Wychowanek SI Arka Gdynia Szymon Czyż zadebiutował w Lidze Mistrzów

29 października 2020, 11:30
Damian Konwent

Arka Gdynia

Szymon Czyż zadebiutował w Lidze Mistrzów. 19-latek zagrał ponad 20 minut w zremisowanym 1:1 meczu Lazio Rzym - Club Brugge. Do 2015 roku był zawodnikiem SI Arka Gdynia, skąd przez Lecha Poznań trafił do Włoch. Sukces może zawdzięczyć uporowi i determinacji od najmłodszych lat. - Pamiętam rozmowę z jego tatą. Usłyszałem, że Szymon zasypiał w korkach i o godz. 5 rano mówił: "jedziemy na trening" - wyznaje Łukasz Radzimiński, ówczesny trener młodego piłkarza w Gdyni, a obecnie członek sztabu szkoleniowego pierwszej drużyny Arki.Sposoby na uniknięcie zakażenia koronawirusem w Arce GdyniaDebiut w Lidze Mistrzów w wieku 19 latTakiego debiutu polskiego piłkarza mało kto się spodziewał. Szymon Czyż pojawił się na boisku w 68. minucie, zmieniając Felipe Caicedo, w meczu Ligi Mistrzów pomiędzy Lazio Rzym a belgijskim Club Brugge. Dla niego był to pierwszy mecz zarówno w najbardziej prestiżowych klubowych rozgrywkach piłkarskich jak i dorosłej drużynie ze stolicy Włoch.

- Niesamowity wieczór - napisał 19-latek za pośrednictwem Twittera.
Młody pomocnik skorzystał z faktu, że kontuzje oraz zakażenia koronawirusem poturbowały włoską drużynę. Trener Simone Inzaghi miał do dyspozycji jedynie 12 piłkarzy pierwszego zespołu, a Szymon był najstarszym zawodnikiem na ławce rezerwowych.

Mecz zakończył się remisem 1:1, a obie bramki padły jeszcze przed jego zmianą. 19-latek zdążył otrzymać żółtą kartkę za faul, wygrał 4 z 6 pojedynków oraz zaliczył 2 starty. La Gazzetta dello Sport, czyli największy włoski dziennik sportowy, ocenił występ Polaka na 6, w skali 1-10 (1 - najgorsza, 10 - najlepsza).

Spał w korkachPomocnik stawiał pierwsze piłkarskie kroki w Stowarzyszeniu Inicjatywa Arka Gdynia. Do 14. roku życia poznawał tajniki piłki nożnej m.in. pod okiem Łukasza Radzimińskiego, który wówczas był odpowiedzialny za rocznik 2001, a dziś jest trenerem przygotowania motorycznego i diagnostyki w pierwszej drużynie.

- Szymon od początku przejawiał wyższe zdolności motorycznie i mentalne niż inni. Grupy był podzielone na: naborową oraz szkoleniową i wystarczył jeden czy dwa treningi, by trafił do tej drugiej. Po spotkaniu Lazio z Brugge "odkopałem" sobie testy sprawnościowe, szybkościowe sprzed 10 lat. Zawsze był pierwszy, drugi, więc wiedziałem, że wiele osiągnie w piłce - mówi nam trener Radzimiński.

Blisko 800 młodych piłkarzy w GdyniSzkoleniowiec przyznaje, że debiut w Lidze Mistrzów nie byłby możliwy, gdyby nie upór młodego piłkarza oraz wsparcie rodziców.

- Szymon dojeżdżał na zajęcia z Władysławowa. Zaczynały się o godz. 7:30 w niedzielę. Pamiętam rozmowę z jego tatą i przyznałem, że podziwiam ich, że w wolnym dniu wstają tak wcześnie, by przyjechać do Gdyni. Usłyszałem, że Szymon zasypiał w korkach i o godz. 5 mówił: "tato, jedziemy na trening". To tylko pokazuje jakie nastawienie miał jako młody gracz. Dzięki niemu i poświęceniu rodziców może być dziś w tym miejscu - tłumaczy ówczesny trener Czyża.

Młodzi piłkarze wygrali Arka Gdynia Cup 2013Warto dodać, że 19-latek ma młodszych braci, którzy również zaczynali w SI Arka. Igor (rocznik 2004) jest aktualnie zawodnikiem IV-ligowego MKS Władysławowo, a Tymoteusz (rocznik 2006) wciąż trenuje w żółto-niebieskich.

Do Rzymu przez PoznańDrogi młodego piłkarza i SI Arki rozeszły się w 2015 roku. Szymon wybrał wówczas Lecha Poznań. O transferze gotówkowym nie było jednak mowy, gdyż zawodnik nie był związany kontraktem z żółto-niebieskimi.

- Chłopcy w tym wieku przechodzą z klubu do klubu na zasadzie swojego wyboru. Każdy zawodnik podpisuje deklarację gry amatora na jeden rok, a następnie staje się wolnym graczem i może zmienić barwy. Szymon wybrał lepszą akademię pod względem infrastruktury. Chłopcy szukają warunków do treningu i naturalnych muraw, a tych w Gdyni bardzo brakuje - wyznaje Krzysztof Rybicki, prezes SI Arka.

Stowarzyszenie Inicjatywa Arka Gdynia musi przetrwaćW 2018 roku na takiej samej zasadzie zamienił "Kolejorza" na Lazio. W tym przypadku na konto SI Arki wpłynęły już pieniądze z tytułu ekwiwalentu za wyszkolenie.

- Obie zmiany klubu były darmowe. Lech również nie miał zawartego kontraktu z Szymonem, więc przeszedł na zasadzie wolnego transferu. My natomiast otrzymaliśmy z tego tytułu niewielkie pieniądze, bo ekwiwalent za wyszkolenie obowiązuje od 12. roku życia - prezes wyjaśnia Rybicki.

Jeszcze mocniejsza współpraca między spółką a stowarzyszeniem Arka GdyniaObecny sezon jest trzecim dla 19-latka we Włoszech. Do tej pory występował głównie w zespołach młodzieżowych. W blisko 50 meczach strzelił sześć goli i zanotował trzy asysty.

Warto dodać, że Szymon debiutował również w młodzieżowych reprezentacjach Polski: U-17, U-18 i U-19.

Typowanie zakończone 3 pkt.

4 listopada 2020, godz. 17:30

Tak typowano 283 typowania

81% ARKA Gdynia
12% REMIS
7% Korona Kielce