Wielka ucieczka

6 września 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
Włoch Alessandro Petacchi wygrał po samotnym finiszu czwarty etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne ze Stargardu Szczecińskiego do Zielonej Góry (256 km). Koszulkę lidera zachował Estończyk Jaan Kirsipuu (AG2R).

Petacchi przejdzie do historii Tour de Pologne jako autor jednej z najdłuższych udanych ucieczek. Uciekał przez 201 km, najpierw w grupie czterosobowej, a na ostatnich 23 km w pojedynkę. Peleton dogonił jego towarzyszy ucieczki 7 km przed metą, ale Petacchiego nie zdążył już doścignąć, choć był bardzo blisko. Włoch wyprzedził zasadniczą grupę o 15 sekund.

Radio wyścigu poinformowało o ucieczce na 55 km. Zorganizowali ją Petacchi, jego rodak Domenico Gualdi (Mobilvetta), Łotysz Dainis Belohvosciks (Lampre) i Kacper Sowiński (Legia Bazyliszek). Na 116 km osiągnęli oni przewagę 16 minut nad peletonem. - Wszyscy pracowali, ale nawet, gdy mieliśmy 15-16 minut przewagi nie byłem przekonany, że akcja się powiedzie - opowiadał Sowiński.

Petacchi zaatakował na ulicach Zielonej Góry i błyskawicznie oderwał się od towarzyszy ucieczki. - Nie mieliśmy sił, by go gonić - dodał zawodnik Legii.

Finisz z peletonu wygrał nieoczekiwanie Rosjanin Aleksiej Markow, wyprzedzając lidera wyścigu Jaana Kirsipuu. Zawiedziony był wicemistrz świata Zbigniew Spruch, który w swoim rodzinnym mieście zajął 11. miejsce.

4. etap, Stargard Szczeciński - Zielona Góra (256 km):

1. Alessandro Petacchi (Włochy/Fassa Bortolo) 6:12.47,
2. Aleksiej Markow (Rosja/Itera) strata 15 s,
3. Jaan Kirsipuu (Estonia/AG2R) ta sama strata.

Klasyfikacja generalna:

1. Kirsipuu 20:05.46,
2. Dario Andriotto (Włochy/Alexia Aluminio) 23 s straty,
3. Raimondas Vilcynskas (Litwa/Mróz) 25.

Kryst.