W Gdynia Sailing Days sukces 18-latka z Soliny

25 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Ostatni akord Gdynia Sailing Days

Aleksander Arian został wicemistrzem Europy do lat 19 w olimpijskiej klasie Laser Standard. W regatach rozgrywanych przez sześć dni w ramach Gdynia Sailing Days złote medale wywalczyli Stuart Godwin (Wielka Brytania) do lat 21 oraz Francesco Marrai (Włochy) wśród 19-latków. Rywalizacja została zakończona uroczystością w Contrast Cafe. Medalistów dekorował Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni

.

- Wiatr tak kręcił, że osiem razy przestawialiśmy trasę zanim udało nam się wystartować z pierwszym wyścigiem - relacjonował Tomasz Chamera, dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego. Nerwy wynikające z długiego oczekiwania na finałowe wyścigi doskonale zniósł Arian.

Polski 18-latek zajmował w sobotnich biegach pierwsze i drugie miejsca! Na morskich falach czuł się dzisiaj tak jakby spędził tutaj całe życie, a nie żeglarskiego fachu uczył się w... Rzeszowie. - Zaczynałem na Solinie. W naszym regionie żeglarstwo jest popularne, ale głównie wśród amatorów- przyznał Arian.

Żeglarz do Gdyni przyjechał prosto ze Stambułu. - Tymi regatami chciałem sobie powetować stratę medalu w mistrzostwach świata ISAF. Prowadziłem w tamtych regatach, a podium przegrałem słabszymi startami jednego dnia - przypominał Olek.

Ostatniego dnia regat w kategorii wiekowej do lat 19 Polak awansował z czwartego miejsce na drugie w końcowej klasyfikacji. Natomiast w grupie wiekowej do lat 21 z 20. miejsca przesunął się aż na siódmą lokatę.

Sobotnie wyścigi w znacznym stopniu "przewróciły" klasyfikacje. Mieszane nastroje były zwłaszcza w brytyjskim obozie. Eifion Mon, który prowadził od drugiego dnia regat, spadł na czwarte miejsce. W ostatnim wyścigu zanotował bowiem falstart. Po zakończeniu biegu odwołał się od tego werdyktu, ale nic już nie wskórał.

Natomiast mistrzem Europy 21-latków został inny Brytyjczyk. Stuart Godwin przebił się do złota, choć po piątkowych wyścigach był dopiero ósmy! Również potężny skok zanotował Alexios Katsios. Grek został wicemistrzem Europy, mimo że ostatniego dnia atakował z jedenastego miejsca w punktacji generalnej!

Wśród tych, którym się nie powiodło był Filip Kobielski. Stołeczny żeglarz spadł z trzeciego na czwarte miejsce w klasyfikacji 19-latków. W starszej grupie wiekowej jedynie z 10. na 9. pozycję w punktacji końcowej udało się przesunąć Kacprowi Ziemińskiemu.

- Z wyników Polaków możemy być umiarkowanie zadowoleni. Do pełni szczęścia zabrakło medalu wśród 21-latków - ocenił dyrektor Chamera.