniła funkcję ciągu pieszego.

5. Parkingi:
 • w rejonie Śródmieścia nie zostaną wyznaczone żadne dodatkowe parkingi;
 • w związku z rozległym obszarem zajętym na potrzeby organizacji pokazów liczba dostępnych miejsc postojowych w Śródmieściu będzie bardzo ograniczona;
 • rekomendujemy kierowcom skorzystanie z parkingów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie Śródmieścia np.:
- przy ul. Górskiego (parkingi pomiędzy Gdynia Arena a CH Riviera),
- na terenie Gdyńskiego Centrum Sportu przy ul. Olimpijskiej,
- na terenie Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego przy al. Zwycięstwa
- przy ul. Polskiej.
Jak oceniasz organizację Verva Street Racing?
13%

bardzo dobrze, nie mam zastrzeżeń

17%

raczej pozytywnie, ciężko się do czegolwiek przyczepić

21%

słabo, jestem rozczarowany(a)

22%

fatalnie, nie polecam

27%

nie wiem, nie byłe(a)m na imprezie

zakończona

łącznie głosów: 1552

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Racing

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl

Verva Street Raging

fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl