Wybrzeże Gdańsk - bez nadziei przed ligą?

26 sierpnia 2001 (artykuł sprzed 19 lat)
Bardzo gościnni okazali się gdańscy szczypiorniści podczas turnieju zorganizowanego z okazji 50-lecia istnienia sekcji piłki ręcznej w Wybrzeżu. Zespół trenera Waszkiewicza zajął ostatnią, czwartą lokatę. Zwycięstwo przypadło Śląskowi Wrocław. W trakcie imprezy odbyła się część oficjalna, podczas której wręczone zostały nagrody i wyróżnienia.

Część oficjalna obchodów 50-lecia była krótka i wypełniły ją o nagrody dla klubu (od marszałka województwa pomorskiego, prezydenta miasta i Urzędu Miasta), dla zawodników (diamentowa, złote i srebrne odznaki Polskiego Związku Ręcznej, medale zasługi dla rozwoju piłki ręcznej) i dla działaczy (od marszałka i prezydenta). Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in. Henryk Majewski, Daniel Waszkiewicz, Zdzisław Czoska, Jan Wadych, Jacek Dziergacz i wielu innych byłych znakomitych graczy Wybrzeża. Specjalną nagrodę dla twórcy szczypiorniaka w Wybrzeżu, trenera Leona Wallerand, przygotowali jego podopieczni. Były kwiaty i "sto lat".

Rywalizacja na parkiecie nie była już tak pomyślna dla gdańszczan. Podopieczni Daniela Waszkiewicza przegrali wszystkie spotkania i zajęli ostatnie miejsce w turnieju. Młody gdański zespół tylko przez część meczu toczył wyrównaną walkę z rywalami. W końcówkach spotkań gdańszczanie oddawali pole rywalom. Tak było w pojedynkach ze Śląskiem (do 52 minuty remis, później bramki zdobywali tylko goście) i Granitasem Kowno (prowadzenie do przerwy, porażka w końcówce).

W turnieju triumfował zespół Śląska Wrocław, który w decydującym spotkaniu pokonał Dessauer Handball 28:23. W drużynie z Niemiec występował były zawodnik Wybrzeża Grzegorz Subocz. Trzecie miejsce zajęli zawodnicy Granitasu Kowno (11-krotni mistrzowie Litwy). Najlepszym strzelcem turnieju został Krzysztof Górniak ze Ślaska, a bramkarzem - Sebastian Suchowicz z Wybrzeża.

W spotkaniu oldbojów Wybrzeża i Spójni lepsi okazali się gracze Spójni, którzy wygrali 18:16 (9:8). Szkoda, że będzie to jedyny derbowy pojedynek w tym roku. Na parkiecie zaprezentowali się m.in. Marek Panas, Tomasz Zygmunt, Jarosław Flont, Jacek Dziergacz, Jarosław Zimkowski, Andrzej Taraszkiewicz, Krzysztof Kotwicki i inni byli znakomici gracze obu ekip. Najwięcej bramek rzucili: Jarosław Zimkowski (Spójnia) i Jacek Grzenkowicz (Wybrzeże).

Dużo lepiej niż pierwszej drużynie poszło juniorom Wybrzeża, którzy dwukrotnie pewnie pokonali swoich rówieśników z Dessau 28:12 (14:5) i 23:11 (12:7).

Tomasz Łunkiewicz