Wyścigi konne w Sopocie w 2019 roku odwołane ze względu na wirus EVA

6 lipca 2019 (artykuł sprzed 1 roku)
ras.

Zaplanowane na 12-14 oraz 19-21 lipca wyścigi konne w Sopocie nie odbędą się. Impreza została odwołana w związku z zagrożeniem wirusem EVA, czyli wirusowym zapaleniem tętnic u jednego z koni biorących wcześniej udział w sopockich zawodach.Dwa kolejne weekendy na sopockim hipodromie miały upłynąć pod znakiem wyścigów konnych. Szykowana z rozmachem impreza nie odbędzie się ze względu na troskę o zdrowie koni. Powiatowy Inspektor Weterynarii potwierdził obecność wirusa EVA u konia, który brał udział w zawodach CDN Sopot w dniach 21-23 czerwca.

EVA to zakaźna choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową oraz podczas krycia. U dorosłych koni wirus wywołuje jedynie objawy podobne do przeziębienia.

Najpoważniejszą konsekwencją zakażenia jest jednak powodowanie poronień u źrebnych klaczy. Z tego powodu wirus jest szczególnie groźny dla hodowców koni, ponieważ może spowodować śmierć całego przychówku w danym roku.

Nie istnieje lekarstwo zwalczające wirusa EVA. W Stanach Zjednoczonych stosuje się szczepionki. Większość krajów prowadzi urzędową rejestrację przypadków EVA oraz eliminację zakażonych koni z hodowli.

Pierwotnie podjęto wszystkie środki ostrożności łącznie z przebadaniem i zakazem wjazdu oraz wyjazdu koni z hipodromu. Ostatecznie jednak odwołano zawody.

"W związku z wykrytymi na terenie Polski, przypadkami wirusa EVA (wirusowe zapalenie tętnic), kierując się troską o zdrowie i bezpieczeństwo koni, Władze Polskiego Klubu Wyścigów Konnych, Toru Służewiec oraz Hipodromu Sopot podejmują decyzję o odwołaniu mityngów wyścigowych na sopockim Hipodromie w dniach 12-14 i 19-21 lipca 2019 roku.

Na ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa, wskutek migracji koni, zwraca także w swoim komunikacie Główny Lekarz Weterynarii zalecając zachowanie możliwie najwyższych środków ostrożności, ograniczając do koniecznego minimum transport koni" - poinformowano w oświadczeniu odpisanym przez prezesa PKWK Tomasza Chalimoniuka, dyrektora Toru Służewiec Dominika Nowackiego i prezes Hipodromu Sopot Kaję Koczurowską Wawrzkiewicz.

ras.