W poniedziałek gdańszczanka zagra o złoto w Londynie

2 września 2012 (artykuł sprzed 9 lat)
jag.
Natalia Partyka w poniedziałek po raz trzeci z rzędu może sięgnąć po złoto igrzysk paraolimpijskich w grze pojedynczej. Więcej zdjęć (1)

Natalia Partyka w poniedziałek po raz trzeci z rzędu może sięgnąć po złoto igrzysk paraolimpijskich w grze pojedynczej.

fot. Piotr Pędziszewski / Trojmiasto.pl

Natalia Partyka w poniedziałek po raz trzeci z rzędu może sięgnąć po złoto igrzysk paraolimpijskich w grze pojedynczej.

fot. Piotr Pędziszewski / Trojmiasto.pl

Natalia Partyka zmierza po trzeci z rzędu tytuł mistrzyni igrzysk paraolimpijskich w turnieju singlowym tenisistek stołowych. Złota medalistka z Aten i Pekinu jest już w finale grupy dziesiątej. W poniedziałek o godzinie 20.30 zawodniczka Szansa-Start Gdańsk w Londynie zagra o kolejne złoto z Qian Yang, czyli z Chinką, z którą w eliminacjach wygrała 3:0

.

Natalia Partyka to jeden z największych fenomenów współczesnego sportu. Zdobywała medale na mistrzostwach Europy (srebro, dwa brązowe), a w lipcu po raz drugi grała na igrzyskach olimpijskich, osiągając 1/16 finału w singlu oraz 1/8 finału w drużynie. To wszystko osiągnięcia w rywalizacji pełnosprawnych sportowców, z którymi gdańszczanka z powodzeniem rywalizuje, mimo że urodziła się bez prawego przedramienia.

W sporcie niepełnosprawnych 23-latka jest multimedalistką. Na pierwsze igrzyska paraolimpijskie, do Sydney pojechała jak miała 11 lat. Na dobre głośno zrobiło się o niej w 2004 roku. W Budapeszcie została najlepszą singlistką Europy wśród pełnosprawnych kadetek, a kilkanaście tygodni później z Aten przywiozła pierwszy tytuł mistrzyni paraolimpijskiej. Sukces ten powtórzyła w Pekinie, a na obu turniejach zdobywała również srebrne medale w drużynie. Natomiast pierwszy raz mistrzynią świata niepełnosprawnych i to w najbardziej prestiżowej - kategorii open - została w 2006 roku.

W Londynie Partyka rywalizuje w jednej z dziesięciu grup, dla których wśród kobiet rozgrywany jest turniej singlowy. W klasie "10″ odprawia z kwitkiem kolejne rywalki, nie tracąc przy tym żadnego seta! W eliminacjach Polka pokonała: Umran Ertis (Turcja) 3:0 (11:5, 11:6, 11:4), Qian Yang (Chiny) 3:0 (11:4, 11:7, 11:9) oraz Angham Maghraby (Egipt) 3:0 (11:1, 11:1, 11:1).

W półfinale Natalia nie dała żadnych szans Melissie Tapper, wygrywając z Australijką 3:0 (11:9, 11:2, 11:4). Finał zaplanowano na poniedziałek, 3 września na godzinie 20.30 czasu polskiego. Rywalką gdańszczanki będzie ponownie Yang. Chinka pokonała w półfinale najlepszą w drugiej grupie, swoją rodaczkę Lei Fan 3:1 (15:13, 12:10, 8:11, 11:7).

Po zakończeniu turnieju singlowego Partyka zostanie w Londynie. 5 września jako liderka reprezentacji Polski przystąpi do turnieju drużynowego (tutaj więcej przeczytasz o igrzyskach paraolimpijskich).

jag.

Opinie (16)

 • Brawo Natalia!!!! (1)

  złoto jest Twoje

  • 30 1

  • Zloto juz ma. Za samo bycie tam gdzie jest.

   • 11 0

 • Patrzcie grajkowie trojmiejscy i hartujcie swoje miekkie charaktery.

  • 19 1

 • (1)

  Najbardziej boli ze TV olewa ta olimpiade,Wczoraj Polacy zdobyli 5 medali w paraolimpiadzie i nie mozna bylo tego zobaczyc. :(

  • 30 1

  • dokladnie

   z pekinu paraolimpijczxycy przywiezli 30 medali, nie to ci beznadziejni pelnosprawni sportowcy

   • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.